Paulina Klimas oraz Kamil Kulik mistrzami Polski na dystansie olimpijskim

Paulina Klimas oraz Kamil Kulik zostali mistrzami Polski w triathlonie na dystansie olimpijskim. Zawody rangi mistrzowskiej rozgrywane są w Białymstoku w ramach Elemental Tri Series.

O godz. 11:00 do rywalizacji o medale mistrzostw Polski przystąpili zawodnicy elity i U23. Do pokonania był dystans olimpijski, a więc: 1,5 km pływania, 40 km na rowerze oraz 10 km biegu. Wcześniej na trasie supersprintu ścigali się młodzicy, juniorzy młodsi oraz juniorzy.

Przebieg wyścigu MP na dystansie olimpijskim

Bezkonkurencyjny w wodzie był Mateusz Głuszkowski, który potrzebował 18 minut i 8 sekund na pokonanie 1,5 km. Drugi na brzegu pojawił się Adrian Wilk, który do lidera stracił ponad 2 minuty i 10 sekund. Wśród kobiet bardzo dobrze popłynęły Magdalena i Zuzanna Sudak, a także Paulina Klimas. Te trzy zawodniczki miały czas nawet o kilka sekund lepszy od Adriana Wilka.

Na rowerze Głuszkowski kontrolował sytuację i nie dał się dojść 9-osobowej grupie pościgowej. W T2 lider wyścigu miał ponad minutę przewagi nad resztą stawki. Podobnie było u kobiet – Paulina Klimas oraz siostry Sudak utrzymywały bezpieczną przewagę nad Józefiną Młynarską oraz Natalią Zych. Po dwudziestym kilometrze mocniej na pedały nacisnęła Klimas. W efekcie będąca do tej pory w czołowej trójce Zuzanna Sudak zaczęła zostawać w tyle i w T2 miała już minutę straty do prowadzącej dwójki.

W ostatniej konkurencji Kamil Kulik i Adrian Wilk rzucili się w pogoń za Mateuszem Głuszkowskim i ok 5. kilometra praktycznie doszli lidera wyścigu. Na przedostatnim punkcie pomiaru czasu (7,5 km) tych dwóch zawodników było już na prowadzeniu, a Głuszkowski spadł na dalsze miejsca. Ostatecznie zwyciężył Kulik, który trasę wyścigu pokonał w czasie 01:53:07. Drugi był Adrian Wilk z wynikiem 01:53:28, a trzeci na metę dobiegł Robert Czysz. Jego czas to 01:53:51.

Mistrzynią Polski została Paulina Klimas, która od samego początku trzeciej konkurencji zyskała nad Magdaleną Sudak ok. 2 minuty. Zuzanna Sudak trzymała się jeszcze minutę z tyłu. Klimas na mecie zmierzono 02:02:02. Magdalena Sudak pokonała trasę w 02:04:14, a Zuzanna Sudak w 02:05:11.