Lista Substancji i Metod Zabronionych 2024. Dyrektor POLADA ostrzega: „Wprowadzono ważne zmiany” 

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) opublikowała Listę Substancji i Metod Zabronionych na rok 2024. Wprowadzono ważną zmianę, o której mówi dyrektor POLADA, Michał Rynkowski.

ZOBACZ TEŻ: Dyskwalifikacja w triathlonie. Czego nie robić na zawodach?

Kilka dni temu Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) opublikowała Listę Substancji i Metod Zabronionych 2024, która wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku. Lista, która została zatwierdzona przez Komitet Wykonawczy WADA we wrześniu, określa, jakie substancje i metody są zakazane w poszczególnych dyscyplinach sportowych, zarówno w okresach zawodów, jak i poza nimi.

Często nadużywana substancja na liście

Lista zabroniona to obowiązkowy międzynarodowy standard, będący częścią  Światowego Programu Zwalczania Dopingu w Sporcie. Lista aktualizowana jest każdego roku na podstawie konsultacji przeprowadzanych przez WADA (World Ani-Doping Agency). 

W rozmowie z Akademią Triathlonu, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA), Michał Rynkowski wskazał, że najważniejszą zmianą wprowadzoną do listy na rok 2024 jest umieszczenie na niej tramadolu – opioidowego leku przeciwbólowego. 

Najważniejszą zmianą na liście substancji i metod zabronionych jest pojawienie się tramadolu. Jest to opioidowy lek przeciwbólowy, który jest nadużywany w niektórych dyscyplinach takich jak: piłka nożna, kolarstwo czy rugby. Oprócz potencjału uzależniającego stosowanie tej substancji wpływa na uzyskiwanie lepszych wyników sportowych. Tramadol będzie zabroniony do stosowania podczas zawodów sportowych – tłumaczy Rynkowski. 

Oficjalna treść listy zabronionej została sporządzona przez WADA i opublikowana w języku francuskim, angielskim oraz tureckim. W wyniku jakichkolwiek rozbieżności i wątpliwości dot. regulacji to właśnie te wersje językowe stanowią podstawę wiążącą.

Na liście znajdują się również wyjątki, które zezwalają na użycie substancji powszechnie uznanych przez kodeks za zabronione. Jak wskazuje WADA, lista chorób i wyłączeń nie jest zamknięta.

Całość regulacji znajdziecie tutaj

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,772ObserwującyObserwuj
19,200SubskrybującySubskrybuj

Polecane