Nowe zasady antydopingowe w ultra. Decyzja IUTA jest pochodną sytuacji Roberta Karasia 

Międzynarodowa Federacja Ultratriathlonu IUTA wprowadzi nowe przepisy antydopingowe. Działanie jest reakcją na liczne skargi spływające do organizacji dotyczące udziału Roberta Karasia w wyścigu Florida ANVIL Ultra Triathlon. 

ZOBACZ TEŻ: Robert Karaś ponownie złapany na dopingu 

Godne ubolewania jest to, że nasz sport jest obecnie niemal wyłącznie relacjonowany i omawiany w mediach społecznościowych w związku z dopingiem. Musimy jednak stawić czoła tej sytuacji – tymi słowami IUTA rozpoczyna maila do członków należących do federacji. 

Skargi społeczności ultra

Międzynarodowa Federacja Ultratriathlonu przyznała, że otrzymała: „wiele skarg dotyczących niesportowego zachowania Roberta Karasia i amerykańskiego organizatora, reprezentowanego przez Craiga Brauna i Teri Smith”. Te mówiły przede wszystkim o: „niesportowym zachowaniu”, „szukaniu sposobów na obejście zakazu” [2-letni zakaz startu w federacji IUTA nałożony na Karasia po Brasil Ultra], organizację wyścigu specjalnie dla jednego zawodnika oraz fałszywe reklamowanie możliwości ustalenia nowego rekordu świata. 

Jak podaje organizacja: „w wielu skargach komisja IUTA została poproszona o zmianę dwuletniego zakazu Karasia na dożywotni lub rozważenie jego przedłużenia. Ponadto niektóre skargi sugerowały, że IUTA powinna kategorycznie wykluczyć możliwość ponownej współpracy z Craigiem Braunem i Teri Smith na zawsze”. 

W rezultacie IUTA zdecydowało się na wprowadzenie trzech zmian w swoich regulacjach. Obowiązywać będą od 2025 roku. 

IUTA: Nowe przepisy antydopingowe

Pierwszy z wprowadzonych przepisów podkreśla, że kary za stosowanie dopingu nałożone na zawodników poza federacją IUTA również będą w niej sankcjonowane. Oznacza to wykluczenie z wyścigów pucharu świata IUTA wszystkich osób ukaranych za doping niezależnie od organizacji, w których została nałożona kara. 

Druga ze zmian wskazuje na to, że każdy zawodnik ukarany przez IUTA pozbawiony zostanie możliwości startu w okresie kary w każdym innym wyścigu ultratriathlonowym. Federacja nie wyjaśnia jednak dokładnie w jaki sposób egzekwowany będzie przepis, ani nie określa jego szczegółów. Dokładne wytyczne i zmiany zostaną prawdopodobnie wskazane w nowym regulaminie na rok 2025. 

Ostatnia z regulacji spełnia po części oczekiwania osób składających skargi. IUTA zdecydowała, że już nigdy nie podpisze kontraktu z Craigiem Braunem i Teri Smith, organizatorami Florida ANVIL Ultra Triathlon. Jak podkreśla federacja: „ich wyścigi będą dożywotnio wykluczone z naszego kalendarza tak długo, jak przynajmniej jedna z tych osób będzie w komitecie organizacyjnym tych wyścigów. Drzwi są zamknięte na zawsze”. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,770ObserwującyObserwuj
19,500SubskrybującySubskrybuj

Polecane