Którzy zawodnicy zarobili najwięcej w 2022 roku?

Jak co roku strona Trirating.com zdecydowała się na finansowe podsumowanie profesjonalnego triathlonu. Jak wyglądały zarobki triathlonistów? Którzy wygrali najwięcej? Gdzie na profesjonalistów czekały największe nagrody?

Nagrody w profesjonalnych wyścigach ciągle rosną – wynika z raportu, który opublikowany został przez stronę Trirating.com. W zeszłym roku zawodnicy i zawodniczki mogli wygrać więcej, co było możliwe między innymi rozgrywaniu dwóch edycji mistrzostw świata IRONMAN. Jak wyglądał zarobki triathlonistów?

PTO płaci najwięcej!

W 2022 roku łączne nagrody eventów marki IRONMAN na pełnym dystansie wynosiły 3,3 mln dolarów. To kwota o 35% większa niż w 2019 roku, który był ostatnim pełnym sezonem przed pandemią koronawirusa. Co ciekawe, zmniejszyły się nagrody w wyścigach IRONMAN 70.3, które wyniosły 1,5 mln dolarów. W sezonie 2019 ta kwota wynosiła 2,1 mln dolarów. Wynika to ze zdecydowanie mniejszej liczby wyścigów na tym dystansie w zeszłym roku. Pandemia dała się mocno we znaki „połówce”, bo na dystansie 70.3 wcześniej IM organizował aż 71 wyścigów, a poprzednim sezonie były tylko 42.

Zdecydowanie najwięcej profesjonaliści mogli zarobić w wyścigach PTO. Wraz z pulą bonusową kwota rozdysponowana pomiędzy zawodników wyniosła 5.563.000$. To aż 45% w porównaniu z 2020 rokiem, kiedy rozegrano pierwszy sezon wyścigowy tej organizacji.

W podsumowaniu uwzględniono również wyścigi serii Challenge i Clash (wraz z pulą bonusów), gdzie łączne nagrody wyniosły 811.000$ oraz World Triathlon Championship Series, gdzie wyniosła 1,9 mln dolarów. W obu przypadkach widać było trend spadkowy, który spowodowany był jednak mniejszą liczbą wyścigów w 2022 roku.

* na podstawie danych Trirating.com

Według szacunków autora raportu łączne pule wymienionych wyżej wyścigów przekroczyły 15 milionów dolarów. W porównaniu z 2019 rokiem to aż o 62% więcej!

Blummenfelt zarobił najwięcej

Nie jest zaskoczeniem, że to Kristian Blummenfelt zarobił najwięcej pośród triathlonistów w 2022 roku. Norweg wygrał łącznie 500.000$, na co składają się nagrody za mistrzostwa świata, PTO oraz wyścigi WTCS. Na 2. miejscu Gustav Iden, który zarobił łącznie 416.755$.

Ciekawostką jest, że w pierwszej dziesiątce najlepiej zarabiających zawodników znalazło się aż 6 triathlonistek! Najwięcej zarobiła Ashleigh Gentle, która wygrała dwa wyścigi PTO. Jej wygrane to łącznie 351.368$.

TOP10 najlepiej zarabiających zawodników za 2022 rok (według wygranych)