Jak pływał Jan Frodeno podczas “domowego Ironmana”?

0

Jan Frodeno w sobotę wielkanocną pokonał Ironmana w domowych warunkach, płynąc 3,8km w basenie z przeciwprądem. Przyjrzeliśmy się jego technice pływania i oddychania, biorąc oczywiście pod uwagę specyficzne warunki, w jakich się poruszał.

Basen z przeciwprądem wymusza nieco inne ułożenie i napięcie ciała, niż podczas pływania w wodzie otwartej czy basenie. Jak dobrze przyjrzycie się na filmie poniżej, widać wyraźnie mocne falowanie wody, które przechodzi centralnie przez oś pionową ciała. Swoimi ruchami przeciwdziałasz odpychaniu Cię od przedniej ściany basenu, a nie jak w tradycyjnym pływaniu przesuwaniu się do przodu. Pływanie w basenie z przeciwprądem wymaga zdecydowanie lepszej techniki i skupienia, utrzymania równowagi i balansu ciała. Prędkość ustawiona była na 1 minutę 15 sekund na 100m.

Przez większość dystansu Frodeno oddychał “na 3 i 4”. Oddech nabierał po 3 lub 4 uderzeniach – czasami w konfiguracji 2x na 3, 1x na 4. Widok z dwóch kamer:

 

Frodo płynął w piance, a speaker kilkukrotnie podczas całej transmisji podkreślał, że mamy do czynienia ze spokojnym pokonaniem IM i nie czas jest tutaj najważniejszy. T1 i T2 to były dłuższe, około 10 minutowe przerwy. Mistrz Świata Ironman Hawaii płynął 3,8km w basenie z przeciwprądem w czasie 47 minut 20 sekund. Oczywiście nie ma sensu porównywać czasu pływania w basenie do czasów uzyskanych w wodach otwartych. W tym drugim przypadku prawie nigdy nie ma idealnie domierzonego dystansu, a duży wpływ na ostateczną długość trasy ma nawigacja.

A tak wygląda basen na tarasie domu Frodeno w hiszpańskiej Gironie, gdzie Mistrz Świata mieszka kilka miesięcy w ciągu roku.

Na tym filmie możecie zobaczyć technikę pływania Frodeno w normalnym basenie.

Całość “domowego Ironmana” razem z przerwami zajęła Frodo 8 godzin 34 minuty o czym pisaliśmy TUTAJ>

 

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here