Nieoficjalnie: “Chińczycy chcą sprzedać Ironmana!”

1

Wanda Sports Group Co., chińska firma zajmująca się marketingiem sportowym i promocją wydarzeń sportowych, rozważa sprzedaż biznesu triathlonowego Ironman, który kupiła w 2015 roku – podaje serwis biznesowy Bloomberg.

“Firma, będąca częścią chińskiego konglomeratu miliardera Wanga Jianlina, współpracuje z doradcą i prowadziła rozmowy z niektórymi funduszami private equity, które wyraziły zainteresowanie tym biznesem” – pisze Bloomberg, powołując się na anonimowe osoby, zaangażowane w sprawę.

W 2015 roku Dalian Wanda, chiński gigant, potentat na rynku nieruchomości stał się właścicielem marki Ironman. Wykupił ją za 650 milionów dolarów, ale wliczając koszt długów World Triathlon Corporation, cena dobiła prawie do 900 milionów. Transakcja była możliwa dzięki porozumieniu z funduszem Providence Equity Partners LLC, od 2008 inwestora w WTC, od którego kupiono prawa własności.

Wtedy, w 2015 roku, zastanawiałem się w wyżej podlinkowanym artykule, co taka decyzja oznacza dla marki Ironman i jej przyszłości. Pisaliśmy,  że tego na razie nie wiadomo, choć warunkiem sprzedaży była gwarancja “5 lat spokoju”. WTC otrzymało gwarancję, że siedziba legendarnej marki nie przeniesie się z Tampy na Florydzie, a pracownicy firmy przez 5 lat mogą być spokojni o swoje miejsca pracy. To było w 2015 roku, a po 5 latach mamy nową rzeczywistość z kilkoma znakami zapytania.

Największy chiński developer, największy na świecie właściciel sieci kin (Wanda Cinemas , AMC Entertainment i Hoyts Group) inwestuje również w sport, mając od tego swoje spółki córki. Tuż po kupnie Ironmana przez Chińczyków, stał się on częścią Wanda Sports, która w zeszłym roku weszła na giełdę w Stanach Zjednoczonych.

Jednak od czasu debiutu w 2019 roku, akcje Wanda Sports spadły na nowojorskiej giełdzie o około 63%, co dało wartość rynkową firmy na poziomie około 409 milionów dolarów.

Rozmowy w sprawie sprzedaży Ironmana są w toku, ale jak pisze Bloomberg, powołując się na nieoficjalne doniesienia, Wanda Sports zastrzega, że może odstąpić od pomysłu sprzedaży biznesu. Przedstawiciel Wanda Sports odmówił komentarza.

Chęć kupienia Ironmana wyraziła już organizacja PTO (Professional Triathletes Organisation). Więcej przeczytasz o tym TUTAJ.

Triathlon spod znaku “M z kropką” to seria wyścigów na różnych dystansach (najbardziej popularne Ironman i Ironman 70.3) obejmuje ponad 170 wyścigów rocznie na sześciu kontynentach od RPA i Australii po USA i Chiny. Najbardziej znanymi i kultowymi zawodami są Mistrzostwa Świata Ironman, rozgrywane co roku w październiku w Kona. O historii tych zawodów pisałem w artykule: “Niezwykła historia Ironmana na Hawajach”. 

Podoba Ci się jak i o czym piszemy?     
Założyciel i Redaktor Naczelny Akademii Triathlonu. Triathlon uprawiam amatorsko od 2009 roku. Startuję głównie na dystansach Ironman 70.3 oraz Ironman. Moje najlepsze zawody to: 4h 30 minut w IM 70.3 Haugesund w Norwegii i kwalifikacja na MŚ w Las Vegas (roll down z 16 miejsca) i 10h w pełnym Ironmanie w Kopenhadze. W latach 2016-2019 byłem redaktorem naczelnym Business Insider Polska - serwisu biznesowo-informacyjnego, który w ciągu 3 lat od pojawienia się na rynku stał się drugim najpopularniejszym serwisem biznesowym w Polsce i pierwszym z rodziny Business Insidera w Europie. Czyta go ponad 5 mln internautów. 2001 - 2016 byłem dziennikarzem radiowym i telewizyjnym. Pracowałem m.in. w Radiu TOK FM, jako zastępca redaktor naczelnej, szef informacji, prowadzący "Poranek TOK FM”. Przez 6 lat byłem związany z TVN24, gdzie prowadziłem magazyn "Polska i Świat”. Byłem również gospodarzem takich programów jak: "Magazyn 24 godziny", "Cały ten świat", "Serwisy informacyjne". 8 listopada 2018 roku, na rynku ukazała się moja pierwsza powieść biograficzna pt.: "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą", która po miesiącu wskoczyła na listę bestsellerów Empiku. Do dziś sprzedano ponad 50 tysięcy egzemplarzy. Książka opowiada o losach Jerzego Górskiego - legendy polskiego triathlonu. 29 października ukazała się moja druga powieść biograficzna pt.: "Szlag mnie trafił", opowiadająca losy Moniki Michalak, która przeżyła skomplikowany udar pnia mózgu. Obecnie pracuję nad książką o Robercie Karasiu - mistrzu świata i rekordziście na dystansach Double i Triple Ironman.

1 KOMENTARZ

  1. Obserwując zmianę jaka się odbyła po 2015 roku na zawodach Ironmann, coraz bardziej widać „chińskie” podejście do zawodów. Gadżety na każdej imprezie są takie same, zmieniają tylko naklejkę, nawet kolory się nie zmieniają. W tamtym roku bylem na 3 imprezach i niczym zupełnie się nie różniły. Jak dla mnie imprezy tracą też na jakości. Myśle o Challenge.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here