Najlepsze zegarki sportowe 2023

Na rynku zegarków sportowych jest kilkaset modeli, a ciągle pojawiają się nowe. Wybór jest ogromny i łatwo się w nim pogubić. Na jakie zegarki sportowe warto zwrócić uwagę w 2023 roku?

ZOBACZ TEŻ: Epix Pro. Jakie funkcje w najnowszym zegarku Garmina?

Zegarek sportowy jest obecnie zaawansowanym narzędziem do analizy treningu. Współcześnie urządzenia te pozwalają śledzić dystans, monitorować tętno, określać pułap tlenowy, monitorują sen, zmęczenie, pomagają wyznaczać trasy i przydają się oczywiście podczas samych zawodów. Funkcji jest znacznie więcej i zależą od modelu.

Na rynku sportowym dostępne są setki modeli zegarków. Różnią się wielkością, wykonaniem, funkcjami i oczywiście ceną. Redakcja Akademii Triathlonu postanowiła wybrać 5 najciekawszych zegarków, które są obecnie dostępne w sklepach. Twój ostateczny wybór zależeć będzie od wielu czynników i preferencji – potraktuj ten tekst jako sugestię, jeżeli zastanawiasz się nad wymianą lub kupnem zegarka.

Na dole znajdziesz plusy i minusy wszystkich wymienionych modeli.

Garmin Forerunner 255

W momencie premiery Garmin Forerunner 255 określony był przez producenta mianem „zegarka do biegania”. Tak naprawdę model ten doskonale nadaje się również do triathlonu. Jest to pełnoprawny zegarek multisportowy. Producent oferuje go w dwóch rozmiarach: 45,6 mm oraz 41 mm. Większa wersja to oczywiście nieco wyższa waga, lepsza rozdzielczość i bateria, która działa dłużej.

W zegarku widać spore zmiany w stosunku do tego, co dostępne było w poprzednich modelach. Dodano między innymi trzydzieści wbudowanych profili sportowych, status zmienności tętna, poranny raport, nadgarstkowy pomiar mocy biegowej. W zegarku zastosowano nowy czujnik tętna i lepszą baterię, która zwiększyła czas bez ładowania nawet do 14 dni przy codziennym użytku. Dla osób, które biegają przy gęstym zalesieniu lub zabudowie, dobrą informacją jest moduł GPS korzystający z wielu systemów GNSS jednocześnie, czyli po prostu dokładniejszy pomiar prędkości i dystansu.

Zegarek charakteryzuje się dokładnym pomiarem tętna. GPS sprawuje się również bardzo dobrze. Minusem może dla niektórych być brak ekranu dotykowego – zegarek ma 5 przycisków, które służą do jego obsługi. Ma możliwość wykonywanie płatności zbliżeniowych Garmin Pay. Dostępna jest też wersja „music”, która ma funkcję odtwarzania muzyki, a co za tym idzie również większą pamięć wewnętrzną. Zwykła wersja tego zegarka to koszt rzędu 1.350 złotych wzwyż. Wersja „muzyczna” kosztuje około 1.600 złotych, ale tutaj warto sprawdzać promocje – pojawia się też taniej.

Garmin Forerunner 955

Model Forerunner 955 można właściwie nazwać „starszy bratem” modelu 255. Oba wyszły w tym samym momencie i są częściowo podobne (wielopasmowy GPS, nowsze czujniki tętna, solidne wyświetlacze i dobre baterie), ale to 955 jest zegarkiem lepiej wykonanym i posiadającym nieco więcej funkcji.

Przykładowo Forerunner 955 wyposażony jest w szkło Gorilla Glass DX (bardziej odporne na uszkodzenia). Posiada także lepszą baterię, więcej pamięci, a dodatkowo obsługuje mapy. Wyposażony jest też w 32 GB pamięci. Znaczącą różnicą jest obecność ekranu dotykowego, chociaż zegarkiem można też sterować wyłącznie za pomocą przycisków. Dodajmy też, że wersja Solar zegarka to pierwszy model z tej serii, który czerpie energię ze słońca.

Ładowanie słoneczne wydłuża oczywiście czas pracy baterii. Ta jest znacznie lepsza niż w modelu 255, bo pozwala na użytkowanie do nawet 49 godzin w trybie aktywności z GPS (kilkanaście godzin więcej). Oprócz tego zegarek posiada masę sportowych funkcji, pośród których są gotowość treningowa, poranny raport, status HRV, widżet wyścigu, Pace Pro i wiele innych. Cena tego modelu zaczyna się od około 2.000 złotych. Wersja Solar to kilkaset złotych większa cena i bateria działająca do kilku dni dłużej (w zależności od trybu i oczywiście ilości słońca).

COROS Pace 2

COROS Pace 2 to najtańszy zegarek multisportowy w naszym zestawieniu. Nie tylko cena jest jednak niewątpliwym atutem tego zegarka. Posiada on jednak oprogramowanie i wiele opcji, które znajdziesz w nowszych i droższych modelach.

Pace 2 pozostaje jednym z najlżejszych zegarków na świecie. Waży zaledwie 29 gramów. Wyświetlacz to LCD (240×240 pikseli), a szkiełko Corning Glass. Zegarek nie ma ekranu dotykowego. Posiada pomiar mocy biegowej. Jest też dokładny pomiar tętna. W zegarku znajdziesz też monitorowanie tętna z funkcją śledzenie snu oraz zaawansowaną analizę treningu i zalecenia dotyczące regeneracji. Jest kompatybilny z platformami takimi jak Strava lub Training Peaks.

Zegarek wyposażony jest w solidną baterię, która może pracować aż do 20 dni w trybie standardowym. W trybie GPS czas działanie wynosi do około 20 godzin.

Jednym z atutów tego zegarka jest również to, że COROS nie zapomina o użytkownikach, chociaż od premiery minęły już 3 lata. Niedawno miała miejsce aktualizację oprogramowania, dzięki której dostępna jest w nim teraz nawigacja (mapy można wrzucić przez aplikację lub WiFi). Zaktualizowano także platformę treningową EvoLab. Wspomniana cena to oczywiście jeden z atutów. Zegarek można kupić za około 899 złotych.

Suunto 9 Peak PRO

Kolejna pozycja, czyli Suunto 9 Peak Pro to odnowiona wersja 9 Peak, w której wprowadzono całkiem dużą liczbę poprawek. Zegarek ma nowe „wnętrzności” i udostępnione w nim zostały też nowe funkcje – przykładowo pomiar mocy biegowej.

Warto tutaj podkreślić, że Peak 9 Pro wyglądem nie różni się od poprzedniej wersji. Jest tylko nieco cieńszy. Modyfikacje sprawiają, że jest to model, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze zegarka sportowego. Jest wyposażony w nowy procesor, który pobiera mniej energii. Chipset GNSS zapewnia większą dokładność GPS. Jest też nowy sensor optyczny LifeQ, który w mniejszym stopniu obciąża baterię.

Plusem jest też lepsza bateria, która działa do 70 godzin w trybie sportowym. Producent chwali się też tym, że szybkie, 10-minutowe ładowanie starczy na 10 godzin użytkowania zegarka. W zegarku postawiono też na bardziej czytelny interfejs użytkownika.

Największym minusem zegarka jest to, że w tej samej cenie znaleźć można Garmina, który ma wielopasmowy GPS i lepszy wyświetlacz. Suunto 9 Peak PRO będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które stawiają na nieco mniej sportowy wygląd zegarka (np. do codziennego użytku). Dodajmy też, że od momentu premiery cena zegarka spadła o kilkaset złotych i można go kupić w cenie od niecałych 1.900 złotych.

Polar Ignite 3

Pod koniec 2022 roku Polar wypuścił na rynek jeden ze swoich najnowocześniejszych zegarków – Ignite 3. W stosunku do poprzednich modeli wprowadzono w nim sporą liczbę poprawek, pośród których są między innymi świetny wyświetlacz AMOLED (416×416 pikseli i aż 16 milionów kolorów!), szkło Gorilla Glass 3.0 i wielopasmowy GPS od Sony.

Tych zmian jest jeszcze więcej, bo w zegarku jest znacznie mocniejszy procesor, opcja Always on Display, lepsza bateria (działa do 5 dni lub 30 godzin przy włączonym GPS) oraz szereg nowych opcji. Niedawno premierę miała wersja Titanum zegarka, która wykonana jest z jeszcze trwalszych materiałów.

Ignite 3 to również aplikacja FitSpark sugerująca treningi, 150 profili sportowych i wysoka dokładność czujnika HR. Minusem jest GPS zdecydowanie gorszy od tych przykładowo w Garminach. Model ten zwraca jednak uwagę ze względu na bardzo stylowy wygląd, a także fakt, że jest to jeden z najlżejszych i najcieńszych zegarków na rynku. Waży tylko 35 gramów (lżejszy jest tylko wyżej wymieniony COROS Pace 2). Ceny Polar Ignite 3 rozpoczynają się od 1340 złotych. Wersja tytanowa to wydatek rzędu 1600 złotych.

Plusy i minusy – najlepsze zegarki sportowe 2023

ModelPlusyMinusyCena
Garmin Forerunner 255najważniejsze funkcje sportowe obsługa tylko przyciskami, cena niewiele spadła od premieryod około 1350 złotych
Garmin Forerunner 955świetne funkcje (gotowość treningowa, status HRV), dobry ekran dotykowy, możliwość ładowania słonecznegobardziej zegarek sportowy niż smartwatchod około 2200 złotych
COROS Pace 2cena, najnowsze aktualizacje oprogramowaniamało sportowych profili, plastikowa konstrukcjaokoło 899 złotych
Suunto 9 Peak Prodobra bateria, cena jest ciągle zbyt wysokaod 1900 złotych
Polar Ignite 3bardzo solidne wykonanie i wyglądGPS nie jest tak dokładny, jak u konkurencjiod 1340 złotych
Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,813ObserwującyObserwuj
21,600SubskrybującySubskrybuj

Polecane