IRONMAN ANTI-DOPING: Dyskwalifikacja amatora z Niemiec (M35-39) na rok i dwa miesiące!

0

Chris Dels z Niemiec (kategoria wiekowa 35-39) dostał karę 14-miesięcznej dyskwalifikacji za niedozwolony wlew dożylny przyjęty ze złamaniem reguł WADA. Dels w 2019 roku wygrał kategorię wiekową na zawodach IRONMAN Texas z czasem 8:57:33, gdzie był również drugim najszybszym zawodnikiem AG w klasyfikacji generalnej, a następnie zwyciężył w swojej kategorii wiekowej na Mistrzostwach Świata IRONMAN Hawaii 2019. Czas 8:44:12 dał mu wtedy również pierwsze miejsce wśród amatorów.

Jak wpadł Chris Dels?

W przeciwieństwie do wielu poprzednich takich przypadków sankcja nałożona na Chrisa nie wynika z “pozytywnego” testu antydopingowego. Przedstawiciele programu antydopingowego IRONMAN dowiedzieli się o wszystkim m.in. z komunikacji, jaką zawodnik przeprowadził w swoich mediach społecznościowych. Przed IRONMAN Texas, w kwietniu 2019 roku, Chris otrzymał dwa wlewy dożylne powyżej 100 ml w ciągu 12 godzin. Stosowanie tej metody – przy braku odpowiedniego zezwolenia, jest zabronione przez WADA. Pisałem o tym w artykule:

Doping – substancje i metody zabronione w 2020

Zabronione: “Infuzje dożylne i/lub iniekcje o objętości większej niż 100 ml w okresie 12 godzin, z wyłączeniem tych przyjętych w uzasadnionych przypadkach w trakcie hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych lub klinicznych badań diagnostycznych.”

Jeżeli ktoś proponuje ci dożylne podanie “bomby witaminowo-mineralnej” właśnie w taki sposób, to znaczy, że proponuje ci zastosowanie dopingu! Takie działanie, aby było zgodne z regułami antydopingowymi, jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu specjalnego pozwolenia, tzw. wyłączenia dla celów terapeutycznych.

Jak informuje portal tri247.com Chris Dels zamieścił dzisiaj wpis video na FB, w którym tłumaczy, że wlewy miały na celu leczenie choroby (zapalenia żołądka i jelit) przed IRONMAN Texas, w czasie, kiedy trenował do zawodów w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiciele programu IRONMAN Antydoping zostali o tym powiadomieni w październiku 2019 roku.

W ogłoszeniu sankcji Ironman stwierdza, że wszczął dochodzenie po otrzymaniu raportu połączonego z osobistym stanowiskiem sportowca na jego koncie w mediach społecznościowych, w którym tłumaczył, dlaczego dostał tzw. wlew i jaki.

Dels w pełni współpracował w dochodzeniu, przyjął sankcję i odpowiedzialność za niezamierzone naruszenie przepisów antydopingowych. Zakaz ten wynika więc bezpośrednio z postu na Facebooku, w połączeniu z nieznajomością przepisów WADA.

Oficjalne stanowisko Ironman i ogłoszeni sankcji TUTAJ

W ciągu ostatnich dwóch lat Ironman podjął decyzję o dyskwalifikacji kilkunastu zawodników amatorów, którzy złamali przepisy antydopingowe.

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here