Nowy format mistrzostw świata w e-triathlonie: „To powrót do innej ery triathlonu” 

World Triathlon i supertri (Super League) ogłosiły kolejną edycję mistrzostw świata w e-triathlonie. Z kalendarza zniknęła seria Arena Games, która zostanie zastąpiona jednodniowym wydarzeniem. 

ZOBACZ TEŻ: Czy kolejne mistrzostwa świata IRONMAN odbędą się w Nicei?

Supertri E World Triathlon Championship powered by Zwift zostało ogłoszone podczas olimpijskiego tygodnia e-sportu. Sportowcy o tytuły mistrzów świata rywalizować będą 13 kwietnia 2024 roku w Londynie w Aquatics Centre – kompleksie znajdującym się w parku olimpijskim w Londynie, zbudowanym na potrzeby igrzysk z 2012 roku. 

Jednodniowe mistrzostwa świata 

Wydarzenie zastąpi dotychczasowe wyścigi z serii Arena Games. Oznacza to likwidację etapowego systemu zawodów. Sportowcy nie będą ścigać się w różnych lokalizacjach, zmierzając do finału, tylko od razu spotkają się na dedykowanym wydarzeniu, będącym mistrzostwami świata. 

Takie rozwiązanie ma jeszcze bardziej zintensyfikować wydarzenie. Na starcie zawodów w Londynie zamelduje się 60 zawodników PRO z całego świata. Rano przeprowadzone zostaną eliminacje, które wyłonią dziesięciu finalistów i dziesięć finalistek. Najlepszych dwudziestu sportowców rywalizować będzie wieczorem o tytuł mistrza i mistrzyni świata supertri E World Triathlon Championship powered by Zwift.

To powrót do innej ery triathlonu, gdzie jednodniowe finały decydowały o tytułach. Rozwiązanie bardzo dobrze pasuje do tych formatów, gdzie każdy błąd jest kosztowny i trzeba radzić sobie z presją – tłumaczy dyrektor generalny i współzałożyciel supertri, Michael D’hulst.

Ile zarobią sportowcy? 

Eliminacje podzielone zostały na dwa etapy. Pierwszy obejmuje regularny wyścig pływanie (w basenie), rower (na trenażerze) oraz bieg (na bieżni). Drugi z etapów ma format tzw. pościgu, który polegać będzie na startowaniu zawodników według straty sekundowej do zwycięzcy etapu pierwszego. 

Finał odbędzie się na pełnym formacie supertri E World Triathlon Championship: pływanie – rower – bieg // bieg – rower – pływanie // pływanie – rower – bieg. 

Oprócz wyłonienia mistrza i mistrzyni świata triathloniści rywalizować będą o punkty w rankingu World Triathlon. W poprzedniej edycji (Arena Games) najlepszymi zawodnikami okazali się Sophie Linn z Australii i Henri Schoeman z RPA.

Tegoroczne listy startowe nie zostały jeszcze ogłoszone przez organizatorów. Wiadomo jednak, jakie stawki czekają dla najlepszych zawodników. Mistrz oraz mistrzyni świata mogą liczyć na wypłatę w wysokości 7 500 dolarów. Kolejni zawodnicy na podium zarobią 6000 i 4500 dolarów. Łączna pula nagród wynosi 57 100 dolarów. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,512ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane