Bieganie na bieżni – totalna nuda czy efektywny trening?

Bieżnia mechaniczna wzbudza wiele emocji wśród triatlonistów i biegaczy. Dla jednych jest bezpiecznym rozwiązaniem gwarantującym komfort i pełne skupienie, dla innych męczarnią i obciążeniem psychicznym. Jakie są wady i zalety treningu na bieżni?

Mniejsze obciążenie stawów

Trening na bieżni może okazać się lepszy dla twojego zdrowia. W większości bieżni mechanicznych pas będący podłożem, lekko ugina się pod ciężarem biegacza, tym samym amortyzując obciążenia, które podczas biegu na dworze zostałyby przejęte głównie przez biodra oraz kolana. 

Należy jednak pamiętać, że istnieją przeciwwskazania do treningów na bieżni. Powinieneś jej unikać, jeśli masz problemy ze ścięgnem Achillesa czy mięśniami łydek, ponieważ partie te pracują na bieżni mocniej i są bardziej narażone na urazy.

ZOBACZ TEŻ: Najbardziej powszechne kontuzje biegaczy. Jak ich uniknąć? 

Idealne parametry 

Masz problem z jednostajnym tempem biegu? W twojej okolicy nie ma górki do wykonania podbiegów? Interwały zawsze kończą się zwykłym treningiem biegowym?

Bieżnia skutecznie eliminuje te problemy. Możliwość dopasowania każdego parametru pod indywidualne potrzeby stwarza warunki, które zwłaszcza dla biegacza amatora, mogą znacznie ułatwić trening. Na bieżni twoim jedynym zadaniem jest dobranie programu treningowego i przebieranie nogami. Cała logistyka leży w kwestii maszyny. Dostosowanie ustawień do własnych potrzeb, pozwala na kontrolę tempa czy dowolną modyfikację treningu siły biegowej poprzez regulację nachylenia bieżni.

Czynniki zewnętrzne, które mogłyby wymusić zmianę planów, zostają skutecznie zminimalizowane. Chyba, że trzeba będzie wynieść śmieci. 

Uruchomiony na komputerze

Nauka żywienia

Pewnie nieraz słyszałeś, że przed startem w zawodach należy przetestować to, co będziesz jadł i pił w trakcie. Zabieranie ze sobą na trening biegowy, wykonywany na zewnątrz, bidonu, banana i żeli jest mało komfortowe.

Podczas treningu na bieżni można dowolnie kontrolować żywienie oraz nawodnienie, co jest szczególnie istotne w przygotowaniach do wyścigów na długich dystansach.

ZOBACZ TEŻ: 5 najczęstszych błędów żywieniowych na zawodach

Deszcz, grad i lód? 

Szczególnie istotnym problemem biegaczy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, są warunki atmosferyczne. Okoliczności jesienno-zimowych treningów bywają nieco inne niż droga usłana złotymi liśćmi i zachodzące słońce. Chlapa i błoto to niestety realia wielu jesiennych dni. Bieżnia pozwala na niezależność od warunków atmosferycznych, będąc gwarancją wykonania treningu w komfortowych warunkach.

Problemem jest również smog. Niekiedy jakość powietrza bywa tak zła, że jesteś zmuszony do rezygnowania z treningu. W zamkniętym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu nie musisz obawiać się o swoje płuca.

Dodatkowym plusem zamkniętego pomieszczenia jest termoregulacja. Jeżeli startem docelowym jest kraj, w którym wysoka temperatura stanowi dodatkowe obciążenie, trening na bieżni i odpowiedni system wentylacji pozwoli na stopniowe przyzwyczajanie organizmu do ciepła.

Bezpieczeństwo

Jesienno-zimowe biegi kryją jeszcze jedną pułapkę – na zewnątrz potrafi być naprawdę ślisko. Bieganie w skrzypiącym białym puszku faktycznie może sprawić wiele radości, o ile pod warstwą śniegu nie kryje się tafla lodu. Bieg w najlepszym wypadku przekształci się w taniec walki o zachowanie równowagi, w najgorszym zamieni w poważną kontuzją.

Bieżnia nie stawia wyzwań w postaci nierównych chodników, dlatego możesz w pełni skupić się na wykonanym zadaniu, a twojej głowy nie będą zaprzątały myśli o potencjalnej wywrotce i nowej protezie zębów (jeśli jednak nie zatrzymasz bieżni, efekt może być podobny). 

W kwestii bezpieczeństwa bieżnia ma jeszcze jedną zaletę – w domu czy na siłowni jest zawsze jasno (chociaż przy obecnych cenach energii może to zbyt śmiałe stwierdzenie). Bieganie na zewnątrz po zmroku dla wielu osób jest niekomfortowe psychicznie.

ZOBACZ TEŻ: Bezpieczna jaskinia czy treningi na dworze? Co wybrać?

Biegnę i biegnę…

Monotonia. To główny powód, dla którego tak wielu biegaczy jest zagorzałymi przeciwnikami bieżni. Treningi, podczas których potencjalna rozrywka ogranicza się do oglądania serialu lub słuchania muzyki potrafią być obciążające psychicznie. Na bieżni każdy trening wygląda tak samo, więc jeżeli twoim głównym celem nie jest zbudowanie niesamowitej formy, a raczej czerpanie radości z uprawiania sportu, bieżnia może okazać się dobrą alternatywą na wypadek złej pogody, ale nie będzie twoją ulubioną formą treningu.

Wielu sportowców twierdzi, że takie treningi są najlepszą metodą budowania silnej psychiki. Chociaż zapewne zwolennicy biegania z zacinającym deszczem w twarz powiedzą dokładnie to samo. 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Derek M. Hansen (@derekmhansen)

Bieżnia na siłowni 

Mieć bieżnię, a trenować na bieżni to dwie zupełnie inne kwestie. Nieporównywalnie większym komfortem jest trening na bieżni wykonywany w domu. Jednak nie każdy sportowiec może sobie pozwolić na jej zakup. Przede wszystkim ze względu na koszta. Chociaż zdecydowanie łatwiej wytłumaczyć żonie, że wydałeś całą swoją wypłatę, niż to, że w waszej sypialni będzie od dziś stała bieżnia mechaniczna. 

Konieczność dojazdu na siłownię, a przede wszystkim fakt, że maszyny mogą być zajęte przez innych użytkowników, generuje potrzebę wygospodarowania dużo większej ilości czasu. Niekiedy czas dostania się na siłownię jest nieadekwatny w stosunku do czasu wykonywania treningu. 

Męskie stopy w trampkach na bieżni na siłowni. koncepcja ćwiczeń.

Rytmy i sprinty 

Chociaż dobór parametrów na bieżni pomaga w wykonywaniu większości treningów zgodnie z twoimi założeniami, to są jednostki, których realizacja będzie trudniejsza.

Jeśli decydujesz się na rytmy, czyli przeplatanie krótkiej, intensywnej pracy z truchtem lepszym pomysłem będzie wykonanie ich na zewnątrz. Mało, która bieżnia jest w stanie rozpędzić się na tyle szybko, aby trening był efektywny. Zwłaszcza jeżeli są to kilkusekundowe odcinki.

O czym pamiętać?

  • Wiatr musi wiać 

Triathloniści od lat walczą z oporem powietrza i wymyślą nowe aerotechnologie, a wystarczyłoby przecież trenować na bieżni… 

Wiatr jest dodatkowym obciążeniem, dlatego trenując na bieżni, pamiętaj o tym aby ustawić 1% lub 1.5% nachylenia. Trening stanie się trudniejszy, jednak pozwoli lepiej odwzorować realia biegania na zewnątrz. 

  • Biegowy zawrót głowy 

Triathlon to zakręcony sport. Wychodzisz z wody i się kręci, schodzisz z bieżni i się kręci. Po skończonym treningu na bieżni twój błędnik prawdopodobnie na chwilę oszaleje. 

  • Rób notatki 

Warto zapisywać prędkość oraz nachylenie, w jakich realizujesz zadanie. Zegarek podczas treningu na bieżni często się myli i wskazuje inne dane, niż te, które wyświetlają się na ekranie maszyny. Przeprowadzając analizę treningu, warto skorzystać z zapisanych informacji, aby przy następnej jednostce nie kierować się niepoprawnymi parametrami.

  • Uzupełnij trening 

W trakcie biegania na bieżni mięśnie dwugłowe uda i mięśnie pośladkowe pracują nieco mniej, dlatego należy pamiętać o uzupełnieniu planu treningowego o ćwiczenia siłowe tych partii.

  • Chłodzenie

Zbyt wysoka temperatura, zwłaszcza przy intensywnych jednostkach treningowych może doprowadzić do przegrzania organizmu, dlatego pamiętaj o rozstawieniu wiatraków. Jeśli nie możesz zadbać o dodatkowe chłodzenie, lepiej będzie zrezygnować z mocnego treningu.

Warto czy nie?

Treningi na bieżni pozwalają na realizację większości jednostek treningowych i są świetnym rozwiązaniem zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jeżeli jednak są zbyt obciążające dla twojej psychiki, nie warto ograniczać się jedynie do nich. Dobrym pomysłem będzie przeplatanie biegów na dworze z biegami na bieżni.

Pamiętaj, że jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningami na bieżni, to powinieneś wprowadzać je do swojego planu stopniowo. Nie przesuwaj wszystkich treningów wykonywanych na zewnątrz od razu na bieżnię. Zacznij od spokojnych, mniej wymagających jednostek.

ZOBACZ TEŻ: Jak przygotować się do wyścigu w wysokich temperaturach?

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze