Mistrzostwa Polski w duathlonie już w ten weekend! 

Po raz ósmy w Rumi rozegrane zostaną mistrzostwa Polski w duathlonie na dystansie sprinterskim. Jak będzie wyglądać tegoroczna rywalizacja? 

ZOBACZ TEŻ: „Biegam z czystą przyjemnością”. Akcja zebrała blisko 60 tysięcy złotych na cele charytatywne

Ubiegłoroczny Lotto Duathlon Energy w Rumi przyciągnął prawie 400 zawodników z całej Polski. Mistrzami Polski Elity zostali Marta Łagownik i Kamil Kulik (zdobył podwójne złoto – także w kategorii Młodzieżowców). Na imprezie wyłoniono również najlepszych zawodników spośród age-grouperów, chociaż jak podkreślali organizatorzy: „patrząc na osiągnięcia pierwszych zawodników, trudno mówić o amatorskim podejściu do sportu”. Kto sięgnie po tytuł w 2024 roku?

Rekordowa liczba młodzieży

Tegoroczna edycja mistrzostw Polski ponownie cieszy się sporym zainteresowaniem. Na starcie znów stanie blisko 400 zawodników. Rekordowe jest natomiast zaangażowanie młodych triathlonistów. W wyścigu weźmie udział aż 170 osób w Systemie Sportu Młodzieżowego.

Organizatorzy zapowiadają, że ściganie będzie bardzo dynamiczne, ponieważ „rywalizacja toczyć się będzie na mega szybkiej trasie, tej samej co rok temu„.

Trasa w Rumi należy do niezwykle szybkich, z roku na rok, czy to w Elicie, czy też w Age Group rekordy trasy są albo poprawiane, albo też zwycięzcy bardzo się do nich zbliżają. Obecnie najlepsze wyniki należą do następujących zawodniczek i zawodników: w wyścigu Elity Kobiet do Marty Łagownik – 1:02.54 z 2021 roku i Kacpra Stępniaka – 55.51 z 2022 roku. Natomiast w wyścigu Age Group do Magdaleny Lenz – 59.54 i Sergiusza Sobczyka – 53.25 (oba wyniki z 2022 roku) – tłumaczą organizatorzy.

Mistrzostwa Polski na dystansie sprint

W ramach mistrzostw Polski w duathlonie tradycyjnie odbędą się cztery wyścigi. Jako pierwsi na starcie staną age-grouperzy, którzy będą walczyć o mistrzostwo Polski w grupach wiekowych co 5 lat. 

W drugim wyścigu wystartują Młodzicy i Młodziczki (13 – 14 lat). Trzeci dedykowany jest juniorom (15 – 17 lat).  W czwartym rywalizować będą zawodnicy Elity, Młodzieżowcy (20 – 23 lata) oraz Juniorki i Juniorzy (18 – 19 lat). 

  • Mistrzostwa Polski Age-Group na dystansie 5km – 20km – 2,5km w konwencji bez draftingu
  • Mistrzostwa Polski Młodzików na dystansie 1,25km – 5,6km – 0,5km w konwencji z draftingiem
  • Mistrzostwa Polski Juniorów młodszych na dystansie 2,5km -10,8km – 1,25km w konwencji z draftingiem
  • Mistrzostwa Polski Juniorów, Młodzieżowców i Elity na dystansie 5km – 21,2km – 2,5km w konwencji z draftingiem

ZOBACZ TEŻ: Czy technologia sprawia, że zawody są bardziej sprawiedliwe? Piotr Kurek o mistrzostwach Polski w indoor triathlonie

Lista startowa

W tegorocznej edycji zawodów zabraknie ubiegłorocznych zwycięzców w kategorii Elita – Marty Łagownik oraz Kamila Kulika. Nieobecność Łagownik uzasadniona jest jej debiutem w zawodach Challenge Gran Canaria. Kulik z kolei: „wraca do zdrowia po kontuzji, ale na mistrzostwach będzie obecny, tylko w innej roli”. Będzie je współkomentował.

Na listach startowych obecni są jednak inni mocni zawodnicy polskiego sportu kwalifikowanego. Pojawi się m.in. Kuba Gajda, który w ubiegłym roku przegrał z Kulikiem rywalizację o pierwsze miejsce zaledwie o 6 sekund, a jakiś czas później zdobył tytuł wicemistrza świata juniorów.

Wśród kobiet o tytuły mistrzowskie walczyć będzie m.in. Magdalena Sudak, która zaledwie kilka dni temu została mistrzynią Polski w indoor triathlonie, zwyciężając podczas Audi Franowo Cave Triathlon. Na starcie pojawi się Józefina Młynarska – ubiegłoroczna brązowa medalistka U23 z Rumi i trzykrotna mistrzyni Polski kategoriach młodzieżowych w duathlonie.

Na naszych zawodach co roku pojawia się absolutny triathlonowy i duathlonowy top. Wystarczy dodać, że wśród mężczyzn w Elicie wygrywali tylko zawodnicy, którzy zdobywali tytuły mistrzów Polski na dystansie olimpijskim w triathlonie – zaznacza Piotr Netter, dyrektor mistrzostw Polski Rumia 2024.

Lista startowa dostępna jest tutaj

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze