Legenda krytykuje DNF Chelsea Sodaro: „Ukończenie wyścigu jest duchem i sensem tego sportu”

Chelsea Sodaro będzie chciała szybko zapomnieć o wyścigu T100 Singapur. Zawodniczka od początku miała problemy i musiała wycofać po godzinie rywalizacji. – Zawsze mówiłem, że musisz zaakceptować swoje okropne położenie i dociągnąć to do końca – skomentował Jan Frodeno.

ZOBACZ TEŻ: T100 Singapur: Jak Ashleigh Gentle odrobiła 5-minutową stratę na biegu?

Sezon Chelsea Sodaro rozpoczął się świetnie. Amerykanka wygrała zawody IRONMAN 70.3 Tasmania, a następnie zwyciężyła tam na pełnym dystansie. Niestety tej serii nie podtrzymała w Singapurze, gdzie wycofała się na 3. okrążeniu roweru. Sytuacja spotkała się z natychmiastową krytyką Jana Frodeno. Legendarny zawodnik uznał, że było to „wyrachowane” działanie.

To nie był dzień Sodaro

Zawodniczki startujące w T100 Singapur musiały radzić sobie z dużą wilgotnością i bardzo wysoką temperaturą. Sodaro od początku nie czuła się najlepiej, bo na pływaniu straciła aż 4 minuty do Lucy Charles-Barclay. Mistrzyni świata ruszyła na rower, ale tam pojawiły się inne problemy. Komentatorzy zwrócili uwagę, że nie może znaleźć odpowiedniej pozycji. Później na kolejnych stacjach odświeżania kilka razy z rzędu nie udało jej się złapać wody.

Na 3. okrążeniu Sodaro zwolniła, porozmawiała chwilę z głównym sędzią zawodów, a następnie opuściła trasę. Komentujący zawody Belinda Granger i Jan Frodeno zwrócili uwagę, że zrobiła to, będąc blisko hotelu, w którym się zatrzymała.

Najpierw sprawdziła, czy obserwuje ją kamera. Potem porozmawiała z sędzią i udała się do domu. To jednak dość dziwne zachowanie. Jako sportowiec, powinieneś wrócić i stawić czoła wyzwaniu. Ból to część, która sprawia, że się rozwijasz. Oczywiście rozumiem, że chce ukryć emocje. To jednak nie jest odpowiedni krok. Rozwijasz się, pokonując takie przeciwności losu, zamiast robić, to czego chcesz podświadomie, czyli powrotu do hotelu – skomentował Frodeo.

Wypracować mistrzowski mindset

Frodeno chwilę później dodał, że każdy z zawodników ma swoje sposoby na zewnętrzne zmotywowanie się do dalszej jazdy lub biegu. W momencie kryzysu musi zaakceptować swoje położenie, szybko zebrać się i pomyśleć, jak może ukończyć zawody.

Każdy z zawodników ma lepsze i gorsze momenty. Kwestia polega na tym, czy umiesz wygrzebać się z takiej sytuacji. Zawodnicy mają swoje mantry, dzięki którym resetują umysły, aby wpłynąć na to, na co mają wpływ – swój własny start. W triathlonie sensem i duchem sportu jest ukończenie zawodów. To bardzo ważne. Jest to także połączenie z age-grouperską częścią rywalizacji – dodał.

Komentująca zawody Belinda Granger podkreśliła, że Sodaro nieprzypadkowo została mistrzynią świata i decyzja o wycofaniu nie była łatwa. Zwróciła też jednak uwagę, że niektórzy zawodnicy mają z tym problem, bo DNF staje się wręcz zwyczajem. Przykładem jest Pieter Heemeryck, który w 2022 roku wycofał się z aż 5 wyścigów.

Czy Twoim zdaniem słowa i krytyka Jana Frodeno są uzasadnione?

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,446ObserwującyObserwuj
439SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze