Czy łatwo spaść z bieżni? Statystyki z USA dają do myślenia

Czy bieżnie są niebezpieczne? Według statystyk co roku tylko w samych Stanach Zjednoczonych podczas treningów dochodzi do prawie 25.000 wypadków

ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna bieżna od Wahoo. Będzie warta swojej ceny?

Niedawno zapowiedziano premierę bieżni Wahoo KICK Run. Urządzenia posiada specjalny mechanizm, dzięki któremu zwalnia natychmiast, wykrywając, że użytkownik biegnie wolniej. Okazuje się, że może to być rozwiązanie pożądane przez wiele osób. Według badań co roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych dochodzi do tysięcy wypadków na bieżniach!

Tysiące wypadków co roku

Strona Gitnux zebrała ciekawe statystyki (między innymi z USA, Australii, Nowej Zelandii i Danii) Rozwiązanie zastosowane przez Wahoo może okazać się wręcz rewolucyjnym. Według szacunków w samych tylko Stanach Zjednoczonych co roku odnotowuje się aż 24.000 wypadków. Najczęstszy powód? Aż 46,1% osób po prostu spada z bieżni!

W jednym z badań możemy przeczytać, że w okresie od 2007 do 2011 roku w USA aż 466 tysięcy razy wypadki kończyły się wizytą w szpitalu. W okresie 12 lat odnotowano również ponad 100.000 wypadków dzieci na „domowych urządzeniach do ćwiczeń”. Nie wiadomo, ile z nich dotyczyło jednak bieżni. Niecałe 10% dotyczyło dzieci poniżej 5. roku życia.

Podobne badania prowadzone są również w innych krajach. Przykładowo w Australii i Nowej Zelandii zanotowano 3.000 wypadków w ciągu roku. Z kolei z badań przeprowadzonych w Holandii wynika, że około 9% wszystkich wypadków podczas uprawiania w hali lub w domu dotyczyło właśnie bieżni.

fot. freepik.com – Drazen Zigic

Zwykle lekkie urazy

Według badań około 50% wypadków to urazy tkanek miękkich takie jak skręcenia, stłuczenia lub otarcia. Zdarzały się też jednak wypadki śmiertelne. O jednym z nich media informowały w 2019 roku. Komisja CPSC zaleciła wtedy natychmiastowe wstrzymanie się z użytkowaniem urządzeń Peloton. Otrzymała dziesiątki raportów o wypadkach z udziałem dzieci i zwierząt, które wciągnięte zostały pod pasy bieżni.

Producent odpowiedział, że wypadki zdarzały się między innymi przy nieprawidłowym użytkowaniu klucza zabezpieczającego, których natychmiast wyłącza urządzenie. Peloton zdecydował się jednak wycofać z rynku aż 125.000 urządzeń Tread+ oraz Tread, które stanowiły niebezpieczeństwo.

Nowa bieżnia Wahoo może więc okazać się strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania bieżni. Przypomnijmy, że w trybie RunFree urządzenie natychmiastowo reaguje na pozycje użytkownika i zwalnia w zaledwie 2-3 sekundy.

ŹródłoGitnux
Grzegorz Banaś
Grzegorz Banaś
Redaktor. Lubi Lionela Sandersa i nowinki technologiczne. Opisuje ciekawe triathlonowe historie, bo uważa, że triathlon jest wyjątkowo inspirującym sportem, który można uprawiać w każdym wieku. Fan dobrej kawy i książek Jamesa S.A. Corey'a.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,388ObserwującyObserwuj
434SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze