Jak działa ranking PTO? Dwie Polki w klasyfikacji generalnej

0

(PTO), czyli Professional Triathletes Organisation, jest organizacją, która wspiera i chroni interesy zawodowych triathlonistów na całym świecie, dąży do tego, aby stać się instytucją reprezentującą triathlon na wzór m.in. PGA (Professional Golfers’ Association) czy ATP (Association of Tennis Professionals).

O genezie powstania PTO, finansowaniu i działalności pisałem w kompendium wiedzy na ten temat TUTAJ>

Dzisiaj w osobnym artykule opiszę ranking stworzony przez PTO, w którym aktualnie znajdują się dwie Polki: Agnieszka Jerzyk i Ewa Komander.

Agnieszka Jerzyk zajmuje obecnie 30 miejsce na 100 zawodniczek uwzględnionych w rankingu. Tabela, która przedstawia jej starty w zawodach na dystansie IM i 70.3 dokładnie opisuje również punktację. O systemie za chwilę.

Ewa Komander jest aktualnie na 95 miejscu. 

NA CZYM POLEGA RANKING PTO?

PTO World Rankings to pierwsza tego rodzaju klasyfikacja w triathlonie przy zastosowaniu nowoczesnej technologii i algorytmów. Pozwala ocenić i sklasyfikować najlepszych na świecie profesjonalnych triathlonistów na połówce i pełnym dystansie.

Jak czytamy na stronach PTO: “Jest to ogólnoświatowy wzorzec stałej doskonałości w triathlonie i będzie używany do wyznaczania automatycznych miejsc kwalifikacyjnych do Pucharu Collinsa”. (Puchar Collinsa to najważniejsza impreza PTO, która miała się w tym roku odbyć w maju w słowackim Samorin. Odwołano ją ze względu na pandemię.) 

Światowy Ranking PTO posiada własną formułę, która nie faworyzuje żadnej konkretnej serii wyścigów lub obszaru geograficznego, zamiast tego mierzy talent i osiągnięcia w oparciu o wyniki zawodnika, bez względu na to, gdzie, kiedy i w jakim wyścigu startuje.

Obecnie w rankingu PTO prowadzą Daniela Ryf i Jan Frodeno. Zobacz pełen ranking!

JAK DZIAŁA RANKING PTO?

PTO we współpracy z TRiRating.com, przeanalizowała wszystkie trasy triathlonowe, na których ścigają się profesjonalni zawodnicy, w celu określenia Teoretycznego Idealnego Czasu, który najprawdopodobniej osiągnąłby najwyżej sklasyfikowany zawodnik. Za pomocą zastrzeżonych algorytmów, ten Idealny Czas jest następnie dostosowywany w oparciu o warunki panujące danego dnia, aby określić Dostosowany Idealny Czas (Adjusted Ideal Time – AIT). Punkty zawodnika w Rankingu PTO są następnie obliczane na podstawie czasu wyścigu porównanego względem AIT. W tabelli zauważycie obok siebie zestawienie AIT z faktycznym czasem. W przypadku Agnieszki Jerzyk możecie zauważyć niewielkie, około 10 minutowe różnice, a w przypadku Challenge Roth pokonanie AIT.

Jeśli zawodnik zrówna się z AIT, otrzyma 100 punktów w światowym rankingu. Jeśli zawodnik jest szybszy od AIT, otrzymuje dodatkowy punkt lub ułamek punktu za każde 0.15%, o które pokonał AIT. Jeśli jest on wolniejszy od AIT, traci dodatkowy punkt lub ułamek punktu za każde 0.15% straty.

 

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here