Mocny polski akcent w pucharze Europy w Alanyi. Łagownik w TOP11

Trzy dni temu, w niedzielę 16 października trójka Polaków stanęła na starcie kolejnego kontynentalnego pucharu w tym sezonie. Najlepiej poradziła sobie Marta Łagownik, której występ zapewnił jej awans o kilkanaście pozycji w rankingu światowym.

ZOBACZ TEŻ: Polska paratriathlonistka na podium pucharu świata

W ubiegły weekend jedna z najbardziej popularnych tureckich destynacji stała się areną zmagań triathlonistów z różnych części świata. Harmonogram pucharu Europy w Alanyi obejmował starty elity kobiet i mężczyzn oraz poszczególnych kategorii w paratriathlonie.

Wśród zawodników, którzy stawili się na starcie w triathlonie była Marta Łagownik, Józefina Młynarska oraz Mateusz Głuszkowski.

Łagownik coraz wyżej w rankingu

Turecka trasa, z którą zmierzyli się wszyscy uczestnicy zawodów, liczyła 750 metrów pływania, 20 km roweru i 5 km biegania (dystans sprinterski). Wśród elity kobiet o czołowe lokaty walczyło 46 zawodniczek.

Polką, która najlepiej poradziła sobie tego dnia była Marta Łagownik. Dobiegła ona do mety z czasem 1:00:51, plasując się na 11. pozycji. Do zwyciężczyni, Niemki Lisy Tertsch Marta straciła 94 sekundy. Występ ten zagwarantował triathlonistce solidną dawkę 103,18 punktów, które pozwoliły jej wspiąć się o 17 oczek w rankingu światowym. Aktualnie więc Łagownik zajmuje 150. lokatę.

Apetyt na więcej był, w końcu numer startowy 10 zobowiązuje. Na pływaniu były spore fale i niezła pralka, więc na etapie kolarskim wyszłam w trzeciej grupie. Mocno pracowałyśmy i dzięki temu dojechałyśmy do drugiej większej grupy. Popełniłam kilka błędów w strefie [zmian — przyp. red.], przez co kilka dziewczyn odbiegło mi na 50 metrów. Wbrew pozorom to sporo, bo jak wszystkie [zawodniczki] biegną tym samym tempem, to ciężko do nich dobiec. Na biegu walczyłam o pierwszą piętnastkę.

Jest 11. miejsce — mocny rower skutkował ciężkimi nogami na biegu, ale jak one nie mogą, to zawsze powtarzam sobie, że serducho i ramiona tak.

Pogoda nas trochę zaskoczyła i w nocy przed zawodami była okropna burza. Mimo wszystko w Turcji wychodzi słońce i tęcza, a ja już patrzę w dal na kolejny start. – relacjonuje triathlonistka na swojej stronie na FB.

Pierwszy seniorski start Młynarskiej

Pierwszy start w elicie kobiet zaliczyła w Alanyi Józefina Młynarska. Dotychczas zawodniczka rywalizowała podczas międzynarodowych startów wśród juniorek. W niedzielę wywalczyła ona 41. miejsce oraz rezultat równy 1:08:13.

Młoda triathlonistka straty zaczęła odnotowywać już po pierwszym etapie wyścigu. Po wyjściu z wody do czołówki brakowało jej ponad minutę. Z kolejnymi kilometrami na rowerze i podczas biegu oddzielających ją od liderek sekund tylko przybywało. Ostatecznie straciła ona do starszej o 5 lat zwyciężczyni prawie 9 minut.

TOP3 elity kobiet PE w Alanyi
1. Lisa Tertsch Niemcy 00:59:17
2. Sophia Green Wielka Brytania 1:00:01
3. Candice Denizot Francja 1:00:02
11. Marta Łagownik Polska 1:00:51
41. Józefina Młynarska Polska 1:08:13

Głuszkowski w drugiej połowie stawki pucharu Europy

Wśród elity mężczyzn niedzielnego pucharu Europy wystartowało 69 triathlonistów. Siedmiu z nich musiało zejść z trasy z powodu dubla (LAP w wynikach). Jeden zawodnik (Ayan Beisenbayev, Kazachstan) uzyskał dyskwalifikację za niesportowe zachowanie.

Pokonanie tureckiego sprintu zajęło Mateuszowi Głuszkowskiemu, jedynemu startującemu tam Polakowi 55 minut i 13 sekund. Wynik ten zagwarantował mu tego dnia 41. pozycję. Za wyścig w Alanyi otrzymał on od World Triathlon 9,95 punktów do rankingu światowego. Po jego aktualizacji Głuszkowski spadł o 8 miejsc i zajmuje teraz 233. pozycję.

TOP3 elity mężczyzn PE w Alanyi
1. Adrien Brifford Szwajcaria 00:53:01
2. Yanis Seguin Francja 00:53:06
3. Theo Texereau Francja 00:53:08
41. Mateusz Głuszkowski Polska 00:55:13

Szczegółowe wyniki z obydwu startów znajdziecie na stronie wydarzenia na triathlon.org.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,454ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze