Potwierdziły się wczorajsze przypuszczenia dotyczące organizacji zawodów JBL Triathlon Poznań. Po kolejnym badaniu wody służby sanitarne nie miały podstaw do zniesienia zakazu kąpieli na Jeziorze Malta, a to oznacza, że w ten weekend nie ma bezpiecznych warunków do rozegrania zawodów triathlonowych.
Badanie stanu wody w poznańskim Jeziorze Malta zostało wykonane dzisiaj. Ocena jakości wody jest jednoznaczna: Woda nieprzydatna do kąpieli. Przyczyna: Zakwit sinic.
Kolejne badanie zostanie przeprowadzone dopiero 25 lipca, tak więc nie ma szans na to, że do soboty/niedzieli coś może zmienić się w temacie uchylenia obowiązującego zakazu.
Jezioro Malta – ocena jakości wody (14.07.2022 r.)
ZOBACZ TEŻ: Kontrowersje przed MP w Poznaniu – znamy decyzje PZTri i organizatorów
JBL Triathlon Poznań duathlonem
Zorganizowanie zawodów JBL Poznań Triathlon w ich pierwotnej formie nie jest możliwe ze względu na zły stan wody. Decyzją organizatorów zawody triathlonowe zamienione zostały na duathlon. Oznacza to, że pływanie zostanie pominięte, a wyścigi składać będą się z biegów przeplecionych jazdą na rowerze.
Informację potwierdzają organizatorzy i związek w oficjalnym komunikacie z godziny 17:00. Poniżej prezentujemy najważniejsze fragmenty z tego tekstu (tekst oryginalny kursywą).
Zmiany dystansów na JBL Poznań Triathlon
Oto zmodyfikowane parametry tras, jakie do pokonania będą mieli uczestnicy poszczególnych wyścigów:
- 1/4 – 2,62 km biegu, 45 km roweru, 10,5 biegu (16.07, start godz. 11:00);
- 1/8 – 1,31 km biegu, 22,5 roweru, 5,25 biegu (17.07, start godz. 08:00);
- 1/2 – 5,25 km biegu, 90 km roweru, 21 km biegu (17.07, start godz. 10:00);
- zawody w aquabiku zostają odwołane – siłą rzeczy nie zostanie wyłoniony mistrz Polski;
- zawody Triathlon Kids – zostanie zorganizowany Duathlon Kids.
Nagrody i tytuły
Formuła duathlonu wyklucza przyznanie tytułu Mistrzów Polski w Triathlonie oraz przyznania nagród w klasyfikacji OPEN.
W związku z odwołaniem Mistrzostw Polski oraz zmianą formuły rywalizacji zmianie ulega także regulamin w zakresie przyznawanych nagród i ich wysokości.
Nagrody finansowe dla kategorii PRO wynoszą:
- 1. miejsce 6 000 zł
- 2. miejsce 4 200 zł
- 3. miejsce 2 700 zł
- 4. miejsce 2 100 zł
- 5. miejsce 1 800 zł
- 6. miejsce 1 500 zł
- 7. miejsce 1 200 zł
- 8. miejsce 900 zł
- 9. miejsce 600 zł
- 10. miejsce 300 zł
Ponadto zawodnicy AG posiadający licencję roczną lub jednorazową będą sklasyfikowani i otrzymują medale i statuetki w kategoriach wiekowych.
Organizatorzy potwierdzili możliwość dokonania zmian kategorii z AG na PRO, o ile zawodnik spełnia normy czasowe (czytajcie o nich – tutaj). Czas na zmianę mija jutro, tak więc chętni muszą się spieszyć. Należy również pamiętać o tym, że po zmianie kategorii na PRO trzeba startować z nią do końca roku kalendarzowego.
Procedurę zmiany opisywaliśmy już wczoraj w tekście pt. „Kontrowersje przed MP w Poznaniu – znamy decyzje PZTri i organizatorów„.