Kolejna zawodniczka złapana na dopingu. Valentina Riasova zawieszona 

World Triathlon potwierdziło nałożenie dwuletniego zakazu startów na rosyjską triathlonistkę. W próbkach pobranych od zawodniczki w 2021 roku wykryto zakazane substancje. Początkowo Valentina Riasova miała zostać wykluczona na… 6 miesięcy. O dłuższy wymiar kary wnioskowała Rosyjska Agencja Antydopingowa. 

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego wicemistrz świata trenuje w czapce zimowej na trenażerze?

RUSADA wnioskuje o wydłużenie kary

Próbka moczu została pobrana od rosyjskiej triathlonistki Valentiny Riasovej 25 września 2021 roku podczas mistrzostw Europy w Walencji. W próbce wykryto ślady zakazanej substancji 5-metyloheksanoaminy.

Rok później, we wrześniu 2022 roku, World Triathlon zakończył sprawę i nałożył na Riasovą zakaz startów na zaledwie… 6 miesięcy. Kara obowiązywała od 12 września 2022 do 11 marca 2023 roku, obejmując przede wszystkim okres poza głównym sezonem startowym. Zawodniczka nie poniosłaby więc dotkliwych konsekwencji w postaci nieobecności na najważniejszych startach.

Co ciekawe w czasie trwania procesu Valentina Riasova została jedną z najlepszych zawodniczek francuskiej serii wyścigów triathlonowego Grand Prix, a dziennikarze „TriStats” określili ją nawet mianem „gwiazdy zespołu”, który reprezentowała. Zawodniczka zdobyła w serii trzy złote medale. 

Źródło: World Triathlon

Sprawa jednak nie zakończyła się ze względu na nietypowy ruch Rosyjskiej Agencji Antydopingowej. RUSADA odwołała się od decyzji World Triathlon do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS). Zamiast jednak starać się o uchylenie zakazu, RUSADA zażądała dłuższego zawieszenia zawodniczki. 

Po kolejnym roku obrad CAS uwzględnił odwołanie RUSADA. W związku z tym na Riasovą nałożono karę dwóch lat zakazów startów od 15 września 2023 do 14 marca 2025 (biorąc pod uwagę odbytą już karę). 

To kolejne w ostatnim czasie zawieszenie wydane przez World Triathlon. Pod koniec października za stosowanie zakazanych substancji ukarana została Trzykrotna olimpijka Yuliya Yelistratova. 

ZOBACZ TEŻ: Trzykrotna olimpijka Yuliya Yelistratova skazana za stosowanie dopingu 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,451ObserwującyObserwuj
440SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze