Mistrzostwa Polski w duathlonie: Nie ma mocnych na Martę Łagownik

Doskonała pogoda i wielkie emocje czekały na zawodników, którzy rywalizowali podczas duathlonowych mistrzostw Polski na dystansie sprinterskim odbywających się w Rumi. W wyścigu elity ponownie najlepsza Marta Łagownik. Zmagania mężczyzn wygrał Kamil Kulik.

Organizatorzy siódmej edycji Lotto Duathlon Energy Rumia spodziewali się na starcie kilkuset zawodników. To pierwsza tegoroczna impreza o randze mistrzostw Polski. Jak przebiegała rywalizacja elity i age grouperów?

Marta Łagownik znów obroniła tytuł mistrzyni Polski!

Juniorzy, młodzieżowcy, a także zawodnicy i zawodniczki elity wyruszyli na trasę jako ostatnia grupa uczestników MP. Zawody, rozgrywane w konwencji z draftingiem, zaczynały się od 5 kilometrów biegu. Następnie uczestników czekało 21,2 km na rowerach, a całość kończył bieg na 2,5 km.

Faworytką w wyścigu kobiet była Marta Łagownik. Zawodniczka zdobywała tytuł mistrzyni Polski w 2022 i 2021 roku, a wcześniej także w 2018 i 2017 roku. Jak przyznała, miał to być start na pełnym luzie.

Teraz startuje z wolną głową i wielkim uśmiechem na twarzy, bo uwielbiam rywalizację. Jestem faworytką, o super, będę walczyć do końca, to mogę Wam tylko powiedzieć, a waleczna to ja jestem – mówiła w rozmowie z Akademią Triathlonu.

Już w pierwszej części wyścigu reprezentantka Polski uzyskała przewagę nad rywalkami. Później konsekwentnie powiększała ją, a na metę przybiegła z czasem 01:03:16. Na 2. miejscu uplasowała się Magdalena Sudak (1:05:08), a 3. miejsce zajęła Joanna Woźniak (1:06:06).

Jednocześnie Magdalena Sudak została mistrzynią Polski w kategorii U23, a wśród juniorek złoto zdobyła Maja Wąsik.

MP w duathlonie – TOP5 elity kobiet:

1. Marta Łagownik – 1:03:16
  2. Magdalena Sudak – 1:05:08
  3. Joanna Woźniak – 1:06:06
  4. Józefina Młynarska – 01:07:09
  5. Maja Wąsik – 01:07:51

Doskonale wyścig mężczyzn rozpoczęli Kamil Kulik oraz Kuba Gajda, którzy pierwsze kilometry biegu pokonali w tym samym czasie 00:15:14. To właśnie między tymi dwoma zawodnikami rozegrała się walka o mistrzostwo Polski. Kulik był na mecie o 6 sekund szybszy i wygrał rywalizację. Czas mistrza to 00:55:57.

Gajda dotarł na metę w czasie 00:56:03. Na 3. miejscu uplasował się Wojciech Kopyciński (00:58:35). Kamil Kulik został także mistrzem Polski U23. Jakub Gajda zdobył złoty medal w kategorii juniorów.

MP w duathlonie – TOP5 elity mężczyzn:

1. Kamil Kulik – 00:55:57
  2. Kuba Gajda – 00:56:03
  3. Wojciech Kopyciński – 00:58:35
  4. Karol Armuła – 00:58:53
  5. Robert Czysz – 00:59:02

Pełne wyniki rywalizacji elity, juniorów oraz U23 LOTTO Energy Duathlon Rumia znajdziesz w tym miejscu.

Słupik i Kopiczko najlepsi w wyścigu age grouperów!

Zawodów age grouperów rozgrywane były w konwencji bez draftingu. Najlepiej rozpoczął je Tomasz Słupik, który pierwszą część wyścigu pokonał w 00:15:44. Zawodnik radził sobie doskonale do samego końca, osiągając też najlepszy czas drugiego biegu (00:07:52). Ostatecznie miał najlepszy czas rywalizacji OPEN. Dla Słupika to kolejny sukces w tym roku. Niedawno wygrał klasyfikację zawodów Holmes Indoor Triathlon.

Drugie miejsce OPEN zajął Mateusz Gajewski (00:54:11), a na 3. miejscu uplasował się Christopher Pietruczuk.

MP w duathlonie – TOP5 Age group OPEN mężczyźni:

1. Tomasz Słupik – 00:53:58
  2. Mateusz Gajewski – 00:54:11
  3. Christopher Pietruczuk – 00:55:03
  4. Dominik Bogdanowicz – 00:55:26
  5. Łukasz Krieger – 00:55:30

W poprzedniej edycji mistrzostw Polski w duathlonie Sandra Kopiczko zajęła 7. miejsce pośród age grouperek. Z tegorocznej rywalizacji wraca z najlepszym wynikiem. Wygrała w OPEN kobiet z czasem 01:01:57. Na 2. miejscu uplasowała się Zofia Kuriata (01:02:13), a 3. miejsce zajęła Agnieszka Gadomska (01:02:37).