Europejskie miejsce narodzin triathlonu

Gdy tylko pojawiły się plotki o zmianie formatu mistrzostw świata i podziale wyścigów kobiet i mężczyzn na dwie osobne lokalizacje wśród potencjalnych współgospodarzy imprezy od razu wymieniana była Nicea. Co czyni ją wyjątkowym? Dlaczego akurat to miasto zostało wybrane?

ZOBACZ TEŻ: Oficjalnie: Nicea gospodarzem mistrzostw świata IRONMAN!

Ogłoszenie francuskiego miasta drugą lokalizacją mistrzostw świata nie było wielkim zaskoczeniem. Większość uczestników triathlonowej społeczności spodziewała się takiej decyzji. 

Kolebka triathlonu 

W 2022 roku zobaczyliśmy moc dwudniowych Mistrzostw Świata IRONMAN, z dniami przeznaczonymi na wyścigi dla kobiet i mężczyzn. Wierzymy w tę koncepcję nie tylko po to, aby pokazać głębię zarówno kobiet, jak i mężczyzn, ale także, aby dalej inwestować w rozwój sportu, jakim jest triathlon. Nicea we Francji, jako europejskie miejsce narodzin triathlonu na długich dystansach, jest właściwym miejscem do pokazania tej ewolucji – powiedział Andrew Messick po ogłoszeniu decyzji. 

To właśnie względy historyczne są jednym z kilku czynników, które zadecydowały o wyborze Nicei jako współgospodarza mistrzostw świata. Pierwszy wyścig „Triathlon International de Nice” we francuskim mieście został ogłoszony już w 1982 roku. Jak na ironię, jego deklarowanym wtedy celem było rywalizowanie z Koną. 

Nice Triathlon szybko stało się jednym z najbardziej znanych wydarzeń sportowych. Kiedy Kona dopiero zaczynała nabierać rozpędu w latach 80., część zawodowych sportowców stwierdziła, że organizacja płaciła o wiele za mało nagród pieniężnych dla zwycięzców, dlatego dokonywali wyboru, porzucając Konę na rzecz Nicei, gdzie zarabiali dużo lepiej.

Nicea była świadkami wielu ważnych momentów historii triathlonu. To tam Mark Allen ustanowił swój niesamowity rekord 10. zwycięstw z rzędu. Podczas tych zawodów stoczył bitwy z wieloma triathlonistami. O krok od przerwania passy Allena był Yvea Cordier, który teraz jest dyrektorem IRONMAN France i organizatorem mistrzostw świata. 

ZOBACZ TEŻ: Mark Allen: “Miałem dwa triathlonowe domy”

Bogate portfolio

W 2005 roku Triathlon Nice zmienił nazwę na IRONMAN France i stał się jednym z najpopularnieszych europejskich wyścigów. Organizatorzy mają więc ogromne doświadczenie w zawodach triathlonowych. W 2019 roku francuskie miasto było gospodarzami mistrzostw świata IRONMAN 70.3. Z pewnością ich bogate portfolio wpłynęło na to, że wybór padł właśnie na Niceę. 

Byliśmy gospodarzami Mistrzostw Świata IRONMAN 70.3 w 2019 roku i mamy tutaj świetny zespół. Nie możemy się już doczekać napisania kolejnego rozdziału. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby za osiem miesięcy i przez następne cztery lata był to wspaniały wyścig i impreza. Cztery lata dają nam świetną okazję do stworzenia nowej historii – mówił w jednym z wywiadów Yves Cordier. 

W nieco szerszym kontekście warto wspomnieć, że Nicea organizowała mecze finałów EURO 2016 mężczyzn, a następnie Mistrzostw Świata FIFA Kobiet w 2019 roku, co dodatkowo  świadczy o dobrze rozwiniętej strukturze organizacyjnej miasta. 

Nicea stała się prawdziwą krainą sportu i stała się rozpoznawalnym na całym świecie punktem odniesienia – powiedział Burmistrz Nicei, Christian Estrosi.

Burmistrz Nicei od lat przyjmował aktywną podstawę w kwestii organizacji imprez triathlonowych w mieście. Jeszcze na początku lat. 80, pracował jako zastępca dyrektora sportowego Nicei i był jednym ze współorganizatorów Triathlon International de Nice. Już wtedy dostrzegał potencjał lokalizacji, stwierdzając, że ma predyspozycje do bycia imprezą na światowym poziomie w tej dyscyplinie. 

IRONMAN Nicea
Źródło: IRONMAN

Nowe możliwości 

Dyrektor generalny IRONMAN Andrew Messik podkreśla również, że wybór europejskiego miasta był świadomą decyzją. Jak wskazuje, dla wielu sportowców z Europy wystąpienie na mistrzostwach świata, odbywających się na Hawajach było po prostu trudne a niekiedy niemożliwe. W jednym z wywiadów mówił o ogromnych kosztach, wielogodzinnej podróży i walce z jetllagiem. 

Messik stwierdził równe, że: „zmiana trasy otwiera możliwości dla nowego typu zawodników”. Messick podkreśla, że Kona to na tyle unikatowe miejsce, że nie każdy dobrze odnajduje się w jej warunkach. Przeniesie wyścigu, zmiana klimatu i warunków ma pozwolić na ściganie się na lepszym poziomie nowej fali sportowców. Wyścig w Nicei znany jest ze swoich mocnych podjazdów i to właśnie one mogą okazać się bardzo ważną zmienną. 

Mamy 2400 metrów przewyższenia, więc podjazdy i zjazdy to prawdziwy test. Będzie świetny dla tych, którzy potrafią mocno naciskać na pedały – i dla widzów – mówił Yves Cordier.

ZOBACZ TEŻ: Yves Cordier o mś IRONMAN: „To okazja do stworzenia historii”

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Śledź nas

16,205FaniLubię
1,217ObserwującyObserwuj
317SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze