Rynek suplementów diety rozrasta się z roku na rok. Co gorsza, ogromna ilość pieniędzy przeznaczana jest na działania marketingowe właśnie po to, byś to ty został kolejnym konsumentem cudownej tabletki. Jak więc wybierać dobrze i odróżnić lek od suplementu diety?
Z założenia sprawa wygląda dosyć prosto. Lek ma leczyć, a suplement diety to po prostu żywność specjalnego przeznaczenia. Lek jest przeznaczony dla osób chorych, suplement diety dla osób zdrowych. Lek ma za zadanie wyleczyć z danej jednostki chorobowej, a celem suplementu diety jest uzupełnienie codziennej diety, na przykład z niedoborów pokarmowych.
ZOBACZ TEŻ: 5 zasad, jak wybrać dobry suplement diety
Lek a suplement diety – różnice
W aptece możesz kupić leki na receptę i tak zwane leki OTC (z ang. over the counter), czyli leki bez recepty. Niezależnie od rodzaju, mają one to samo zadanie — wyleczyć cię z choroby. Lek działa przez modyfikowanie funkcji fizjologicznych lub metabolicznych twojego organizmu. Suplementy diety to po prostu żywność. Nie leczą, zazwyczaj zawierają skoncentrowane składniki, których celem jest uzupełnienie diety. Muszą być tak zapakowane, by umożliwiały odpowiednią suplementację.
Skoro z założenia sprawa jest prosta, to gdzie jest haczyk? Problem pojawia się, głównie za sprawą naciąganego marketingu, przez który nie do końca wiesz, czy dany produkt jest lekiem, czy suplementem. Wybierasz akurat ten, bo gdzieś mignęła ci reklama. Nie zawsze jednak będzie to odpowiedni wybór dla ciebie. Patrząc się na jeden i drugi produkt widzisz prawie to samo. Zarówno lek, jak i suplement diety to zazwyczaj kartonowe pudełko z tabletkami lub proszek o magicznym składzie. Jednak w środku znajdziesz dwa zupełnie różne produkty.
ZOBACZ TEŻ: Czysty sport – kto za niego odpowiada?
Wprowadzenie do sprzedaży – przepisy
Oprócz różnicy w zastosowaniu jest też ogromna różnica we wprowadzeniu leków i suplementów diety do obrotu. Skoro lek ma leczyć to, aby wprowadzić go do obrotu, musi zostać przebadany. I to z każdej możliwej strony. Taką dokumentację musi zatwierdzić Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL), a wyniki i wnioski muszą być zapisane w ulotce dołączonej do takiego leku. Znajdziesz w niej informacje o dawkowaniu, działaniach niepożądanych czy przeciwwskazaniach do jego stosowania. Co więcej, lek musi posiadać spis ze szczegółowo wymienionymi wszystkimi danymi ilościowymi i jakościowymi oraz musi posiadać spis wszystkich składników produktu. Leki również cały czas są kontrolowane przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny. W przypadku jakichś nieprawidłowości całe partie potrafią być z dnia na dzień wycofywane.
W odróżnieniu od leków, suplementy diety nie muszą być badane przed wprowadzeniem do obrotu. Trzeba je zgłosić tylko do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ze względu na braki w kadrach, bardzo często suplementy diety są w obrocie kilka lat bez przeprowadzonych jakichkolwiek badań lub kontroli. Suplement diety tak naprawdę może produkować każdy i zgłosić go praktycznie nie wychodząc z domu. To, co zawiera suplement diety i czy cały jego skład trafi na ulotkę, leży po stronie producenta i jego rzetelności. Brak badań, niestety często prowadzi do produkcji suplementów diety, których jakość stoi pod wielkim znakiem zapytania, dlatego tak ważne jest kupowanie suplementów diety od rzetelnych producentów, którzy na własną rękę przeprowadzają badania oraz którzy są badani przez niezależne organy. Bardzo często suplementy diety zawierają substancje takie same jak leki, ale muszą być w odpowiednio niższych dawkach, by nie wywoływać efektu leczniczego.
Jak rozróżnić i co wybrać?
Jak rozróżnić lek od suplementu diety i który tak naprawdę wybrać? Pomimo że leki i suplementy diety wyglądają prawie identycznie, to niestety różnic jest wiele. Co możesz zrobić ty jako konsument, by ułatwić sobie wybór? Przede wszystkim sięgaj po to, co jest ci w danym momencie potrzebne. Sprawdzaj, czy na opakowaniu widnieje napis suplement diety i wybieraj ten produkt tylko wtedy, gdy chcesz uzupełnić codzienną dietę. Niestety napis nie zawsze będzie dobrze widoczny, bo producentom zależy na tym, abyś myślał, że produkt, który jest w twojej ręce, jest złotym środkiem na twoje dolegliwości.
W pierwszej kolejności staraj się korzystać z leku, który jest przebadany, a w drugiej kolejności sięgaj po suplement. Wybieraj suplementy diety od rzetelnych producentów i tylko wtedy, gdy naprawdę ich potrzebujesz. Pamiętaj, że suplementy diety do obrotu są wprowadzane praktycznie bez jakiejkolwiek kontroli. Bądź świadomym konsumentem. Wybieraj świadomie.