Kolarskie mistrzostwa świata w e-sporcie. Innowacyjny format wyścigu

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) i Zwift ogłosiły nowy format przyszłorocznych kolarskich mistrzostw świata w e-sporcie. Edycja 2023 znacząco różni się od poprzednich. 

ZOBACZ TEŻ: Kiedy możemy spodziewać się drukowanych rowerów triathlonowych?

W następnym roku zmieni się nie tylko ilość wyścigów, ale również sposób wyłaniania zwycięzców. Podczas każdego startu eliminowana będzie określona liczba zawodników, tak, aby na końcu doprowadzić do starcia trzech najlepszych kolarzy.

Nowe trasy, nowe zasady

Mistrzostwa Świata w e-kolarstwie w 2023 roku bedą składać się z trzech krótkich wyścigów: The Punch, The Climb i The Podium. Każdy z nich odbędzie się na zupełnie innej trasie, o odmiennej charakterystyce. 

Kobiety i mężczyźni wystartują na tych samych zasadach. Każdy z dwóch peletonów, będzie składać się maksymalnie ze 100 zawodników.

  • The Punch – wyścig o długości 13.8 km po pagórkowatym terenie. Tylko 30 najlepszych zawodników zakwalifikuje się do następnego etapu. 
  • The Climb – ten wyścig na dystansie 8.5 km, i przewyższeniu pionowym wynoszącym 162 m, będzie charakteryzował się licznymi podjazdami. Na tym etapie z mistrzostw świata opadanie aż 20 zawodników. 
  • The Podium – ostatni start wydarzenia wyłoni medalistów. Najlepszych 10 zawodników będzie walczyć o pozycje na trasie nie tylko między sobą, ale również z wymagającymi podjazdami. Możemy spodziewać się wyjątkowo zaciętej rywalizacji, ponieważ co jakiś czas ostatni zawodnik będzie eliminowany, aż do momentu, kiedy na trasie zostanie trzech zawodników, wśród których rozegra się walka o tytuł Mistrza Świata UCI.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Zwift (@gozwift)

Innowacyjny format 

Zdaniem organizatorów zmiana formatu zawodów sprawi, że wydarzenie stanie się bardziej innowacyjne i ekscytujące, przez co przyciągnie więcej chętnych do świata e-sportu. 

Nowy format Mistrzostw Świata UCI w kolarstwie e-sportowym jest zgodny z naszym pragnieniem dalszego wprowadzania innowacji i zwiększania atrakcyjności naszego sportu. Nasze pierwsze dwa Mistrzostwa Świata UCI w e-sporcie kolarskim były wielkim sukcesem, a teraz zwiększyliśmy emocje trzema oddzielnymi wydarzeniami, które będą stopniowo eliminować członków peletonu – mówi prezes UCI David Lappartient.

Lista startowa Mistrzostw Świata UCI w kolarstwie e-sportowym zostanie ogłoszona na początku 2023 roku. Pierwszy wyścig zaplanowany jest na 18 lutego.

ZOBACZ TEŻ: Zwift naruszył patenty Wahoo? Sprawa trafiła do sądu

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,470ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane