Mistrzostwa świata IRONMAN Nicea 2023 – pytania i odpowiedzi

Mistrzostwa świata IRONMAN po raz pierwszy w historii odbędą się we francuskiej Nicei – czym będą różniĆ się od startu na Hawajach? Jaka jest charakterystyka trasy? Zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania. 

ZOBACZ TEŻ: Checklista na zawody – jak ją przygotować?

Jeśli chcesz zadać dodatkowe pytanie, odwiedź specjalną grupę na Facebooku: „MŚ IRONMAN NICEA – grupa dla startujących”.

Kiedy odbywają się mistrzostwa świata w Nicei?

Mistrzostwa świata IRONMAN w Nicei odbędą się 10 września 2023 roku.  

Dlaczego mistrzostwa świata IRONMAN odbywają się w Nicei, a nie na Hawajach? 

Pierwszy raz w historii mistrzostwa świata IRONMAN 2023 zostały podzielone między dwa różne miejsca. Lokalizacją pierwszego wyścigu pozostają Hawaje, gdzie 14 października 2023 roku będą ścigać się kobiety, natomiast start mężczyzn odbędzie się 10 września 2023 roku we Francji w Nicei. IRONMAN zastosował system rotacyjny – w przyszłym roku na Hawajach ścigać będą się mężczyźni, a w Nicei kobiety. Nicea będzie jedną z dwóch lokalizacji VinFast IRONMAN World Championship aż do 2026 roku. Następnie możliwy jest wybór kolejnej, nowej lokalizacji, zastępującej francuskie miasto. 

Jak zdobyć slot na mistrzostwa świata w Nicei?

Stanardowym sposobem na zdobycie slotów jest kwalifikacja poprzez udział w wyścigach IRONMAN na pełnym dystansie. Najlepsi zawodnicy w swojej kategorii wiekowej zyskują możliwość wykupienia slota na mistrzostwa świata. Każdy z 47 pełnodystansowych wyścigów IRONMAN w serii kwalifikacyjnej 2023 oferuje inną liczbę miejsc kwalifikacyjnych, które są przydzielane w zależności od wielkości ich grupy wiekowej. Oprócz kwalifikacji poprzez udział w wyścigu na pełnym dystansie, zawodnicy mogą zdobyć slot startując w jednym z wybranych wyścigów IRONMAN 70.3, oferujących kwalifikację. Są to: GWM IRONMAN 70.3 Western Australia, IRONMAN 70.3 Hawaii, IRONMAN 70.3 Luxembourg i IRONMAN 70.3 Lubbock. Jedną z możliwości zdobycia slota jest również uczestnictwo w programie IRONMAN Legacy. Kolejnym sposobem na zdobycie slota jest udział w corocznej Aukcji Mistrzostw Świata Fundacji IRONMAN – począwszy od 14 kwietnia 2023 roku jeden slot na każde z wydarzeń Mistrzostw Świata IRONMAN 2023 będzie licytowany co tydzień przez pięć tygodni w serwisie eBay. 

Ile jest dostępnych slotów? 

Według tabeli zamieszczonej na oficjalnej stronie IRONMAN, do zdobycia jest 1855 slotów kwalifikujących do udziału w mistrzostwach świata IRONMAN Nicea 2023. 

Źródło: TRI247

Na czym polega rolldown?

Po zawodach określona liczba, różna w zależności od wyścigu, najszybszych zawodników w danej grupie wiekowej  zdobywa miejsce na mistrzostwa świata IRONMAN. Slot musi zostać odebrany i opłacony podczas ceremonii wręczenia nagród. Jeśli zawodnik nie przyjmie slota, następuje rolldown – kolejny zawodnik po zawodniku, któremu przysługuje slot, ma prawo go odebrać.

Jakich dokumentów potrzebuję, żeby wystartować na mistrzostwach świata w Nicei?

Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie IRONMAN: „Wszyscy sportowcy rywalizujący we Francji, bez wyjątku, są zobowiązani do posiadania ważnej licencji triathlonowej”. Co więcej posiadacze rocznej polskiej licencji triathlonowej zobligowani są do wykupienia jednoniowej licencji Federacji Francuskiej. Jeśli nie posiadasz rocznej polskiej licencji triathlonowej, musisz kupić jednodniową licencję Federacji Francuskiej oraz przedstawić ważne zaświadczenie lekarskie. 

Zaświadczenie lekarskie musi być: datowane niecały rok od dnia wyścigu, ze wzmianką „triathlon w zawodach” lub „sport w zawodach”, musi posiadać twoje imię, nazwisko, datę konsultacji, być podpisane i ostemplowane przez lekarza. Aby potwierdzić swoją rejestrację, musisz przesłać swoje zaświadczenie lekarskie i/lub licencję na platformę Dokeop. 

Pobierz wzór zaświadczenia lekarskiego

Zakup francuską jednodniową licencję triathlonową online

Jakie kategorie obejmują zawodników mistrzostw świata IRONMAN w Nicei?

Zawodnicy rywalizować będą w czterech kategoriach: 

 • Zawodnicy PRO
 • Age Group 
 • Handcycle 
 • Physically Challenged / Intellectual Disability Open Division 

Jak wygląda podział AG?  

Pierwsza kategoria wiekowa to kategoria M/K18-24. Następne kategorie to kategorie uwzględniające czteroletnie przedziały wiekowe: 18-24; 25-29; 30-34; 35-39; 40-44; 45-49; 50-54; 55-59; 60-64; 65-69; 70-74; 75-79; 80+.

O której godzinie jest start? 

Start zawodników PRO zaplanowany został na godzinę 6:50.

Jaka jest charakterystyka trasy mistrzostw świata w Nicei?

Pływanie na dystansie 3,8 km odbywa się w lazurowych wodach Morza Śródziemnego w Zatoce Aniołów w Nicei. Ze względu na kamienistą plażę, wyścig rozpocznie się od startu w wodzie. Zawodnicy będą poruszać się trasą, która biegnie prostopadle do promenady znajdującej się przy plaży. Trasa rowerowa charakteryzuje się stromymi podjazdami. Zawodnicy będą musieli zmierzyć się m.in. z 2400 m przewyższenia. Etap biegowy mistrzostw świata w Nicei, w przeciwieństwie do etapu rowerowego, jest płaski i liczy zaledwie 100 m przewyższenia. Trasa biegowa przewiduje cztery pętle i ma ułatwić kibicom możliwość rozstawienia się na praktycznie całej jej długości. 

Źródło: ASIATri.com

Kiedy i gdzie odbywa się odprawa / rejestracja zawodników?

Godziny odprawy zawodników to: 9:00 – 18:00 – środa (6 września) – piątek (8 września) w namiocie odprawy zawodników znajdującym się w IRONMAN Village – Miroir d’eau. Jak zaznaczają organizatorzy: „należy dokonać odprawy i odebrać pakiet startowy w wybranym przedziale czasowym w wyznaczonych godzinach odprawy”.

Czy członek rodziny / znajomy może odprawić się za mnie i odebrać mój pakiet startowy?

Nie, tylko zarejestrowani zawodnicy mogą wziąć udział w odprawie. Na odprawę należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem i licencję (jeśli dotyczy) w wyznaczonych godzinach odprawy. 

Co zrobić, jeśli nie mogę stawić się do odprawy zawodników w wyznaczonych godzinach?

Jak możemy przeczytać na stronie organizatora: „Musisz dokonać odprawy i odebrać pakiet startowy w wyznaczonych godzinach. Zasada ta obowiązuje z wielu ważnych powodów i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa i bezstresowej rywalizacji. Harmonogram ma na celu umożliwienie każdemu zawodnikowi zapoznania się z obiektem i uzyskania wszystkich niezbędnych informacji potrzebnych do udanego wyścigu. Godziny odprawy zawodników są publikowane z dużym wyprzedzeniem przed tygodniem wyścigu – prosimy o odpowiednie zaplanowanie podróży”.

W nagłych przypadkach należy zadzwonić na linię alarmową (numer telefonu można znaleźć w przewodniku dla zawodników) lub wysłać wiadomość e-mail na adres: [email protected].

Czy mogę zrezygnować z udziału mistrzostw świata? 

Wnioski o rezygnację z zawodów i odstąpienie od umowy należy składać w formie pisemnej za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres [email protected]. Bez wyjątku wszystkie wnioski muszą wpłynąć do czwartku 27 lipca 2023 r. lub wcześniej, aby kwalifikować się do częściowego zwrotu w wysokości 175,00 USD.  Odroczenia i transfery nie są dozwolone.

Czy otrzymam oficjalny certyfikat ukończenia zawodów?

Zawodnicy, którzy wezmą udział w tym wyścigu, będą mogli pobrać drukowaną wersję swojego certyfikatu ukończenia po zakończeniu wydarzenia.

Źródło: Riviera Loisirs

Czy kibic może przekroczyć linię mety razem z zawodnikiem? 

Przyjaciele i/lub członkowie rodziny nie mogą przekraczać linii mety z uczestniczącymi sportowcami. Zawodnicy, którzy nie będą przestrzegać tych zasad, zostaną automatycznie zdyskwalifikowani (DQ).

Czy kibic może czekać na zawodnika za linią mety? 

Ze względu na duże zatłoczenie w strefie mety, widzowie nie będą wpuszczani za linię mety.  Jak przypominają organizatorzy: „przed zawodami Ty i Twój zawodnik powinniście ustalić miejsce spotkania po zakończeniu biegu”. 

Czy kibic zostanie wpuszczony do namiotu medycznego, w którym znajduje się zawodnik będący jego rodziną/ osobą znajomą?

Nie. Obok namiotu medycznego znajdować się będzie namiot informacji medycznej, w którym dostępne będą informacje medyczne dotyczące zawodników, którzy wejdą do namiotu medycznego. Kibice mogą czerpać informacje o stanie zawodnika z punktu informacyjnego. 

Źródło: Body Works Sports Physiotherapy

Czy w dniu wyścigu będzie dostępna transmisja online i wyniki na żywo?

Tak. Podczas wydarzenia będzie dostępna relacja na żywo z wyścigu, w tym śledzenie zawodników i aktualne wyniki. Śledzenie zawodników możliwe będzie dzięki aplikacji IRONMAN Tracker oraz na oficjalnym koncie IRONMAN na Twitterze. 

Mam pytania dotyczące rankingów grup wiekowych, z kim mogę się skontaktować?

Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące rankingów grup wiekowych, takie jak aktualizacja profilu lub zmiana adresu e-mail, wyślij wiadomość e-mail na adres: [email protected].

Ile jest punktów pomocy i gdzie się znajdują? 

 Na trasie rowerowej będzie 8 punktów pomocy zlokalizowanych na:

 • 15mi/24km
 • 31.9mi/51.3km
 • 44.6mi/71.8km
 • 50.76mi/81.7km (tylko woda i Gatorade)
 • 66 mil/106,2 km
 • 78,6 km/126,5 km
 • 90,1 km/145 km
 • 102,5 km/165 km

Punkty pomocy na trasie biegu będą rozmieszczone co około 1 milę/1,5 km.

Gdzie będą znajdować się rzeczy znalezione podczas wydarzenia?

Zgubione rzeczy będą znajdować się przy stoisku/namiocie informacyjnym. 

Grupa zawodników mistrzostwa świata IRONMAN Nicea 2023

Chciałbyś skontaktować się z inną osobą startującą na mistrzostwach świata w Nicei? Szukasz transportu? Chcesz zadać pytanie dotyczące startu we Francji?

Zapraszamy na specjalną grupę na Facebooku: „MŚ IRONMAN NICEA – grupa dla startujących”.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,451ObserwującyObserwuj
440SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze