Kogo zobaczymy na Mistrzostwach Polski w Białymstoku?

11 triathlonowych startów, w tym Mistrzostwa Polski na dystansie standard czekają w najbliższą niedzielę (21 sierpnia) w Białymstoku na uczestników Elemental Tri Series.

Wcześniej na Kraków, a teraz na Białystok obiorą kierunek wszyscy zawodnicy, którzy mają w planach ścigać się o cenne medale i tytuły najlepszych w naszym kraju. Po roku przerwy jedna z najważniejszych imprez w triathlonowym kalendarzu ponownie wraca do stolicy województwa podlaskiego.

W harmonogramie zawodów, które odbędą się już za trzy dni, widnieje kilkanaście startów na różnych dystansach dla elity, U23, młodzików, juniorów, juniorów młodszych, amatorów oraz paratriathlonistów.

Harmonogram startów Elemental Tri Series Białystok

NIEDZIELA, 21 SIERPNIA
8:00 Turniej Nadziei Olimpijskich/Puchar Polski – Juniorzy Młodsi i Juniorzy dystans supersprint
8:04 Turniej Nadziei Olimpijskich/Puchar Polski – Juniorki Młodsze i Juniorki dystans supersprint
8:08 Turniej Nadziei Olimpijskich/Puchar Polski – Młodzicy dystans supersprint
8:12 Turniej Nadziei Olimpijskich/Puchar Polski – Młodziczki dystans supersprint
9:30 paratriathlon dystans sprint
11:00 Mistrzostwa Polski Mężczyzn Elita/U23 dystans standard
11:05 Mistrzostwa Polski Kobiet Elita/U23 dystans standard
14:00 Elemental Kids – Bieg kategoria (1-6 lat) 200 m
14:05 Elemental Kids – Bieg kategoria (7-8 lat) 500 m
14:10 Elemental Kids – Aquathlon kategoria (9-10 lat) 0,1-0,5 km
14:20 Elemental Kids – Aquathlon kategoria (Żaki 11-12 lat) 0,2-1 km
14:50 Elemental Tri Series dystans sprint
14:58 Mistrzostwa Polski Age-Group i Aquabike dystans standard

Polska elita nie w komplecie

Analizując listy startowe na najważniejszy niedzielny wyścig, czyli Mistrzostw Polski na dystansie standard dla zawodników z licencją PRO/SSM, okazuje się, że niewielu triathlonistów stanie do walki o podium. Zabraknie bowiem ścisłej czołówki, która w tym roku „dorobiła się” już medali podczas mistrzostw na innych dystansach.

Według zapowiedzi w jednym z naszych wywiadów nie będzie, chociażby Michała Oliwy, który dwa razy z rzędu zdobył już złoto na tym dystansie. Nie będzie również tegorocznego mistrza na dystansie supersprint i wicemistrza na sprincie Kacpra Stępniaka, któremu to m.in. właśnie trzy lata temu w Białymstoku udało się stanąć na najwyższym stopniu podium MP na dystansie standard.

Wśród kobiet zabraknie na pewno Marty Łagownik. To ona trzy lata temu podczas tych samych zawodów „zgarnęła” najcenniejszy złoty krążek, wbiegając na metę prawie 2 minuty przed drugą zawodniczką. W niedzielę nie zobaczymy również Roksany Słupek, która walczy z kontuzją.

Ubogie listy startowe

Kto więc stanie na linii startu w Białymstoku? Okazuje się, że liczba zawodników elity zaskakuje. Wśród mężczyzn zapisanych jest 16 triathlonistów, a wśród kobiet zaledwie 9 triathlonistek.

Fakt, iż w niedzielę nie wystartują dwaj najbardziej utytułowani triathloniści, pozostawia duże pole domysłu, kto stanie na niedzielnym podium. Jednymi z pretendentów są na pewno Mateusz Głuszkowski oraz Kamil Kulik. Obydwaj triathloniści „zgarnęli” w tym roku m.in. medal MP na supersprincie w Suszu (Głuszkowski srebro, Kulik brąz). W Zabierzowie Bocheńskim (MP na sprincie) zawodnicy zajęli kolejno 3. oraz 4. miejsce (za Oliwą i Stępniakiem).

Wśród elity kobiet główną faworytką jest Paulina Klimas. Triathlonistka jest w życiowej formie, co udowodniła m.in. podczas w swoim ostatnim wyścigu, zajmując 12. miejsce podczas Mistrzostw Europy w Monachium.

Triathlonowe trasy w Białymstoku

Uczestnicy mistrzostw Polskich na dystansie standard ścigać się będą na tzw. olimpijce. Składa się ona z 1,5 km pływania, 40 km roweru oraz 10 km biegania. Elita i U23 rywalizować będą w formule z draftingiem, a amatorzy bez draftingu.

Pierwszy etap rywalizacji podzielony został na dwie pętle pływackie w Stawach Dojlidzkich o długości 750 m każda. Start nastąpi z brzegu. Część kolarską stanowią 4 lekko pofałdowane pętle po 10 km. 10 km trasę biegową również podzielono na 4 pętle.

Trasa MP na dystansie standard

Trasa MP w Białymstoku 2022
źródło: Triathlon Series

Pozostali uczestnicy imprezy wezmą udział w wyścigach na dystansie sprint (0,75-20-5 km), supersprint (0,4-10-2,5 km) oraz Aquabike (1,5-40 km). Szczegółowy harmonogram, wszystkie trasy zawodów, listy startowe oraz regulamin znajdziecie na stronie wydarzenia triathlonseries.pl.

ZOBACZ TEŻ: 6 lat od chwili, kiedy bracia Brownlee ponownie ustanowili historię

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,473ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane