Jimmy Gressier z rekordem Europy na 5 km: „Celowałem w wynik w granicach 13:10”

Rekordy w 2023 są niewiarygodne! Co tu się wyprawia?! – piszą o osiągnięciu Francuza media na całym świecie. Jimmy Gressier ustanowił rekord Europy w biegu na 5km. 

ZOBACZ TEŻ: Sam Long ma nowego trenera! To rekordzista z Kony

Nowy rekord Europy

Francuz Jimmy Gressier podczas zawodów Monaco Run ustanowił nowy rekord Europy w biegu na 5km. Zawodnik pokonał dystans z czasem 13:12 minut, poprawiając o dwie sekundy dotychczasowy najlepszy wynik Włocha Yemaneberhana Crippy z ubiegłego roku. Czas ukończenia biegu przez Gressiera równa się tempu 2:38 minut na kilometr. Francuz biegł ze średnią prędkością 22,73 km na godzinę.

Bieg od początku miałem pod kontrolą. Pacemakerzy wykonali świetną robotę, celowałem w wynik w granicach 13:10. To oczywiście mogło oznaczać nowy rekord Europy, ale podczas biegu szczególnie nie zajmowałem tą myślą swojej głowy […] Co za przyjemność znaleźć uczucie lekkości i łatwości – Jimmy Gressier skomentował krótko swój występ. 

Rekord świata na 5 km należy do Etiopczyka Berihu Aregawiego i wynosi 12:49.

Jimmy Gressier – dalsze plany

Zwycięzca biegu w Monako zapowiedział również swój debiut w półmaratonie w Paryżu 5 marca tego roku. 26-latek w ramach przygotowań weźmie udział w wyścigu na 10 km w Hiszpanii w Castellón.

Głównym celem Francuza są Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. Latem Jimmy Gressier powróci do wyścigów na bieżni na 1500 i 500 metrów.

Źródło: Monaco Life

39 sekund od rekordu

Jak wyglądają najlepsze czasy triathlonistów na dystansie 5km? W ramach przygotowań do startów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku Kristian Blummenfelt kilkukrotnie startował w biegach ulicznych. W jednym z nich osiągnął czas tylko o 39 sekund (13:51) gorszy od obecnego rekordzisty Europy.

Wśród kobiet jednym z najlepszych wyników, zanotowanych na zawodach, jest wynik Beth Potter. Triathlonistka wygrała w Lancashire z czasem 14:41, poprawiając tym samym oficjalny rekord świata. Jej rezultat nie został jednak uznany za nowy rekord, ponieważ impreza nie była certyfikowana.

Jednym z najszybszych polskich triathlonistów na dystansie 5 km jest Igor Siódmiak, którego życiowy rekord wynosi 14:51.

ZOBACZ TEŻ: Sam Perkins walczy z nieuleczalną chorobą. Połączył siły z mistrzynią IRONMAN 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,508ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane