IRONMAN ANTI-DOPING: Dyskwalifikacja amatora z Niemiec (M35-39) na rok i dwa miesiące!

Chris Dels z Niemiec (kategoria wiekowa 35-39) dostał karę 14-miesięcznej dyskwalifikacji za niedozwolony wlew dożylny przyjęty ze złamaniem reguł WADA. Dels w 2019 roku wygrał kategorię wiekową na zawodach IRONMAN Texas z czasem 8:57:33, gdzie był również drugim najszybszym zawodnikiem AG w klasyfikacji generalnej, a następnie zwyciężył w swojej kategorii wiekowej na Mistrzostwach Świata IRONMAN Hawaii 2019. Czas 8:44:12 dał mu wtedy również pierwsze miejsce wśród amatorów.

Jak wpadł Chris Dels?

W przeciwieństwie do wielu poprzednich takich przypadków sankcja nałożona na Chrisa nie wynika z „pozytywnego” testu antydopingowego. Przedstawiciele programu antydopingowego IRONMAN dowiedzieli się o wszystkim m.in. z komunikacji, jaką zawodnik przeprowadził w swoich mediach społecznościowych. Przed IRONMAN Texas, w kwietniu 2019 roku, Chris otrzymał dwa wlewy dożylne powyżej 100 ml w ciągu 12 godzin. Stosowanie tej metody – przy braku odpowiedniego zezwolenia, jest zabronione przez WADA. Pisałem o tym w artykule:

Doping – substancje i metody zabronione w 2020

Zabronione: “Infuzje dożylne i/lub iniekcje o objętości większej niż 100 ml w okresie 12 godzin, z wyłączeniem tych przyjętych w uzasadnionych przypadkach w trakcie hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych lub klinicznych badań diagnostycznych.”

Jeżeli ktoś proponuje ci dożylne podanie “bomby witaminowo-mineralnej” właśnie w taki sposób, to znaczy, że proponuje ci zastosowanie dopingu! Takie działanie, aby było zgodne z regułami antydopingowymi, jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu specjalnego pozwolenia, tzw. wyłączenia dla celów terapeutycznych.

Jak informuje portal tri247.com Chris Dels zamieścił dzisiaj wpis video na FB, w którym tłumaczy, że wlewy miały na celu leczenie choroby (zapalenia żołądka i jelit) przed IRONMAN Texas, w czasie, kiedy trenował do zawodów w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciele programu IRONMAN Antydoping zostali o tym powiadomieni w październiku 2019 roku.

W ogłoszeniu sankcji Ironman stwierdza, że wszczął dochodzenie po otrzymaniu raportu połączonego z osobistym stanowiskiem sportowca na jego koncie w mediach społecznościowych, w którym tłumaczył, dlaczego dostał tzw. wlew i jaki.

Dels w pełni współpracował w dochodzeniu, przyjął sankcję i odpowiedzialność za niezamierzone naruszenie przepisów antydopingowych. Zakaz ten wynika więc bezpośrednio z postu na Facebooku, w połączeniu z nieznajomością przepisów WADA.

Oficjalne stanowisko Ironman i ogłoszeni sankcji TUTAJ

W ciągu ostatnich dwóch lat Ironman podjął decyzję o dyskwalifikacji kilkunastu zawodników amatorów, którzy złamali przepisy antydopingowe.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

16,000FaniLubię
1,120ObserwującyObserwuj
302SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

10gr08:0018:00MORSMAN Triathlon 2022

Najpopularniejsze

X
X