Trzykrotna olimpijka Yuliya Yelistratova skazana za stosowanie dopingu 

Była zawodowa triathlonistka, trzykrotna olimpijka oraz uczestniczka blisko 200 międzynarodowych startów została wykluczona za stosowanie dopingu. Śledztwo wobec Yuliji Yelistratovej zakończyło się udowodnienim jej używania zakazanych środków. 

ZOBACZ TEŻ: Mistrz świata Sam Laidlow oskarżony o stosowanie dopingu. “Nie zabierzecie mi tego”

Wykluczona z igrzysk

Yuliya Yelistratova reprezentowała Ukrainę na igrzyskach olimpijskich w 2008, 2012 i 2016 roku. Dwa dni przed startem elity kobiet na igrzyskach w Tokio (25 lipca 2021 rok) Yelistratova została tymczasowo zawieszona i niedopuszczona do udziału w imprezie. Powodem było wykrycie EPO (erytropoetyny) w próbkach pobranych od triathlonistki 5 czerwca podczas mistrzostw Europy w Dnipro, a następnie 23 lipca 2021 roku w Tokio (dodatkowa próbka).

Zawodniczka próbowała cofnąć tymczasowe zawieszenie. ITA (Międzynarodowa Agencja Testów) przeprowadziła przesłuchania w imieniu World Triathlon, jednak pierwotna decyzja została podtrzymana. Oznaczało to skreślenie z listy w Tokio nazwiska Ukrainki, a proces trwał. 

Źródło: Claro Sports

Yuliya Yelistratova skazana za doping

Kolejne przesłuchanie w sprawie zawodniczki odbyło się w styczniu 2023. ITA reprezentowało World Triathlon w sprawie nadzorowanej przez Wydział Antydopingowy Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS ADD). 

Po przedstawieniu dowodów obciążających triathlonistkę Sąd Arbitrażowy uznał, że Yuliya Yelistratova naruszyła przepisy antydopingowe. Zawodniczka stosowała zakazaną substancję EPO, o czym World Triathlon oficjalnie poinformował 26 października 2023.

W rezultacie Yelistratova otrzymała pięcioletni zakazu startów, który potrwa do lipca 2026 roku. Sankcje obejmują również dyskwalifikację wszystkich wyników od czerwca 2021 roku.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,451ObserwującyObserwuj
440SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze