Lista Substancji i Metod Zabronionych 2023

World Anti-Doping Agency opublikowało listę substancji i metod zabronionych. Uaktualnione przepisy światowego kodeksu antydopingowego wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku.

ZOBACZ TEŻ: 10 wskazówek zimowego treningu

Lista zabroniona to obowiązkowy międzynarodowy standard, będący częścią  Światowego Programu Zwalczania Dopingu w Sporcie. Lista aktualizowana jest każdego roku na podstawie konsultacji przeprowadzanych przez WADA (World Ani-Doping Agency). 

Lista zabroniona 2023

Oficjalna treść listy zabronionej została sporządzona przez WADA i opublikowana w języku francuskim oraz angielskim. W wyniku jakichkolwiek rozbieżności i wątpliwości dot. regulacji to właśnie te dwie wersje językowe stanowią podstawę wiążącą.

Na liście znajduje się podział subtsacji. Wyróżnić można:

  • Substancje zabronione podczas zawodów  okres podczas zawodów jest przedziałem czasowym rozpoczynającym się tuż przed północą (o godz. 23:59) w dniu poprzedzającym zawody, w których zaplanowano udział danego zawodnika, liczonym do momentu zakończenia tychże zawodów i procesu pobierania próbek. 
  • Substancje zabronione w każdym czasie – substancja lub metoda jest zabroniona zarówno podczas zawodów, jak i poza zawodami
  • Substancje określone i nieokreślone – wszystkie substancje zabronione będą substancjami określonymi, z wyjątkiem tych, które zostały oznaczone na liście zabronionej jako nieokreślone. Z kolei każda metoda zabroniona będzie metodą nieokreśloną, chyba że na liście substancji i metod zabronionych wyraźnie wskazano, że jest metodą określoną”
  • Substancje nadużywane  substancje nadużywane to substancje, które są określane w ten sposób, ponieważ są często nadużywane w społeczeństwie, poza kontekstem sportowy

Na liście znajdują się również wyjątki, które zezwalają na użycie substancji powszechnie uznanych przez kodeks za zabronione. Jak wskazuje WADA, lista chorób i wyłączeń nie jest zamknięta. 

Całość regulacji w wersji polskojęzycznej znajdziecie tutaj. 

ZOBACZ TEŻ: GTA: Najlepsi triathloniści roku – znamy nominowanych! 

ŹródłoPOLADA
Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,306ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze