Mistrzostwa Europy na supersprincie: historyczne siedem finałów „A” Polaków!

Kilka przełomowych wyników osiągnęli polscy triathloniści podczas zakończonych mistrzostwa Europy na supersprincie. Jednym z nich jest 8. miejsce Jakuba Suchana w finale juniorów. Podsumowujemy występy indywidualne Polaków w wyścigach medalowych i finałach „B”.

Przez cały weekend śledziliśmy rywalizację podczas mistrzostw Europy na supersprincie (270 m – 8 km – 1,9 km), które odbywały się w Turcji. Polacy osiągali tam bardzo dobre wyniki, czego najlepszym przykładem był brązowy medal w sztafecie mieszanej juniorów. Jak poradzili sobie w finałach indywidualnych wyścigów?

Zwycięstwa faworytów, wysokie miejsca Jakub Suchana

Do juniorskiego finału awansowało trzech reprezentantów Polski: Jakub Suchan, Jakub Gajda oraz Kacper Serwiński. W wyścigu rozgrywanym w sobotni poranek zwycięzcą został Portugalczyk Joao Nuno Batista, który wielokrotnie osiągał znakomite wyniki (wygrywał juniorskie puchary, notował też już czołowe miejsca w pucharze świata). Batista na mecie miał czas 18:15.

Jakub Suchan uplasował się na wysokim, 8. miejscu, mając czas 18:40. Na 13. miejscu rywalizację ukończył Jakub Gajda (18:48). Kacper Serwiński uplasował się na 24. miejscu (19:04).

Do finału juniorek awansowała Martyna Gajda. Zawodniczka zajęła 26. miejsce (22:06). Zwyciężyła węgierska nadzieja triathlonu Fanni Szalai (20:20). Zawodniczka ta ma już na koncie 8 zwycięstw w juniorskich rywalizacjach, a ma dopiero 16 lat.

Świetnym wynikiem popisała się jeszcze w finale B juniorów Hanna Foltyniewicz. Zajęła tam 2. miejsce (21:29). Wygrała Sofia Tikhonova. Joanna Pietruszyńska uplasowała się na 19. miejscu. Powtórka relacji z finału poniżej.

Trzy starty w finale seniorów

W sobotę w finale A seniorskiej rywalizacji wystartowała Aleksandra Ferchmin. Polka uplasowała się na 30. miejscu (21:37). Zwyciężczynią została Sandra Dodet z Francji, która w tym sezonie triumfowała również w pucharze Europy w Cork.

W finale mężczyzn na linii startu stawili się Michał Oliwa oraz Maciej Bruździak (wygrał swój półfinał). Tutaj dominowali Włosi. Nicola Azzano zdobył złoty medal i o sekundę wyprzedził krajana Euana De Nigro (czas zwycięzcy to 17:54). Michał Oliwa zajął 15. miejsce (18:05). Maciej Bruździak zakończył ściganie na 20. miejscu (18:08).

Dwie zawodniczki mieliśmy w finale B rywalizacji Elity i obie osiągnęły bardzo dobre wyniki. Magdalena Sudak zajęła 4. miejsce, a Joanna Woźniak ukończyła wyścig na 7. pozycji. Zwyciężyła Diana Isakova.

Filip Szołowski w swoim wpisie w mediach społecznościowych zaznaczał, że wyniki na mistrzostwach Europy wpisują się w dobry okres dla polskiego triathlonu kwalifikowanego. Wyniki sztafet (brązowy medal i 7. miejsce seniorów), 8. miejsce Jakuba Suchana i 7 finałów to „historyczne wyniki”, które pozwolą rozwinąć triathlon w Polsce.

Pełne wyniki mistrzostw Europy w Turcji znajdziesz pod tym odnośnikiem.