IRONMAN Tallin: polskie age-grouperki wysoko w klasyfikacji OPEN!

W poprzedni weekend w Tallinie odbywały się dwa wyścigi. Age-grouperzy startowali na pełnym dystansie i połówce. Martyna Lewandowska, Maria Matusik oraz Olga Kowalska zajęły bardzo wysokie miejsca OPEN!

W Tallinie ścigały się setki zawodników i zawodniczek. W sobotę wystartowali na pełnym dystansie. Dzień później odbywały się mistrzostwa Europy na dystansie 70.3. W obu tych wyścigach startowali polscy age-grouperzy.

Polki wysoko w ME, dyskwalifikacja zwyciężczyni

Najszybszą zawodniczką OPEN została wczoraj Laura Heinonen. Zawodniczka z Finlandii miała na mecie czas 4:33:05. W TOP10 były dwie Polki. Martyna Lewandowska miała na mecie czas 4:37:36, który dał jej 4. czas open. Był to również najlepszy czas kategorii K25-29.

Wczorajszy wyścig nie należał do łatwych, ale kto powiedział, że za każdym razie będzie gładko i przyjemnie – napisała zawodniczka. Podkreśliła, że wiatr i wysoka temperatura były problemem, ale walczyła do samego końca z dobrym efektem.

Na 10. miejscu open uplasowała się Maria Matusik. Zawodniczka, która startowała w kategorii K18-24, miała na mecie czas 4:54:32. Był to również czas, dzięki któremu uplasowała się na 3. miejscu w swojej kategorii.

Osoby, które śledziły wczorajszy wyścig, zapewne zauważyły, że przez pewien czas na 1. miejscu klasyfikacji OPEN można było zobaczyć Sandrę Kopiczko. Później zawodniczka została zdyskwalifikowana na „zastosowania niedozwolonego wyposażenia”.

Zawodniczka wyjaśniła w mediach społecznościowych, że chodziło o sposób montażu bidonu na kierownicy.

Chciałam zamontować bidon na kierownicę. Wiedziałam, że nie mogę użyć taśmy wyżej wspomnianej (ducktape – przyp. red.) ani zipp, więc musiałem wymyślić inny sposób, aby nie wypadł mi on w trakcie jazdy. Przyczepiłam do wysięgników arkusz plastiku, który miał temu właśnie zapobiec. I tu pojawił się problem, ponieważ sędzia, wpuszczając mnie do strefy zmian, nie widział żadnego problemu w takim rozwiązaniu. Natomiast po złożeniu protestu na kolejny sędzia uznał to za niedozwolone modyfikacje z tego samego paragrafu co właśnie taśma. Liczyłam, że jeśli coś w tym rozwiązaniu wzbudzi kontrowersje, zostanie rozpatrzone przed startem. Niestety tak się nie stało.

Olga Kowalska jedną z najlepszych AG na pełnym dystansie

W sobotę na pełnym dystansie wystartowało kilkaset osób. W kategorii K35-39 najlepsza była Olga Kowalska. Polka na mecie miała czas 9:45:40, który był też jednym z najlepszych pośród wszystkich zawodniczek – zajęła 2. miejsce OPEN.

Jedyną zawodniczką, która na mecie miała lepszy czas od Kowalskiej, była Niemka Sophia Trenz. Jej czas to 9:39:26. Pełne wyniki rywalizacji możesz znaleźć w tym miejscu.