Łukasz Wietecki i Jacek Krawczyk wygrywają puchar świata! Coraz bliżej igrzysk paralimpijskich 

Polscy paratriathloniści kontynuują rywalizację o kwalifikację na igrzyska parlimpijskie w Paryżu. Dzięki startowi w pucharze świata w Turcji umocnili swoje pozycje. 

ZOBACZ TEŻ: Marta Dzieciątkowska z „niemal pewną” kwalifikacją na igrzyska paraolimpijskie 

W niedzielę 21 kwietnia tandem Łukasz Wietecki/Jacek Krawczyk oraz Monika Belczewska zameldowali się na starcie zawodów World Triathlon Para Cup Yenisehi. Wyścig był kolejnym ważnym krokiem w rywalizacji o kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w Paryżu. 

Okres kwalifikacji na igrzyska rozpoczął się 1 lipca 2023 roku i trwać będzie do 1 lipca 2024. Zgodnie z regulaminem dostępne jest 120 miejsc – 54 dla mężczyzn, 50 dla kobiet i 16 bez względu na płeć. Spośród 120 slotów, 104 zostaną zakwalifikowane poprzez proces rankingowy, a 16 poprzez dwustronne zaproszenie World Triathlon. 

W kategorii PTS5, w której rywalizują Monika Belczewska oraz Marta Dzieciątkowska dostępnych jest po 9 slotów w kategorii kobiet i mężczyzn. Podobnie jak w kategorii PTVI, gdzie startują Łukasz Wietecki i Jacek Krawczyk.

Awans Wieteckiego i Krawczyka. Podium Belczewskiej

Przed startem w Turcji Monika Belczewska zajmowała 9. miejsce natomiast tandem Łukasz Wietecki/Jacek Krawczyk 17. W Turcji Polacy zaliczyli jednak świetne wyścigi. 

Wietecki i Krawczyk po udanym wyścigu zajęli 1. miejsce, wypracowując sporą przewagę nad pozostałymi siedmioma drużynami (dokładne wyniki zaktualizowane zostaną po zamieszczeniu ich na stronie przez World Triathlon). Zwycięstwo przybliżyło Polaków do startu na igrzyskach w Paryżu. Dzięki zdobytym punktom przesunęli się na 14. pozycję w rankingu. Przed tandemem jeszcze 5 startów, w których walczyć będą o awans do TOP9, co da im przepustkę do Paryża. 

W wyścigu kobiet w kategorii PTS5 miejsce na podium zajęła Monika Belczewska. Paratriathlonistka zdobyła brązowy medal, wyprzedzając czwartą zawodniczkę o ponad 3 minuty. Wysoka pozycja Belczewskiej pozwoliła jej utrzymać 9. miejsce w rankingu paralimipijskim. Oznacza to, że na kilka startów przed końcem okresu kwalifikacyjnego aż dwie polskie zawodniczki znajdują się na liście startowej w Paryżu. Marta Dzieciątkowska zajmuje obecnie 6. miejsce. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze