Globalna federacja World Triathlon zatwierdziła nową politykę transpłciową, która obowiązywać będzie sportowców startujących w kategorii elity i amatorów już od przyszłego miesiąca.
W wyniku konsultacji z Komitetem Medycznym, Komitetem Trenerów, Komitetem Sportowców, Komitetem Kobiet, Komitetem Prawnym i Konstytucyjnym, Komisją Równości, Komisją Dywersji i Integracji oraz wieloma innymi ekspertami, World Triathlon, który stanowi funkcję organu zarządzającego w triathlonie, ogłosił swoje nowe stanowisko w sprawie polityki transpłciowej.
Sportowcy transpłciowi dopuszczeni w kategorii kobiet
Okazuje się, że światowa federacja postanowiła, że zawodnicy transpłciowi uzyskają pozwolenie na rywalizację w kategorii kobiet — zarówno w elicie, jak i wśród amatorów.
World Triathlon stawia jednak warunek, by pozostać dopuszczonym do kobiecej klasyfikacji — każdy triathlonista musi wykazać odpowiednie wyniki badań. Jest to stężenie testosteronu, którego wartość powinna wynosić poniżej 2,5 nmol/L przez ciągły okres przynajmniej 24 miesięcy (nie może być żadnych skoków stężenia hormonu w tym czasie powyżej wyznaczonej wartości).
Co więcej, jeśli transpłciowy zawodnik startował wcześniej w jakichkolwiek zawodach w kategorii mężczyzn, musi odczekać przynajmniej 48 miesięcy, by móc zostać sklasyfikowanym jako kobieta.
– Badaliśmy tę sprawę od ponad roku. Wysłuchaliśmy głosów wszystkich interesariuszy World Triathlon i mogę tylko podziękować wszystkim komitetom i komisjom za szczegółową pracę, którą wykonali po to, by ukształtować tę nową politykę. Jesteśmy małą globalną federacją, ale zawsze mieliśmy w swoim DNA inkluzję i równowagę płci. – mówi Marisol Casado, prezydent World. Triathlon, członek MKOI.
– Polityka, którą właśnie zatwierdziliśmy, pokazuje, że traktujemy priorytetowo zasadę uczciwości, przy jednoczesnym wykazaniu otwartości. Jest to w pełni zgodne z zaleceniami MKOI i podobne do tego, co inne międzynarodowe federacje postanowiły w ciągu ubiegłych kilku miesięcy. Będziemy oczywiście monitorować rozwój sytuacji i ewolucję ustanawianej polityki. W miarę potrzeb jesteśmy otwarci na dyskusję w tej sprawie, ponieważ wiemy, że temat ten wciąż ewoluuje i musimy być elastyczni.
Kto za a kto przeciw?
Nowo ustanowiona polityka wchodzi w życie od przyszłego miesiąca. Wśród osób, które konsultowały się w tej sprawie w ubiegłym miesiącu z globalną federacją, byli m.in. eksperci uniwersyteccy (dr Alun Willims, dr Ada Cheung, dr Roger Pielke Jr), ekpert MKOI ds. praw człowieka Madeleine Pape i sportowcy transpłciowi (Chris Mosier, Joamna Harper, Annie Lieberman, Verity Smith oraz Veronica Ivy).
Nie wszyscy członkowie zarządu World Triathlonu byli zgodni z nowo wprowadzaną polityką. Wśród osób, które głosowały przeciw, był m.in. wiceprezes federacji Ian Howard oraz przewodniczący Komisji Sportu Tamas Toth.
ZOBACZ TEŻ: „Defy The Impossible”: „Najgłośniej szczeka ten, kto szczeka ostatni”