Jak urządzić jaskinię treningową?

Urządzenie jaskini to kwestia indywidualna, która zależy od wielu czynników – budżetu, ilości przestrzeni do wykorzystania czy czasu, który możesz poświęcić na jej przygotowanie. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które będą pomocne przy tworzeniu miejsca przyjaznego treningom.

Zobacz też: Bezpieczna jaskinia czy treningi na dworze? Co wybrać?

Jaskinia treningowa to potoczna nazwa wymyślona przez triatlonistów. Mianem tym określa się pomieszczenie przeznaczone specjalnie do wykonywania treningów. Zazwyczaj znajduje się w nim bieżnia mechaniczna oraz trenażer. Jaskinia użytkowana może być przez cały rok, jednak większość zawodników korzysta z niej przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym.

Jak stworzyć jaskinię treningową?

W większości wypadków o tym, gdzie będzie znajdowała się jaskinia treningowa zadecydują możliwości przestrzenne. Jeżeli jednak, budujesz jaskinię treningową od podstaw, a nie wybierasz z pomieszczeń, które masz już do dyspozycji, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii:

  1. Dobrze wentylowane pomieszczenie – w trakcie treningów w zamkniętych pomieszczeniach pocisz się zdecydowanie bardziej, niż trenując na zewnątrz. Przekłada się to na szybko rosnącą wilgotność powietrza, dlatego ważne jest to, aby móc ją skutecznie odprowadzać. 

  1. Stosunkowo niska, ale stała temperatura –  problemem będzie zarówno pomieszczenie, które latem nagrzewa się zbyt szybko, jak i to, którego ogrzanie zimą będzie czasochłonne i kosztowne.
  2. Dostęp do prądu – chociaż ten punkt wydaje się oczywisty, to jest podstawową kwestią, o której należy pamiętać. Zwłaszcza decydując się na wersję smart jaskini, w której większość urządzeń będzie wymagało podłączenia do prądu, możesz zdziwić się, jak wiele gniazdek będzie ci potrzebne. 

Dobrym pomysłem będzie wykonanie w pomieszczeniu kilku próbnych treningów. Zanim zdecydujesz się na pełne zabudowanie swojej jaskini, warto przetestować czy miejsce się do tego nadaje. Nie musisz od razu kompletować pełnego wyposażenia. Kilka jednostek treningowych wystarczy, aby sprawdzić czy dalsza inwestycja w jaskinię ma sens. 

Jak wyposażyć jaskinię? 

To jak dużo wydasz na zaprojektowanie jaskini uzależnione jest od twoich oczekiwań oraz poziomu wymaganego komfortu. Dopasowanie sprzętu jest kwestią, którą każdy powinien przemyśleć indywidualnie, uwzględniając swoje potrzeby i możliwości.

Pomijając kwestie techniczne, warto zadbać o to, aby jaskinia była przede wszystkim komfortowym miejscem, w którym będziesz mógł w pełni skupić się na realizacji jednostek treningowych. 

  1. Zaprojektuj przestrzeń treningową tak, aby nie odciągała twojej uwagi od treningu, tylko cię do niego motywowała. Umieść na półkach i ścianach stare medale, puchary czy numery startowe. Przypomną ci o celach, które chcesz osiągać i które już osiągnąłeś, dzięki systematycznej pracy. Nareszcie będziesz miał okazję, aby wyciągnąć je z kartonu.
  2. Zadbaj o chłodzenie. Najlepszym przyjacielem każdego jaskiniowca jest wiatrak. Warto zainwestować w taki, który będzie generował moc, która pozwoli na trenowanie w komfortowych warunkach. Niekiedy dobrym pomysłem jest kupno dwóch mniejszych wiatraków, zamiast jednego dużego. 
  3. Wyłóż podłogę matami wygłuszającymi. Trenażer czy stukająca bieżnia mogą okazać się bardzo irytującymi urządzeniami dla innych domowników. Odgłosy tych urządzeń skutecznie zminimalizują specjalne maty przeznaczone pod trenażer. Świetnie sprawdzą się piankowe maty puzzle (te, które często można spotkać na siłowni). Ich montaż i demontaż jest banalnie prosty, są stosunkowo tanie, a dodatkowo możesz położyć się na nich, wykonując ćwiczenia siłowe czy rozciąganie.
Zielono-czerwona układanka piankowa z blokadą
Źródło: Freepik

5. Kup stojak. Wykonując jednostkę na trenażerze będziesz mógł postawić na nim niezbędne akcesoria takie jak laptop i telefon. Lifehack wykorzystywany przez wielu triathlonistów: świetnie sprawdzi się stolik do nut. Jest lekki, poręczny i przede wszystkim niedrogi.

6. Zamontuj lustra. Przyglądając się podczas treningu samemu sobie, jesteś w stanie skorygować nieprawidłowe ułożenie ciała i zadbać o to, aby uczyć się poprawnej techniki i wzorca ruchowego. 

Zaplanuj projekt 

Chociaż zbudowanie jaskini treningowej to pozornie nic trudnego to przemyślenie projektu odpowiednio wcześnie pozwoli wyeliminować błędy, które w przyszłości mogą utrudniać treningi. Jaskinia to świetne miejsce do budowania formy pod warunkiem, że jej budowa zostanie dokładnie zaplanowana.

ZOBACZ TEŻ: Bieganie na bieżni – totalna nuda czy efektywny trening?

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,813ObserwującyObserwuj
21,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane