Mistrzostwa Polski w duathlonie. Kto sięgnął po tytuły? [WYNIKI]

8. edycja mistrzostw Polski w duathlonie na dystansie sprint wyłoniła najlepszych zawodników w kraju. Kto stanął na podium?

Na starcie tegorocznych mistrzostw Polski w Rumi stanęło blisko 400 zawodników z całego kraju. Podczas Lotto Duathlon Energy uczestnicy ścigali się o mistrzowskie tytuły w kategoriach Age-Group, Młodzik, Junior Młodszy oraz Elita.

Słupik broni tytuł. Kuriata mistrzynią amatorów

W kategorii AG w wyścigu mężczyzn od początku swoją dominację starał się zaznaczyć ubiegłoroczny mistrz Tomasz Słupik. Pierwsze 5 km przebiegł w czasie 15:47, dzięki czemu w strefie zmian miał 29 sekund przewagi nad Dawidem Jankowskim. Jako trzeci bieg skończył Tomasz Spaleniak. Na etapie rowerowym Słupik utrzymywał przewagę, jednak goniący go Jankowski skutecznie niwelował przewagę. Na trzecie miejsce z bardzo mocnym tempem wskoczył natomiast Jarosław Górecki, który w drugiej połowie wyprzedził również Jankowskiego, a nawet Słupika. O ostatecznych pozycjach zadecydował drugi bieg. Finalnie Tomasz Słupik powrócił na prowadzenie, Dawid Jankowski na 2. miejsce, a Jarosław Górecki uplasował się na najniższym stopniu podium.

W kategorii kobiet po pierwszym biegu na prowadzenie wyszła Sandra Kopiczko, która jeszcze przed startem zapowiadała ściganie „z bojowym nastawieniem”, chociaż start był dla niej jedynie mocnym sprawdzianem. W drugiej połowie etapu rowerowego Kopiczko wyprzedzona została przez Karolinę Jahnz i Zofię Kuriatę. Ostatecznie Kopiczko utrzymała 3. pozycję, a Kuriata wyprzedziła Jahnnz, zostając mistrzynią Polski.

Gajda w roli faworyta. Zwycięski bieg Ferchmin

W kategorii Elita w wyścigu mężczyzn głównym pretendentem do zwycięstwa był Kuba Gajda. Rok temu przegrał z Kamilem Kulikiem o 6 sekund. W tegorocznej rywalizacji zabrakło jednak dotychczasowego mistrza Polski, ponieważ wraca do zdrowia po kontuzji.

Ostatecznie Gajda zgodnie z przewidywaniami zdobył pozycję lidera już po pierwszym biegu, jednak różnica nad grupą pościgową wynosiła zaledwie 5-7 sekund. Na etapie rowerowym do Gajdy dołączył Wiktor Zasada, a siedem sekund za nimi znajdował się Jakub Suchan. Ostatecznie walka o tytuł mistrza Polski rozstrzygnęła się na drugim biegu. Gajda utrzymał prowadzenie, a Suchan wyprzedził Zasadę, wskakując na 2. pozycję.

W wyścigu kobiet od początku bardzo mocne tempo narzuciła Joanna Woźniak, co przełożyło się na 42 sekundy przewagi w strefie zmian nad grupą pościgową. Przewaga została jednak zniwelowana w połowie etapu kolarskiego, kiedy dogonił ją peleton. Na etap biegowym Józefina Młynarska, Magdalena Sudak, Zuzanna Sudak i Aleksandra Ferchmin wybiegły w niewielkich odstępach. Ostatecznie najmocniejszy bieg zaprezentowała Ferchmin i zdobyła tytuł mistrzyni Polski. Na 2. miejscu uplasowała się Joanna Woźniak, a brązowy medal powędrował do Magdaleny Sudak.

Rywalizacja młodzieży

8. edycja mistrzostw Polski w Rumii była rekordowa pod względem liczby biorących w niej udział młodych triathlonistów. W wyścigu wystartowało aż 170 osób w Systemie Sportu Młodzieżowego.

W kategorii Młodzik tytuł mistrza Polski zdobył Igor Wereszczyński, który wyprzedził Mateusza Bąka oraz Wojciecha Sonnenberga. Rywalizacja między czołową trójką była naprawdę zacięta. Zawodników na mecie dzieliła sekunda. Wereszczyński ukończył wyścig z czasem 00:17:13, Bąk 00:17:14 a Sonnenberg 00:17:15.

Wśród Młodziczek najlepsza okazała się Martyna Peszt. Zawodniczka po pierwszym biegu zajmowała 3. miejsce, jednak odrobiła straty, wyprzedzając Natalię Salińską o 15 sekund. Na najniższym miejscu podium stanęła Aleksandra Rumiejowska

W wyścigu Juniorów Młodszych po złoty medal sięgnął Kacper Serwiński, który przekroczył linię mety, mając ponad 20 sekund przewagi nad drugim Adamem Dąbrowskim. 3. miejsce zajął Igor Mentel

Wśród kobiet najlepszy wynik osiągnęła Martyna Gajda. Podium uzupełniły Zofia Rosin oraz Julia Sikora.