Czworo Polaków w finałach Mistrzostw Europy w Olsztynie

Po raz pierwszy w historii w Olsztynie rozgrywane są Mistrzostwa Europy w Triathlonie. Rywalizacja rozpoczęła się w piątek i potrwa do niedzieli. Znamy już rozstrzygnięcia większości wyścigów indywidualnych.

W piątek zawodnicy Elity/U23 oraz Juniorzy walczyli w kwalifikacjach. W sobotę kontynuowano zawody w finałach. Czworo zawodników z Polski stanęło przed szansą wywalczenia medali. Tego dnia rozegrano również zawody paratriathlonistów.

Rywalizacja Juniorów

Mężczyźni

Kamil Kulik oraz Filip Glapa w sobotę wystartowali w finale B, gdzie zajęli (odpowiednio) 8. miejsce (00:24:35) oraz 11. miejsce (00:24:47). W  rankingu ogólnym juniorów Polacy zostali sklasyfikowani na 38. i 41. miejscu.

W kwalifikacjach Glapa miał pecha – nie zdołał ominąć jednego z rywali, który przewrócił się tuż przed nim. Na szczęście obu zawodnikom nic poważnego się nie stało, ale kraksa praktycznie pozbawiła ich szansy na wywalczenie awansu do finału A.

Filip Glapa kraksa kwalifikacje ME w Olsztynie
Filip Glapa, źródło: PZTri

Mistrzem Europy juniorów został Leo Fernandez (00:23:35).

Kobiety

Jeśli chodzi o występy naszych juniorek, o medale walczyła Weronika Ptaszyńska, która jako jedyna dostąpiła zaszczytu startu w finale A. Polka ukończyła wyścig finałowy z czasem 00:27:30, co wystarczyło do zajęcia 17. miejsca.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Triathlon Pictures (@triathlon_pics)

Józefina Młynarska oraz Maja Wąsik ścigały się w sobotę w finale pocieszenia. Pierwsza z Polek zajęła 4. pozycję z czasem 00:27:23, a druga była na 5. miejscu i przybiegła na metę 10 sekund później. W klasyfikacji generalnej dało to naszym zawodniczkom 33. i 34. miejsce.

Józefina Młynarska
Józefina Młynarska, źródło: PZTri

Mistrzynią Europy juniorów została Tilda Månsson (00:25:46).

Mężczyźni

W finale B rywalizacji Elite walczyli James Kadziak oraz Mateusz Głuszkowski. Odrobinę lepiej poradził sobie Kadziak, który wyścig ukończył z czasem 00:24:15. Drugi z naszych reprezentantów był tuż za nim – minął linię mety zaledwie 5 sekund później.

Z racji młodego wieku obaj nasi zawodnicy byli sklasyfikowani w kategorii U-23 i w tym rankingu zajęli (odpowiednio) 24. i 25. miejsce. W klasyfikacji Elity mężczyzn Polacy zajęli 39. i 40. miejsce.

W sobotni wieczór mocno trzymaliśmy kciuki za Macieja Bruździaka, który z 5. czasem awansował do finału A. W walce o medale udział wziął jeszcze Michał Oliwa. Drugi z naszych reprezentantów zdołał wywalczyć awans jako jeden z trzech „przegranych” z najlepszymi czasami.

Ostatecznie Bruździak zajął 16. miejsce a Oliwa 22. Tytuł Mistrza Europy Elity zdobył Valentin Wernz (00:23:27). Najlepszym zawodnikiem w kategorii U-23 został Simon Henseleit (00:23:32)/5. miejsce w Elicie.

Kobiety

W finale A kobiet 17. miejsce zajęła Roksana Słupek (00:26:24).

Magdalena Sudak, Marta Łagownik, Zuzanna Sudak oraz Natalia Zych wystąpiły w finale B. W poniższej tabeli prezentujemy miejsca, jakie zajęły w klasyfikacji generalnej.

Mistrzynią Europy Elity została Nina Eim (00:25:12), a po tytuł Mistrzyni Europy U-23 sięgnęła Cathia Schär (00:25:21)/3. miejsce w Elicie.

42 (Finał B) Natalia Zych 00:04:12 00:14:05 00:07:33 00:27:51

Poza Martą Łagownik nasze zawodniczki rywalizowały jeszcze w limicie wiekowym U23. Polki zajęły miejsca: 14. Słupek, 21. M. Sudak, 24. Z. Sudak, 27. Zych.

ME w Paratriathlonie

W kategorii PTS5 11. miejsce zajął Adam Śliż. Trasę wyścigu, na którą złożyło się 2,4 km pływania, 14,7 km roweru i 5,2 km biegu, Polak pokonał w czasie 00:51:44. Mistrzem Europy został Martin Schulz (00:46:11).

W tej samej kategorii wystąpiły dwie Polki: Monika Belczewska oraz Marta Dzieciątkowska. Pierwsza z naszych zawodniczek ukończyła wyścig z czasem 00:59:34, a druga potrzebowała na to 01:00:52.

Tytuł Mistrzyni Europy trafił w ręce Claire Cashmore (00:54:16)

W kategorii PTVI reprezentantką Polski była Angelika Biedrzycka (B3). Nasza zawodniczka przebyła trasę w czasie 01:09:05. Zdobywczynią tytułu Mistrzyni Europy została Hiszpanka Susana Rodriguez (B1) (00:54:10).

Niedziela na Mistrzostwach Europy w Olsztynie

Już jutro ostatni dzień Mistrzostw Europy w Triathlonie. W harmonogramie rozgrywek znajdują się m.in. wyścigi w sztafetach, a także Mistrzostwa Europy Age-Group. Ciekawie zapowiadają się również wydarzenia organizowane w ramach Elemental Tri Series.