IRONMAN wprowadza nową serię wyścigów. Stawką jest 1.7 miliona dolarów 

Wypłaty większe niż PTO i Challenge Family razem wzięte? IRONMAN zapowiada nową serię IRONMAN Pro Series, w której pula nagród wynosi 1.7 miliona dolarów. Organizacja ma zamiar ponownie przyciągnąć najlepszych triathlonistów z całego świata.

ZOBACZ TEŻ: PTO i World Triathlon zostają partnerami. Otrzymamy nowy format mistrzostw świata na długim dystansie! 

PTO od dłuższego czasu przyciągać zaczęła coraz większą liczbę zawodników PRO, nie tylko dzięki nietypowemu formatowi wyścigu (na dystansie 100 km), lecz także dzięki zagwarantowaniu zdecydowanie wyższych wypłat w porównaniu do konkurencyjnych organizacji. Oprócz tego na początku sierpnia PTO i World Triathlon ogłosiło partnerstwo, którego efektem będzie powstanie serii mistrzostw świata na długim dystansie podobnej do znanego formatu WTCS. 

Wiele osób z triathlonowego środowiska podkreślało, że taki ruch ze strony PTO znacząco osłabi pozycję innych organizacji w tym przede wszystkim IRONMANA. Na odpowiedź IM nie trzeba było jednak długo czekać. 

IRONMAN Pro Series 2024

Nowa seria IRONMAN Pro Series składać się będzie z sześciu wyścigów na pełnym dystansie, dziewięciu startów 70.3, zawodów mistrzostw świata IRONMAN w Nicei i Konie oraz mistrzostw świata IRONMAN 70.3 w Taupo w Nowej Zelandii. Za każdy wyścig triathloniści mogą zdobyć 5000 punktów (za pełnego Ironmana) lub 2500 punktów (za 70.3). W przypadku mistrzostw świata punktacja wzrasta do 6000 punktów za Nicę/Konę i 3000 punktów za Taupo.

W każdym z wyścigów do przydzielania punktacji wykorzystywany będzie czas zwycięzcy.  Każda sekunda straconego czasu w stosunku do lidera równa się jednemu straconemu punktowi. Każdy zawodnik może wystartować w dowolnej liczbie wyścigów, jednak do ostatecznego rankingu liczyć będzie się tylko pięć najlepszych wyników w sezonie. 

ZOBACZ TEŻ: PTO US Open: Dlaczego Frodeno celebrował sukces w serowej czapce? 

Na koniec sezonu, zgodnie z miejscem w tabeli IRONMAN wypłaci nagrody aż pięćdziesięciu najlepszym zawodnikom. Zwycięzca Ironman Pro Series otrzyma 200 000 dolarów, drugi zawodnik 130 000 dolarów, a trzeci 85 000 dolarów. W puli nagród znajduje się łącznie 1.7 miliona dolarów. 

Chcieliśmy znaleźć sposób na docenienie wyjątkowego talentu naszych najlepszych profesjonalnych triathlonistów, jednocześnie dając początkującym zawodowcom możliwość rozwoju. Wydarzenia zostały starannie dobrane, aby upewnić się, że są one dostępne dla sportowców, ale także oferują zróżnicowane trasy, dzięki czemu sportowcy mogą wybrać wyścigi, które najlepiej pasują do ich mocnych stron. Z niecierpliwością czekamy na inauguracyjny wyścig Pro Series w Athletic Brewing IRONMAN 70.3 Oceanside, który niewątpliwie nada ton niesamowitemu rokowi wyścigów – komentuje decyzję CEO IRONMAN, Andrew Messick. 

Źródło: TRI247

Większe wypłaty PRO, wzrost opłat dla AG?

Wśród triathlonowej społeczności ogłoszenie IRONMAN Pro Series spotkało się ze zróżnicowanymi reakcjami. Część kibiców przyznała, że niezwykle ciekawe będzie oglądanie konkurencji PTO i IM, zabiegających o najlepszych zawodników. Sami PRO z pewnością są zadowoleni z takiego rozwoju spraw, ponieważ to oni są beneficjentami zmian. 

Obawy pojawiają się natomiast przede wszystkim wśród age-grouperów, którzy zastanawiają się, czy wzrost wypłat dla PRO nie będzie równoznaczny ze wzrostem kosztów zapisów na zawody IM dla amatorów. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,466ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane