Nadine Zacharias ma 60 lat i startuje na 10xIM

Jest jedną z czterech kobiet, która znajduje się aktualnie na trasie 10xIM w Szwajcarii. Nadine Zacharias miesiąc temu skończyła 60 lat, a dzisiaj udowadnia, że morderczy wyścig może ukończyć każdy.

Aktualnie jest na 42 okrążeniu części kolarskiej Mistrzostw Świata 10xIM, które rozpoczęły się w ubiegłą niedzielę (14 sierpnia). Swissultra to nie lada wyzwanie, którego podjęli się nieliczni – w tym pochodząca z Francji Nadine Zacharias. Zanim triathlonistka dotrze do mety, pokona 38 km pływania, 1800 km roweru oraz 422 km biegania.

Aktualnie Francuzka pokonała dotychczas całą część pływacką oraz około 378 km na rowerze. Jeszcze sporo więc przed nią – jednak doświadczona w zmaganiach ultra zawodniczka z pewnością wie, jak rozplanować pozostałą część bardzo długiego dystansu.

Walka z rakiem i rozpoczęcie przygody w triathlonie

Okazuje się, że Zacharias dopiero niedawno zaczęła startować w triathlonie. Tym, co zmotywowało ją do rozpoczęcia aktywności fizycznej, było wykrycie raka piersi w 2015 roku. Sport Francuzka potraktowała jako swoją terapię, która zaprowadziła ją wprost do szwajcarskiego Buchs – na trasę 10xIM.

Zanim Nadine usłyszała diagnozę, pracowała jako sekretarka zarządu firmy – nie była typem sportowca. Po tym jednak, gdy dowiedziała się o chorobie, zaczęła aktywny tryb życia. Rozpoczynała od 400 m biegania. Potem sukcesywnie wydłużała dystans: 5 km, 10 km, maraton, biegi ultra, a potem… 3xIM, którego ukończyła na 3. miejscu w nieco ponad 63 godziny (2018 rok).

Rok temu w Colmar we Francji 60-latka była jedyną kobietą, która wystartowała i ukończyła 5xIM (19-900-211 km). Jako jedyna nie miała żadnego suportu – sama musiała przyrządzać sobie posiłki, sama dbała o przebieg swojej wielogodzinnej rywalizacji. W tym roku pokonała ten dystans ponownie i w końcu zakiełkowała w jej głowie myśl, by ponownie go wydłużyć. I tak też zrobiła, startując teraz w 10xIM.

Nadine Zacharias robi 10xIM
Nadine Zacharias, źródło: Ultra Trail Runner FB

Francuzka i jej trzy rywalki

Poza Zacharias na trasie mistrzostw w Szwajcarii znajdują się trzy inne zawodniczki. Są to: Niemka Marion Rita Dang (rocznik 1970), Chinka Thanh Vu (rocznik 1990) oraz Kanadyjka Shanda Hill (rocznik 1976).

Nadine zajmuje aktualnie 3. pozycję wśród kobiet i traci zaledwie trzy okrążenia do drugiej rywalki. Trzymamy więc kciuki za wszystkie uczestniczki oraz uczestników (w tym za trójkę Polaków: prowadzącego Roberta Karasia, Adriana Kosterę oraz Tomasza Lusa).

Wyniki ze Swissultra można śledzić na bieżąco na stronie my.raceresult.com.