IRONMAN tworzy nowe kategorie startowe

IRONMAN stworzył nową kategorię, która pozwoli wszystkim zawodnikom wziąć udział w rywalizacji bez konieczności deklarowania swojego wieku i płci. Zmianie uległy również zasady dla sportowców niepełnosprawnych i transseksualnych. 

ZOBACZ TEŻ: Nowe przepisy World Triathlon. Buty Gustava Idena nielegalne 

Kategoria Open 

Nowa kategoria nazwana kategorią Open pozwoli wszystkim pełnosprawnym zawodnikom wziąć udział w zawodach IRONMAN bez konieczności rywalizacji w grupie płciowej lub wiekowej. 

Nie będzie żadnego procesu zatwierdzania, przez który musieliby przejść zawodnicy, aby ścigać się w tej kategorii. Zamiast tego można samodzielnie wybrać kategorię Open, podczas procesu rejestracji do zawodów. 

Każdy zawodnik startujący w nowej kategorii, nadal będzie podlegał zasadom zawodów, jednak nie będzie on mógł walczyć o sloty i kwalifikację na mistrzostwa świata. 

Nowa kategoria dla osób niepełnosprawnych 

Ponadto IRONMAN podjął decyzję o rozszerzeniu istniejącej dywizji osób niepełnosprawnych Physically Challenged Open/Exhibition tak, aby obejmowała ona również sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. W rezultacie kategoria ta będzie teraz znana jako Physically Challenged/Intellectual Disability (PC/ID) Open.

Sportowcy w niej rywalizujący będą mieli szansę na zdobycie slotów uprawniających ich do udziału w mistrzostwach świata Ironman oraz Ironman 70.3. 

Włączenie do IRONMAN zmieniło moje życie, ponieważ pomogło mi zdobyć marzenia, dając mi wielki szalony cel. Teraz mam również cel, aby pomóc innym cieszyć się tą niesamowitą możliwością. Ogromne podziękowania dla IRONMAN za bycie pierwszym i zainspirowanie wszystkich wyścigów na całym świecie do naśladowania –  powiedział Chris Nikic, pierwsza osoba z zespołem Downa, która ukończyła mistrzostwa świata IRONMAN na Hawajach. 

Źródło: TODAY

Polityka transpłciowa

IRONMAN dostosował również swoje przepisy do tych ustalonych przez organizację World Triathlon w kwestii sportowców transseksualnych. 

Zawodnicy transgenderowi, którzy przechodzą z kategorii mężczyzn do kategorii kobiet, będą musieli utrzymać poziom testosteronu poniżej 2,5 nMol/L przez dwa lata z rzędu, zanim zostaną zatwierdzeni do rywalizacji jako kobiety. 

Ponadto będą musieli upewnić się, że nie startowali jako mężczyźni w oficjalnych zawodach multisportowych lub w pokrewnych sportach, takich jak pływanie, kolarstwo, lekkoatletyka i biegi narciarskie, przez minimum cztery lata przed uzyskaniem zgody na starty jako kobiety. W tym okresie zawodnicy będą mogli jednak startować w nowej dywizji Open.

Wszystkie zmiany wejdą w życie od 1 marca 2023 roku. Z pełną polityką organizacji dotyczącą osób transpłciowych i nowych kategorii można zapoznać się na oficjalnej stronie organizacji.

ZOBACZ TEŻ: IRONMAN. Nowe przepisy dotyczące obuwia startowego

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,318ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze