Dystanse w triathlonie – wszystko, co musisz wiedzieć

Triathlon mocno ewoluował w czasie swojej kilkudziesięcioletniej historii. Zyskał też znacząco na popularności. Jest dyscypliną, która dostępna jest nie tylko dla profesjonalistów, ale również amatorów – trenować triathlon może każdy. Jak wyglądają dystanse w triathlonie?

Triathlon to dyscyplina sportowa łącząca trzy inne w sobie: pływanie, jazdę na rowerze i bieganie. Bez względu na twoje motywacje, czas dostępny na trening, doświadczenie i mocne strony, prawie na pewno znajdziesz wyścig, który będzie świetnie dopasowany do twoich osobistych predyspozycji. Zawodnicy rywalizują na wielu różnych dystansach!

W naszym tekście znajdziesz jedne z najpopularniejszych formatów i dystansów w tym sporcie. Chcemy jednak podkreślić, że w triathlonie nie ma sztywnych ograniczeń pod względem dystansów. Wiele z wydarzeń lokalnych i międzynarodowych wychodzi poza ustalone ramy. Istnieją różne odmiany triathlonu.

Jedną z zasad triathlonu jest równość. Mężczyźni i kobiety rywalizują na tych samych dystansach i w tym samym formacie. Oznacza to również coraz częściej równe nagrody finansowe dla obu płci.

Dystanse w triathlonie możemy podzielić na te wywodzące się z dawnej International Triathlon Union (obecnie World Triathlon – Międzynarodowa Unia Triathlonu), dystanse Ironman, ultra triathlony oraz formaty niestandardowe.

  • Wywodzące się z World Triathlon (dawne International Triathlon Union): super sprint, sprint, olimpijski, dystans długi.
  • Dystanse WTC: 70.3 Ironman, Ironman
  • Ultra triathlony:  podwójny Ironman, potrójny Ironman, poczwórny itd.
  • Dystanse niestandardowe: popularne w Polsce 1/4 IM i 1/8 IM

Dystanse w triathlonie – przegląd

Dystans Pływanie Jazda na rowerze Bieg
Super Sprint 400 metrów 10 km 2,5 km
Sprint 750 metrów 20 km 5 km
Olimpijski 1500 metrów 40 km 10 km
1/8 Ironman 475 metrów 22,5 km 5,27 km
1/4 Ironman 950 metrów 45 km 10,55 km
70.3 Ironman 1900 metrów 90 km 21,1 km
Ironman 3800 metrów 180 km 42,2 km

dystanse triathlon

Super Sprint (400 metrów pływania, 10 km jazdy rowerem, 2,5 km biegu)

Triathlon może być w wielu elementach określany mianem „czasochłonnego” i „wyczerpującego”, ale jednym z powodów wzrastającej popularności tego sportu jest to, że istnieją dystanse doskonałe dla szerokiego grona odbiorców. Dystans supersprinterski będzie odpowiedni dla początkujących, którzy nie mogą włączyć w swój plan dnia regularnych treningów, ale chcą spróbować sił w tym wspaniałym sporcie. To najkrótszy dystans w tym sporcie.

Sprint (750 metrów pływania, 20 km jazdy rowerem, 5 km biegu)

Dla wielu zawodników jest to pierwszy dystans triathlonowy, który jest punktem ich wejścia do świata tego sportu. Bardzo popularny na zawodach lokalnych. Długości poszczególnych etapów sprintu są niekiedy modyfikowane, ale standardowo odpowiada on połowie dystansu olimpijskiego.

Dystans Olimpijski (1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem, 10 km biegu)

To dystans, na którym toczy się rywalizacja podczas letnich igrzysk olimpijskich – nazywany jest również „5150”, co oznacza sumę dystansów zapisywanych w kilometrach. Na tym dystansie rozgrywane są również zawody World Triathlon Championship Series. To cykl imprez organizowanych przez Międzynarodową Unię Triathlonu (World Triathlon – dawne ITU).

Dystans olimpijski to między innymi IRONMAN 5150 Warsaw Triathlon i Elemental Triathlon Series Olsztyn.

1/8 Ironman (475 metrów pływania, 22,5 km jazdy rowerem, 5,25 km biegu

Jeden z najpopularniejszych dystansów, na którym rozgrywane są zawody w Polsce. Często je wyborem osób, które rozpoczynają przygodę z triathlonem i chcą przygotować się do dłuższych dystansów.

1/4 Ironman (950 metrów pływania, 45 km jazdy rowerem, 10,55 km biegu)

Dystans pojawił się w Polsce w 2011 roku. Jest sposobem na przetarcie przed większymi imprezami. Etapy biegowe i rowerowe zbliżone są do dystansu olimpijskiego, ale krótszy etap pływania (zamiast 1500 metrów) sprawia, że jest to dystans lepszy dla mniej doświadczonych pływaków. Sprawdza się także w przypadku zawodników, którzy nie chcą startować na dystansie olimpijskim z draftingiem.

triathlon - dystanse

70.3 (1,9 km pływania, 90 km jazdy rowerem, 21,1 km biegu)

Zwykle to nazwa Ironman budzi największe emocje, ale to właśnie Half Ironman (określany mianem „70.3” od liczby mil) jest jednym najpopularniejszych dystansów na całym świecie. Jest to znaczące wyzwanie, ale treningi do „połówki” można odpowiednio zrównoważyć z pracą i życiem rodzinnym.

Zawody IRONMAN 70.3 organizowane są na licencji World Triathlon Corporation.

W Polsce odbywa się co roku wiele imprez na dystansie 1/2 Ironman. W 2022 roku zaplanowano trzy oficjalne imprezy IRONMAN 70.3 – zawody w Warszawie (12 czerwca), Gdyni (5 do 7 sierpnia) i Poznaniu (4 września).

Ironman – (3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem, 42,2 km biegu)

Ironman to dystans i nazwa elektryzująca wielu triathlonistów. Dla wielu sportowców uczestnictwo i ukończenie tego dystansu jest jednym z największych celów w życiu.

IRONMAN to nazwa zawodów organizowanych przez Światową Federację Triathlonu. Największą i najbardziej prestiżową są mistrzostwa świata rozgrywane na Hawajach.

W Polsce marką zawodów Ironman sygnowana jest impreza IRONMAN Gdynia, która odbędzie się 7 sierpnia. Zawody na tym dystansie to również między innymi PolskaMan Triathlon (21 sierpnia) oraz Castle Triathlon Malbork (3 – 4 września).

ZOBACZ TEŻ: Dlaczego Mistrzostwa Świata Ironman w tym roku odbędą się dwukrotnie?

dystanse w triathlonie

Dystanse w triathlonie – pytania i odpowiedzi

Co oznacza Ironman 5150?

W ten sposób zapisywany jest dystans olimpijski Ironman. Nazwa to suma dodanych do siebie dystansów zapisywanych w kilometrach: 1,5 + 40 + 10 = 51,50.

Co to jest dystans długi ITU lub World Triathlon?

Dystanse długie to w przybliżeniu podwójne lub potrójne wersje dystansu olimpijskiego. Jest to 3 km pływania, 80 km jazdy rowerem, 20 km biegu. Mistrzostwa świata na długim dystansie w 2022 roku to łącznie dystans 100 km (pływanie – 2 km, jazda na rowerze – 80 km, bieg – 18 km).

Czym jest ultra triathlon?

Ta odmiana triathlonu to wielokrotność długości Ironmana:

  • Double Ironman: 7,6 km pływania / 360 km rower / 84,4 km bieg
  • Triple Ironman: 11,4 km / 540 km / 126,6 km
  • Quadruple: 15,2 km / 720 km / 168,8 km (4x Ironman)
  • Quintuple: 19 km / 900 km / 211 km (5x Ironman)
  • Deca: 38 km / 1800 km / 422 km (10x Ironman)

Wielokrotnym mistrzem świata w ultra triathlonie jest Polak Robert Karaś. W 2021 roku pobił on rekord na dystansie pięciokrotnego Ironmana. Jest również mistrzem i rekordzistą świata na dystansie podwójnego Ironmana (2019) i potrójnego Ironmana (2018).

Jakie niestandardowe formaty dostępne są w triathlonie?

Pośród niestandardowych formatów wyróżnić można między innymi Cross triathlon XTERRA (1,5 km pływania, 30 km jazdy na rowerze, 10 km biegu – seria wyścigów cross triathlonowych), 111 oraz 222 (1 km pływania, 100 km jazdy na rowerze 10 km biegu – łącznie 111 km) lub Enduro. Ta odmiana triathlonu to trzy krótkie dystanse połączone w jeden.

Super League to format, który powstał, aby dostarczać widzom jak najwięcej emocji. To kombinacja różnych, bardzo krótkich dystansów w niecodziennym połączeniu. Przykładowo zawodnicy mogą rozpocząć rywalizację rowerem i kończąc pływaniem. Mogą startować wspólnie lub z handicapem. Charakterystyczne są również krótkie, dynamiczne, wymagające technicznie trasy kolarskie, aby podnieść atrakcyjność zawodów dla oglądających.

Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,299ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze