Nowy program UCI. 10 mln euro na walkę z dopingiem

Od 2023 roku finansowanie programu antydopingowego kierowanego przez International Testing Agency dla kolarstwa szosowego wzrośnie o 35% w ciągu najbliższych dwóch lat.  Zwiększenie budżetu ma pomóc w lepszej ochronie kolarzy i integralności dyscypliny.

ZOBACZ TEŻ: Lista Substancji i Metod Zabronionych 2023

Union Cycliste Internationale (UCI), UCI WorldTeams, UCI ProTeams i organizatorzy UCI WorldTour podejmują wspólne kroki na rzecz rozwoju i zwiększenia możliwości International Testing Agency (ITA). Pod koniec 2024 roku budżet ma wynieść aż 10 mln euro. 

Zwiększone finansowanie

Nacisk kładziony jest przede wszystkim na wzamacnianie zdolności w obszarach wywiadu i dochodzeń w sprawie użycia dopingu, testowania, analizy danych, długoterminowego przechowywania próbek testów i ich ponownej analizy. 

Aby zwiększyć niezależność i profesjonalizację swojego programu, UCI przekazało wszystkie operacyjne aspekty antydopingowe ITA na początku 2021 r. Rok po przekazaniu działalności operacyjnej ITA, na podstawie przeprowadzonego audytu Światowa Agencja Antydopingoa (WADA) potwierdziła „jakość i siłę programu antydopingowego ITA”.

W 2023 kolejnym krokiem w rozwoju planu jest stopniowe zwiększanie budżetu. Na początku przyszłego roku zostanie zainwestowane 1.5 mln euro. Kolejne 2.4 mln wpłynie w styczniu 2024. Pod koniec dwuletniego cyklu łączy budżet operacyjny na walkę z dopingiem w kolarstwie ma wynieść 10 mln euro, czyli o 35% więcej niż obecnie. 

ZOBACZ TEŻ: Nowe przepisy World Triathlon. Buty Gustava Idena nielegalne 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,503ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane