Kontrowersje przed MP w Poznaniu – znamy decyzje PZTri i organizatorów

Polski Związek Triathlonu oraz organizatorzy JBL Triathlon Poznań opublikowali oświadczenie dotyczące organizacji zawodów rangi MP na dystansie średnim, które mają odbyć się w najbliższy weekend. Odniesiono się w nim do kwestii związanych z dystrybucją nagród pieniężnych dla zawodników AG i PRO, a także do tematu zakazu kąpieli na Jeziorze Maltańskim.

Jak głosi komunikat, w mistrzostwach Polski zawodnicy PRO oraz AG będą klasyfikowani łącznie. Medale mistrzostw Polski otrzymają najszybsi mężczyźni i kobiety.

Nagrody finansowe dla kategorii AG

Nagrody pieniężne dla kategorii AG otrzymają zawodnicy i zawodniczki AG, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca na podium.

# Mężczyźni AG Kobiety AG
1 2.500 zł 2.500 zł
2 1.500 zł 1.500 zł
3 1.000 zł 1.000 zł

Nagrody finansowe dla kategorii PRO

Nagrody finansowe dla kategorii PRO będą wypłacane zgodnie z regulaminem zawodów (tabelka poniżej). Nagrody finansowe dla kategorii PRO i Mistrzostw Polski nie dublują się.

# Mężczyźni PRO Kobiety PRO
1 20.000 zł 20.000 zł
2 14.000 zł 14.000 zł
3 9.000 zł 9.000 zł
4 7.000 zł 7.000 zł
5 6.000 zł 6.000 zł
6 5.000 zł 5.000 zł
7 4.000 zł 4.000 zł
8 3.000 zł 3.000 zł
9 2.000 zł 2.000 zł
10 1.000 zł 1.000 zł

ZOBACZ TEŻ: Brembor i Stępniak ponownie zawalczą o złoty medal Mistrzostw Polski na „połówce”

Możliwość wyrobienia licencji PRO

Żeby walczyć nawet o 20.000 zł, trzeba posiadać licencję PRO. Zawodnicy, którzy do startu zapisali się z licencją AG, mają możliwość – o ile spełniają normę – wyrobienia takiej licencji.

W komunikacie czytamy, że osoby zainteresowane zmianą licencji powinny złożyć do dnia 15.07.2022 r. do godz. 12:00 wniosek o wydanie licencji PRO wraz z udokumentowanym wynikiem upoważniającym do jej otrzymania. Wnioski należy przesłać na adres: [email protected].

O tym, jaki wynik umożliwia ubieganie się o wydanie licencji PRO, możecie przeczytać w artykule pt. Kto potrzebuje licencji PZTri?.

Należy pamiętać, że zmiana rodzaju licencji PRO będzie skutkowała koniecznością występowania z licencją tego typu do końca roku kalendarzowego. 

Zawodnicy PRO i chętni zawodnicy kategorii AG chcący walczyć o zwycięstwo w rywalizacji o Mistrzostwo Polski Open będą mieli zapewniony wspólny start.

Zakaz kąpieli w Jeziorze Maltańskim utrzymany

Zakaz kąpieli na Jeziorze Maltańskim zdjęcie znad brzegu jeziora z tabliczką z zakazem
zdjęcie: POSiR Poznań

Wszystkie powyższe ustalenia i tak mogą wziąć w łeb, gdyż na Jeziorze Maltańskim wciąż obowiązuje zakaz kąpieli z powodu kwitnięcia sinic. Organizatorzy zawodów bardzo poważnie muszą brać pod uwagę scenariusz, w którym niemożliwe będzie rozegranie pływania. Jeśli zakaz kąpieli nie zostanie zniesiony, zawody zostaną rozegrane w formule duathlonu:

  • 1/8 – 1,31 km biegu, 22,5 roweru, 5,25 biegu,
  • 1/4 – 2,62 km biegu, 45 km roweru, 10,5 biegu,
  • 1/2 – 5,25 km biegu, 90 km roweru, 21 km biegu.

Zmiany będą obowiązywały również w pozostałych wydarzeniach zaplanowanych na ten weekend: zawody w Aquabiku zostaną odwołane, a dzieci będą rywalizowały nie w Triathlon Kids, ale w Duathlon Kids.

Największe kontrowersje wzbudza fragment oświadczenia mówiący o tym, że jeśli zawody będą rozgrywane w duathlonie, tytuł mistrza Polski w triathlonie nie zostanie przyznany. Nie zostaną również przyznane nagrody w klasyfikacji OPEN.

Ostateczna decyzja dotycząca organizacji zawodów zostanie podana do publicznej wiadomości 14 lipca, o godz. 17:00 – po kolejnym badaniu stanu wody w Jeziorze Maltańskim.

Decyzje organizatorów poruszyły społeczność

Możliwość wycofania nagród pieniężnych nie spodobała się społeczności. Pod oświadczeniem na stronie PZTri wypowiedział się już m.in. Jacek Tyczyński, który wątpi w racjonalność podjętych decyzji. W wątku cały czas pojawiają się nowe komentarze.

W podobnym tonie wybrzmiewają komentarze również na profilu JBL Triathlon Poznań. Pod podobnym wpisem Jacka Tyczyńskiego wypowiedzieli się inni zawodnicy. Wśród nich Sergiusz Sobczyk oraz Maciej Bodnar. Delikatnie mówiąc, Oni też nie są fanami rozwiązań proponowanych przez organizatorów. Pierwszy z zawodników ubolewa nad tym, że organizatorzy niespecjalnie przejmują się uczestnikami. Drugi wskazuje na to, że działając w ten sposób, można ogłosić dowolnie wysoką pulę nagród, przyciągnąć uczestników, a następnie ze wszystkiego się wycofać. Ponadto Bodnar podaje przykład imprezy rangi światowej, w której mimo rozgrywania duathlonu tytuły zostały „normalnie” przyznane.

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

Powiązane Artykuły

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,509ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane