5 zasad, jak wybrać dobry suplement diety

W sporcie amatorskim i zawodowym od zawsze szukano substancji, które poprawią wydolność sportowców. W związku ze zwiększonym popytem, rynek suplementów rozrasta się w gigantycznym tempie. Poznaj 5 zasad, które pomogą wybrać ci odpowiedni suplement diety. Skuteczny, niezawierający zabronionych substancji i… sprawdzony!

Czysty sport

Rynek suplementów wzrasta z roku na rok. Codziennie rejestruje się od kilkudziesięciu do kilkuset nowych suplementów. Wraz z popytem i podażą rosną też działania marketingowe firm produkujących suplementy diety. Co chwilę jesteś bombardowany reklamami o nowym świetnym specyfiku, który ma pomóc osiągnąć ci sportowe cele. Niestety za większością z tych suplementów stoi świetny marketing i niewiele badań naukowych. W pierwszej kolejności, należy więc poznać, które suplementy naprawdę działają i mają swoje uzasadnienie w badaniach. Drugim krokiem będzie wybranie rzetelnej firmy.

ZOBACZ TEŻ: Czysty sport – kto za niego odpowiada?

Oczywiście nigdy nie będziesz wiedzieć, czy na 100% dany produkt nawet w minimalnym stopniu jest niezanieczyszczony, ale posługując się tymi 5 zasadami, na pewno zminimalizujesz to ryzyko.

lista substancji i metod zabronionych WADA
Źródło: www.antydoping.pl

Jak wybrać dobry suplement?

Według POLADY (Polskiej Agencji Antydopingowej) aż 72% Polaków, sportowców amatorów deklaruje stosowanie suplementów diety, a 50% z nich uważa ich stosowanie za całkowicie bezpieczne. Niejednokrotnie wykazano, że stosowanie substancji dopingującej przez zawodnika było nieświadome. Nie zwalnia cię to jednak od odpowiedzialności i w wielu przypadkach i tak zostaniesz wydalony ze sportu.

„Informator dla sportowca amatora” przygotowany przez POLADĘ znajdziesz TUTAJ.

5 zasad: Jak wybrać dobry suplement?

1. Wybierz suplement, który ma uzasadnienie w badaniach naukowych

Według Australijskiego Instytutu Sportu wyróżnia się 4 kategorie suplementów: grupę A, grupę B, grupę C i grupę D. W pierwszej grupie znajdują się suplementy diety szczególnie polecane sportowcom, które podczas wysiłku wykazują działanie wspomagające. Są to substancje przebadane naukowo i dozwolone do stosowania w sporcie. Do tej grupy należą napoje oraz żele i batony dla sportowców, posiłki w formie płynnej, odżywki białkowe i elektrolity, preparaty mineralno-witaminowe, witamina D, wapń, żelazo, cynk i probiotyki oraz substancje wspomagające takie jak kofeina, kreatyna, b-alanina czy sok z buraka.

Grupa B to suplementy, które powinny działać, ale nie ma wystarczającej ilości badań potwierdzających, ich skuteczność. Do tej grupy należą między innymi: kolagen, kurkumina, ketony egzogenne, olej rybi (EPA i DHA) i karnityna.

Grupa C to suplementy, co do których istnieją poważne przesłanki naukowe, że ich przyjmowanie nie przynosi sportowcom żadnych korzyści.

Grupa D to suplementy zabronione w sporcie, zanieczyszczone lub potencjalnie mogące skutkować negatywną kontrolą antydopingową. Najciekawszą substancją w tej grupie jest siara, czyli tak zwane colostrum.

2. Suplement nie może znajdować się na liście substancji zabronionych przez WADA

Ten punkt wydaje się oczywisty, jednak w praktyce często zdarza się, że sportowcy nie znają nazw substancji niedozwolonych i ich występowania w lekach czy suplementach diety. Niektóre substancje, które możesz znaleźć w popularnych lekach bez recepty dostępnych w każdej aptece. Na przykład, leki na zatoki zawierają pseudoefedrynę. Stosowanie w dużej ilości tego typu leków, może wykazać pozytywny wynik w testach antydopingowych.

ZOBACZ TEŻ: Przepis na idealny izotonik?!

3. Sprawdź, czy suplement jest badany

Najlepiej, jakby to były niezależne badania danego suplementu lub grupy suplementów produkowanych przed konkretną firmę. Brak wystarczających środków finansowych w organach państwowych nie zawsze pozwala na niezależne badania suplementów diety, a samo wprowadzenie suplementu do obrotu wykonuje się jedynie przez złożenie odpowiedniego wniosku. Obecnie powstają fundacje i firmy, których celem jest edukacja konsumentów i wpływanie na jakość suplementów diety na rynku. Większe firmy prowadzą  wewnętrzne badania, których wyniki często publikowane są na ich stronach internetowych. Wybierz taki suplement diety, który cechuje się dużą ilością badań zarówno przeprowadzonych w laboratorium, jak i na sportowcach.

4. Wybierz suplement z certyfikatem

Obecnie znajdziesz kilka firm certyfikujących, dzięki którym możesz zminimalizować zagrożenie dotyczące zawartości substancji antydopingowych. Jednym z takich certyfikatów jest certyfikat NSF. Produkty opatrzone znakiem NSF Certified for Sport® muszą być produkowane w zakładzie produkcyjnym, który jest kontrolowany przynajmniej dwa razy w roku. To jedyny program certyfikacji zewnętrznej uznawany przez Amerykańską Agencję Antydopingową. Innym programem certyfikującym suplementy diety jest Informed Sports, podlegającym pod Laboratoria LGC, czyli instytut światowej sławy wyznaczony przez Wielką Brytanię. Na rynku znajdziesz też produkty z certyfikatami Doping Free. Warto jednak sprawdzać, czy wszystkie certyfikaty są w jakimś stopniu uznawane przed WADĘ lub u naszym kraju przez POLADĘ.

W Polsce zachęcam do śledzenia Fundacji Badamy Suplementy.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Badamy Suplementy (@badamysuplementy)

5. Wybierz suplement z czystym i pełnym składem

Podobnie jak w żywności, tak samo przy suplementach diety zależy nam na prostym i czytelnym składzie. W ten sposób przede wszystkim zadbasz o jakość suplementów, z których korzystasz. Co więcej substancje dodatkowe w suplementach mogą powodować lub nasilać problemy żołądkowo-jelitowe. Warto też zauważyć, że w Europie jest dyrektywa, która mówi, że każda substancja zawarta w danych produkcie musi się znaleźć na etykiecie danego suplementu. Inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie nie wszystkie substancje muszą być wykazane na etykiecie produktu. Może się zdarzyć, że dany suplement diety nie będzie w ogóle zawierał składu na etykiecie. Strzeż się przed takimi chwytami marketingowymi udającymi suplementy. Każdy suplement sprzedawany w Polsce musi być zarejestrowany w GIS, a co za tym idzie musi mieć wyodrębniony skład na opakowaniu. Zatem przede wszystkim sprawdzaj skład, czy jest on czytelny, czy widnieje w całości i skąd dany suplement pochodzi. Jeśli masz wątpliwości, lepiej zrezygnuj z takiego produktu.

Kacper Adam meta
źródło: Garmin Iron Triathlon

Wybierz świadomie

Zachęcam cię do świadomego wyboru suplementów diety, korzystaj z wymienionych wyżej wskazówek, zapoznaj się z listą leków i substancji zabronionych, które znajdziesz na stronie antydoping.pl. Pamiętaj, że to w twoim obowiązku jest zapoznanie się z regulacjami dotyczącymi stosowania suplementów diety w sporcie. Podobnie jak zapoznanie się z regulaminem zawodów, na których startujesz i zasad, które podczas tego eventu obowiązują. Zadbaj o czysty sport i graj fair play wybierając świadomie i z przestrogą.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze