Mistrzostwa Polski w Suszu – walka bez żadnej kalkulacji

Pierwszy dzień Susz Triathlon 2022 zdominowali najmłodsi. Podczas rywalizacji dawali z siebie wszystko. Nie zniechęcił ich nawet strach przed „pralką” w wodzie, ani żar lejący się z nieba. Mistrzostwa Polski w aquathlonie przyciągnęły ponad trzystu młodych i odważnych zawodników! Takie imprezy budują sport młodzieżowy.

Walka bez kalkulacji

Dla większości uczestników, udział w zawodach w Suszu był debiutem. Pierwszy raz musieli stoczyć walkę „w pralce”, a tuż po niej ścigać się na części biegowej w ogromnym upale. Agata Litwin, trenerka Litwin Triathlon Elite, zrelacjonowała nam pierwszy dzień Susz Triathlon 2022.

Zdjęcie: Litwin Triathlon Elite

„Widać było, że większość z najmłodszych, startowała pierwszy raz. Nigdy wcześniej nie ścigali się w takiej łączonej konwencji, gdzie jest pływanie plus bieganie. W tym roku wystartowali pierwszy raz i widać było, że bali się tego startu. Dzieci najbardziej przeraża, choć jednocześnie fascynuje, ta różnorodność dyscypliny z wieloma zmiennymi. Część z zawodników wcześniej tylko biegała albo pływała. Niewielu z nich łączyło te konkurencje i strefę zmian. Kilka elementów: „pralka”, nawigowanie na boję, szybkie zakładanie butów i walka w dwóch dyscyplinach, to było dla nich prawdziwe wyzwanie.”

ZOBACZ TEŻ: Jak przygotować się do wyścigu w wysokich temperaturach?

„Pomimo panującego upału, dzieciaki nie odpuszczały walki. Rywalizacja odbywała się bez żadnej kalkulacji. Podczas wyścigu, jedna z dziewczynek biegła, zwymiotowała i pobiegła dalej. Nawet nie zatrzymała się. Dają z siebie wszystko.”

Duża frekwencja

Na listach startowych suskiego aquthlonu zarejestrowało się około 400 zawodników. Jak wynika z danych zgromadzonych na linii mety, zawody ukończyło prawie 300 osób z kategorii wiekowych poniżej 18 lat! Na jednym z wyścigów, chłopców w kategorii juniorów młodszych, wystartowało ponad 60 zawodników.

Sport młodzieżowy

Tak wysoka frekwencja świadczy o tym, ze triathlon cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Zaangażowanie i działania rodziców, trenerów i klubów triathlonowych, Polskiego Związku Triathlonu, otwierają tę dyscyplinę dla coraz młodszych zawodników. Pojawia się więcej imprez sportowych adresowanych dla najmłodszych. Do niedawna to tak nie funkcjonowało, nie było zawodów dla dzieci, rywalizacji między nimi. Jest to duży krok w kontekście rozwoju dyscypliny, a aquathlon ma być zachętą do triathlonu. To właśnie buduje sport młodzieżowy.

Zdjęcie: Litwin Triathlon Elite

Mistrzowska organizacja

Rywalizacja rangi Mistrzostw Polski toczyła się w kilku grupach wiekowych. Rozpoczęli ją najmłodsi, 11-12 latkowie, należący do kategorii żaków. Następnie ścigali się zawodnicy i zawodniczki z kolejnych, starszych kategorii: młodzik, junior młodszy, junior i age-grupa. Przy okazji rywalizacji w ramach Mistrzostw Polski w Aquathlonie, w Suszu odbyły się także ogólnopolskie zawody dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Harmonogram zawodów tego dnia był zatem mocno napięty.

ZOBACZ TEŻ: Kultowy Susz Triathlon będzie areną walki o tytuły MP

Organizatorzy jednak po raz kolejny udowodnili, że wiedzą jak takie zawody przygotować na wysokim poziomie. Dzięki temu, rywalizacja przebiegała bardzo sprawnie, pomimo dużej frekwencji niedoświadczonych zawodników i licznych podziałów na kategorie. Starty każdej z kategorii wiekowych odbywały się w odrębnych grupach. Osobno też startowali chłopcy i dziewczynki. Kolejne wyścigi rozpoczynały się dopiero po ukończeniu wcześniejszej rywalizacji. Wszyscy mogli czuć się zatem bezpiecznie.

Zdjęcie: Litwin Triathlon Elite -aquathlon

Medale Mistrzostw Polski w Aquathlonie

 • Mistrzostwa Polski żaków (11-12 lat) na dystansie: pływanie – 200 m (1 pętla), bieg- 1 km (1 x 1000 m):

Żak (K):

 1. Czajkowska Julia
 2. Karolewska Julia
 3. Koper Julia

Żak (M):

 1. Wereszczyński Igor
 2. Osak Kacper
 3. Łoś Kacper
 • Mistrzostwa Polski młodzików i juniorów młodszych na dystansie: pływanie – 400 m (1 pętla), bieg – 2 km (2 x 1000 m):

Młodzik (K):

1. Gajda Martyna

2. Sikora Julia

3. Woźniak Beata

Młodzik (M)

1.Dąbrowski Adam

2. Wasilewski Mateusz

3. Jańczak Michał

Junior  młodszy (K):

 1. Soroka Eva
 2. Duban Aleksandra
 3. Szalast Karolina

Junior młodszy (M):

 1. Gajda Kuba
 2. Ptaszyński Stanisław
 3. Sieradzan Nataniel
Zdjęcie: Litwin Triathlon Elite -aquathlon
 • Mistrzostwa Polski juniorów na dystansie: pływanie – 800 m (2 x 400 m), bieg – 5 km (4 x 1250m):

Junior (K):

1. Młynarska Józefina

2. Ferchmin Aleksandra

3. Wąsik Maja

Junior (M):

1. Glapa Filip

2. Janicki Karol

3. Chrzanowski Jan

 • Mistrzostwa Polski AG (K i M 18 ÷ K i M 60+) na dystansie: pływanie – 800 m (2 x 400 m), bieg – 5 km (4 x 1250m):

Age-Group (K)

 1. Bańbor Aleksandra
 2. Gadomska Agnieszka
 3. Matusik Marysia

Age-Group (M):

1. Brzóska Jakub

2. Czerwiec Artur

3. Kurek Piotr

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

15,996FaniLubię
1,119ObserwującyObserwuj
302SubskrybującySubskrybuj

Kalendarz

Brak wydarzeń

Najpopularniejsze

X
X