Jedne okulary na trening w każdej pogodzie? Czym są okulary fotochromowe?

Jak działają okulary fotochromowe? Które sprawdzą się najlepiej? Czym kierować się przy wyborze?

ZOBACZ TEŻ: Jaki kask wybrał Robert Wilkowiecki? „Nawet o 9 watów szybszy przy prędkości 46km/h”

Okulary fotochromowe to okulary, które zmieniają przyciemnienie szkła w zależności od natężenia światła np. słonecznego. Są świetnym rozwiązaniem przy dobrej pogodzie, ale sprawdzą się również podczas gorszych warunków atmosferycznych. Na przestrzeni lat stosowana w nich technologia znacznie się rozwinęła, a rynek oferuje szeroką gamę modeli. Który wybrać?

Jak działają okulary fotochromowe?

Jak działają fotochromy? Skomplikowanie: w przypadku tradycyjnych fotochromów fale słoneczne z zakresu promieniowania ultrafioletowego trafiają na cząsteczki, które zmieniają absorpcję światła. W przypadku nowoczesnych szkieł fotochromowych reagują również na światło widzialne. Fotochrom ma formę światłoczułej powłoki, w której znajduje się siatka połączonych z sobą kryształków – pigmentów fotochromowych. Gdy padnie na nie promieniowanie UV, pigmenty reagują. Zmieniają swój kształt i rozszerzają powierzchnię. Wiązania między atomami rozrywają się i obracają. Pigmenty zmieniają swoje położenie, tym samym zmienia się kolor soczewki.

Prosto: w zależności od tego, jak mocno świeci słońce i jak jasno lub ciemno jest na dworze, szkła zmieniają swój kolor, przyciemniając się lub rozjaśniając.

Na rynku dostępna jest jednak bardzo szeroka oferta okularów fotochromowych, które różnią się ceną i budową. Producenci starają się wprowadzać nowe technologie, aby użytkowanie okularów było jak najbardziej komfortowe. Co powinieneś więc wiedzieć o okularach fotochromowych?

Ile kosztują okulary fotochromowe?

W ofercie jednego z przodujących producentów sprzętu sportowego, firmy Ekoï, dostępne są trzy rodzaje okularów fotochromowych. Modele PERSOEVO4, OTTIMO oraz E-LENS EVO. 

Pierwszy z modeli katalogowo kosztuje  486 zł, drugi  924 zł, a trzeci 1700 zł. Każdy z  nich jest inaczej zaprojektowany. Zastosowano w nich różne technologie – mają odmienny kształt, kolor oraz wielkość (szerokość).

Cechą wspólną szkieł zastosowaną we wszystkich modelach jest to, że wykonane są z bardzo wytrzymałego materiału – poliwęglanu.
Z czego wynika więc różnica w cenie? Z użytych technologii oraz stopnia przepuszczalności światła.

Kategorie okularów fotochromowych

Przeglądając ofertę okularów fotochromowych, możesz natknąć się na oznakowanie „fotochromy kat. 1-2, kat. 1-3 czy kat. 2-3″. Poszczególna kategoria decyduje o tym, w jakich sytuacjach dany model sprawdzi się najlepiej.

  • 0 kat. S0 – przepuszczalność światła 80-100%. To szkła transparentne. Zastosowanie znajdą przede wszystkim w nocy i przy bardzo ograniczonym świetle. Ich główną funkcją jest ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, zabrudzeniem czy warunkami atmosferycznymi.
  • kat. S1 – przepuszczalność światła 43-80%. Ich funkcją jest przede wszystkim zwiększenie kontrastu podczas trudnych  warunków atmosferycznych. Poprawiają wizję i delikatnie chronią przed słońcem.
  • kat. S2 – przepuszczalność światła 18-43%. To najbardziej uniwersalna kategoria. Chronią przed promieniami, jednocześnie zachowując dobrą widoczność
    w trakcie złych warunków atmosferycznych.
  • kat. S3 – przepuszczalność światła 8-18%. Najpopularniejsza kategoria dla okularów rowerowych i biegowych. Doskonale chronią przed promieniami. Świetnie sprawdzą się w słoneczne dni. 
  • kat. S4 – przepuszczalność światła 3-8%. Sprawdzą się w ekstremalnych warunkach, w których światło jest dodatkowo potęgowane np. przez leżący na ziemi śnieg.

Szkła oznakowane, np. jako 1-3 oznaczają łączenie funkcjonalności poszczególnych wyżej opisanych kategorii. 

Źródło: Ekoï

Wymiana szkieł i czas reakcji

Ważnym elementem jest również możliwość wymiany szkieł. W przypadku tańszych modeli szkła są niewymienne. Przy okularach Ekoï OTTIMO stosowane są specjalne systemy montażu szkieł. W przypadku Ekoï system „Quick release” zapewnia montaż i demontaż bez ryzyka pęknięcia szkła. Same szkła wykonane są natomiast w technologii HD, co jak zaznacza producent: „zapewnia kolarzom wyraźne, panoramiczne pole widzenia, gwarantując doskonałą ochronę przed słońcem”.

W okularach fotochromowych istotnym aspektem jest również fakt, jak szybko okulary zareagują na zmieniające się warunki. Będzie to szczególnie istotne nie tylko dla profesjonalistów, lecz także dla osób ścigających się i trenujących na trudnych, wymagających trasach.

Najbardziej zaawansowanym technologicznie rozwiązaniem są okulary elektroniczne takie jak EKOI E-LENS. Model ten wyposażony został w najszybsze na świecie elektroniczne szkła z technologią LCD. Co oznacza to w praktyce? Zmianę koloru szkieł w 1/10 sekundy. Co ważne, elektroniczne okulary nie wymagają jednak ładowania

ZOBACZ TEŻ: Dobry strój do triathlonu, czyli jaki?

Jak dopasować okulary?

Okulary rowerowe i biegowe są zazwyczaj stosunkowo szerokie, co może budzić niepokój w kwestii ich dopasowania do twarzy. Dlatego tak istotne jest, żeby wybrać okulary z możliwością regulacji.

W przypadku okularów Ekoï zastosowano m.in. regulowany mostek na nosie czy gumowe końcówki zauszników, dzięki którym okulary można dostosować się do wszystkich kształtów głowy. 

Wybierając okulary, warto sprawdzić ich wagę. Dla osób nieprzyzwyczajonych do noszenia okularów na co dzień wielogodzinna jazda w cięższych okularach może okazać się niekomfortowa. Przykładowo PERSOEVO4 ważą zaledwie 28 gram.

Pamiętaj również, że okulary powinny pasować nie tylko do twarzy, lecz także do kasku. Przed zakupem warto przymierzyć je i sprawdzić, czy akcesoria są dobrze dopasowane. Oprócz tego, podobnie jak kask czy strój, muszą posiadać odpowiednią przewiewność. Zwróć uwagę na liczbę otworów wentylacyjnych.

Źródło: Ekoï

Okulary fotochromowe – czym kierować się przy wyborze?

Okulary fotochromowe będą świetnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort podczas treningu i zawodów. Wykluczają one konieczność trzymania przy sobie zmiennych szkieł czy nieustannego ściągania lub zakładania okularów.

Przy wyborze zastanów się, w jakich warunkach najczęściej trenujesz oraz jaki rodzaj okularów będzie najbardziej odpowiedni. Warto pamiętać, że te chronią nie tylko przed słońcem, lecz przede wszystkim przed czynnikami zewnętrznymi. Wpadające do oczu owady z pewnością nie są najprzyjemniejszym treningowym doświadczeniem.

Pamiętaj, że im więcej możliwości regulacji, tym większe prawdopodobieństwo wysokiego komfortu użytkowania. Modele różnią się zastosowaną technologią, jak w przypadku E-LENS EVO lub też rodzajem szkła. Ich wybór jest kwestią indywidualną. 

*tekst powstał we współpracy z firmą Ekoï

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,501ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane