Dobry strój do triathlonu, czyli jaki?

Idealnie dopasowany strój triathlonowy musi zostać najpierw dokładnie zaprojektowany. Jak wygląda ten proces? Czy da się uzyskać budżetowe premium? Dlaczego czarny strój może okazać się dobrym wyborem nawet w upalny dzień?

ZOBACZ TEŻ: Marzną ci palce u rąk i stóp podczas jazdy na rowerze na zewnątrz? Jest rozwiązanie!

Jak mówi Celine Milan, designerka odpowiedzialna za projekty ubrań w firmie Ekoï, dobrze dopasowany strój triathlonowy powinien być dla zawodnika jak druga skóra. Czy da się jednak zaprojektować go tak, aby był odpowiedni dla każdego triathlonisty? Odpowiedź brzmi tak. Do współpracy wystarczy zaprosić Patricka Lange, podwójnego mistrza świata IRONMAN.

W strojach Ekoï wykorzystywane są cztery zaawansowane technologicznie materiały – aerodynamiczne na rękawach i udach oraz mikroperforowane na plecach dla lepszej wentylacji. Oprócz tego pojemne tylne kieszenie pozwolą na komfortowe przechowanie żeli. Materiał strojów posiada również powłokę „water repellent”, która zmniejsza opór w wodzie. Pozwala to nie wchłaniać wody (lub o wiele bardziej zmniejszyć jej wchłanianie) co czyni strój lżejszym. Kombinezon schnie więc o wiele szybciej, tym samym zmniejszając swoją masę przed rozpoczęciem etapu rowerowego.

Jednym z najważniejszych elementów stroju jest oczywiście wkładka. To siedząc na niej spędzisz najwięcej czasu podczas zawodów, a wygoda podczas biegu przełoży się na ostateczny wynik. W przypadku strojów Ekoï zwarty kształt wkładki zapewnia dużą swobodę ruchu, a wykonanie w jednej gęstości w połączeniu z piankami Pro-Tri o dużej nośności gwarantuje wysoką wydajność, lekkość i przewiewność.

Warto również pamiętać, że przy wielogodzinnym wysiłku nawet najmniejsze szczegóły odgrywają ważną rolę. Ukryty zamek błyskawiczny z osłoną zapobiegającą otarciom, elastyczny okrągły kołnierz, płaskie szwy oraz silikonowa opaska u dołu kombinezonu stanowią optymalne wsparcie w triathlonowej rywalizacji.

Akademia Triathlonu: Jesteś designerką zajmującą się projektowaniem. Co innego robiłaś do tej pory? 

Cecile Milan: W trakcie moich wcześniejszych doświadczeń miałam okazję samodzielnie rozwijać produkty, co bardzo mi się podobało i mam szczęście, że w Ekoï zaufano mi i powierzono tę rolę.

Pracuję w branży tekstylnej od 20 lat. Jestem pasjonatką mody, trendów i kreatywnego aspektu tej pracy. Miałam już okazję tworzyć kolekcje odzieży sportowej, a moje 3-letnie doświadczenie w Ekoï pozwoliło mi rozwinąć umiejętności techniczne specyficzne dla sportu i wydajności. Bardzo ekscytująca jest możliwość połączenia stylu z technologią!

Proces projektowania stroju. Cecile Milan i zespół Ekoï współpracujący z Patrickiem Lange / Źródło: Ekoï

AT: Co jest trudnego w zaprojektowaniu stroju do triathlonu?

CM: Triathlon łączy w sobie uprawianie trzech dyscyplin sportowych, co generalnie sprawia, że trudniej jest odpowiedzieć na wymagania sportowców. Główna trudność polega na dopasowaniu. Źle uszyty lub opracowany kombinezon triathlonowy może natychmiast stać się źródłem dyskomfortu dla sportowca, który go używa. Należy upewnić się, że strój nie będzie ograniczał ruchów użytkownika. W triathlonie podczas pływania i biegania wiele powierzchni ociera się jedna o drugą, więc musimy być pewni, że kombinezon (otarcia) nie będą podrażniać skóry. Proporcje kombinezonu muszą być bardzo dokładne, aby użytkownik poczuł się w nim jak w „drugiej skórze”. Również z tego powodu (między innymi) kluczowy jest dobór materiałów (najlepsza jakość poliestru i elastanu), jak i potrzeba zminimalizowania szwów (płaskie szwy).

Poza tym, aby kombinezon sprawdzał się w triathlonie, naprawdę musimy wziąć pod uwagę pojęcia aerodynamiki i aquadynamiki. Użyte materiały muszą być naprawdę techniczne, aby spełnić te kryteria. To właśnie poszukiwanie oraz łączenie materiałów, które są zarówno techniczne, jak i komfortowe, jest moją kluczową misją.

AT: Czym się różni konstrukcja stroju do tri dla mężczyzn i kobiet? 

CM: Mężczyźni i kobiety mają różne kształty ciała. Damska odzież triathlonowa jest dopasowana do klatki piersiowej i bioder, co zapewnia większą wygodę i swobodę ruchu. Inna różnica polega na wkładce: punkty nacisku nie znajdują się w tym samym miejscu u mężczyzn i kobiet, dlatego w damskim kombinezonie oferujemy inną wkładkę. Kombinezony różnią się też designem.

ZOBACZ TEŻ: Jaki kask wybrał Robert Wilkowiecki? „Nawet o 9 watów szybszy przy prędkości 46km/h”

AT: Materiały, szwy, wszystko ma znaczenie. Czy trzeba iść na kompromisy, aby obniżyć cenę? No i właśnie… Z czego wynikają bardzo wysokie ceny strojów premium? 

CM: Nie idziemy na kompromis, aby obniżyć cenę. W Ekoï jakość jest naszym głównym wymogiem i oferujemy zróżnicowane modele w zależności od techniczności użytych materiałów.

AT: Czy da się uzyskać budżetowe premium? Czy to nie jest paradoks? 

CM: Przywiązujemy najwyższą uwagę do wykonania naszych produktów i zawsze staramy się wprowadzać w nie nowatorskie elementy. Dbamy o design, aby oferować produkty, które są oryginalne i naprawdę stylowe. Fakt, że sprzedajemy bezpośrednio za pośrednictwem strony internetowej ekoi.com, oznacza, że możemy zaoferować klientom lepsze ceny niż w tradycyjnym (sklepowym) modelu sprzedaży. Jesteśmy pewni, że oferujemy najlepszy stosunek jakości do ceny na rynku.

Testy stroju triathlonowego / Źródło: Ekoï

AT: Jak to jest z tym kolorem czarnym? Mówi się, że czarny przyciąga słońce… 

CM: Faktycznie, czerń pochłania światło, co powoduje nagromadzenie ciepła i temperatury ciała, ale po raz kolejny, decydujący jest zastosowany materiał. Masa materiału i jego techniczne charakterystyki odgrywają znacznie większą rolę niż sam kolor.

Ekoï oferuje stroje triathlonowe wykonane w połączeniu z grafenową przędzą do równomiernego rozprowadzania ciepła i termoregulacji. Włókno to magazynuje ciepło wytwarzane przez ciało podczas wysiłku i rozprowadza je równomiernie, gdy temperatura ciała spada. To zastosowanie inteligentnych tkanin zapewnia sportowcom najwyższy poziom wydajności. 

AT: Co to znaczy, że materiał jest aerodynamiczny? 

CM: Cechą aerodynamicznej tkaniny jest jej struktura, która sprawia, że w ruchu, powietrze stawia o nią minimalny opór. Innymi słowy, tkanina aerodynamiczna zwiększa prędkość. Jej główną cechą jest zatem jej struktura. Bardzo często jest to tkanina o strukturze z (pionowymi) liniami, które pozwalają powietrzu szybko przemieszczać się po jej powierzchni. 

Patrick Lange wpierający pracę przy projekcie stroju / Źródło: Ekoï

AT: Czy robiliście jakieś badania i testy na strojach triathlonowych Ekoï? 

CM: Ekoï opracowuje swoje produkty techniczne w ścisłej współpracy z profesjonalistami. Doświadczenie Patricka Lange jest dla nas bardzo cenne, ponieważ współpraca z podwójnym mistrzem świata IRONMAN przynosi niesamowite korzyści w ulepszaniu naszych produktów. Nasi sportowcy i ambasadorzy testują je podczas treningów i zatwierdzają na zawodach. Prowadzimy również badania w tunelach aerodynamicznych, aby zatwierdzić jakość i wydajność produktów.

AT: Jak powinno wybierać się rozmiar stroju do triathlonu? 

CM: Strój musi być odpowiednio dopasowany. Podczas przymierzania wykonuj ruchy pływackie, aby zobaczyć czy nie odczuwasz dyskomfortu, a następnie przyjmij pozycję rowerową, aby sprawdzić, czy kołnierz i górna część zamka błyskawicznego nie ocierają o szyję, czy „nie ciągną”. W każdym momencie, również w trakcie biegu, materiał powinien tak pracować, aby umożliwiał komfort i wymagany zakres ruchów stosownie do aktualnie uprawianej dyscypliny. Dobry strój do triathlonu charakteryzuje się dużą uniwersalnością!

*tekst powstał we współpracy z firmą Ekoï

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,399ObserwującyObserwuj
438SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze