Nowy rekord świata w maratonie! Kelvin Kiptum blisko złamania dwóch godzin!

Kenijczyk Kelvin Kiptum zadziwia po raz kolejny! Biegacz ustanowił nowy rekord świata w maratonie, a złamanie bariery dwóch godzin wydaje się kwestią czasu. 

ZOBACZ TEŻ: Buty rowerowe i biegowe do triathlonu – rozwiązania ułatwiające życie

„Lekkoatletyczny fenomen”

2:00:35 z takim czasem 23-letni Kelvin Kiptum przebiegł 42.195 km podczas maratonu w Chicago i tym samym ustanowił nowy rekord świata. 

Dla biegacza to kolejny niesamowity występ w jego karierze. W 2022 roku Kiptum dołączył do elitarnego grona Kipchoge i Bekele, kiedy jako trzeci człowiek w historii złamał w maratonie granicę dwóch godzin i dwóch minut. Co więcej, zrobił to… w debiucie na tym dystansie! 

W 2023 Kiptum podejmował już próbę pobicia rekordu świata podczas kwietniowego startu w Londynie, jednak zabrakło mu wtedy 16 sekund. Plan zrealizował w niedzielę 8 października w Chicago. Rekord Kiptum zostanie uznany za oficjalny po potwierdzeniu go przez World Athletic. 

Złamanie granicy dwóch godzin w maratonie wydaje się kwestią czasu. Jak piszą dziennikarze „Gazety Wyborczej”: „Kiptum to lekkoatletyczny fenomen. Z sześciu najlepszych wyników w maratonie trzy – od niedzieli – należą do niego”. 

Jestem bardzo szczęśliwy, nie spodziewałem się, że dzisiaj osiągnę tak dobry rezultat […] Widziałem przed sobą zegar i upływający czas. Pomyślałem, że warto spróbować, może się nawet uda zejść poniżej dwóch godzin – przyznał na mecie Kiptum.

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,471ObserwującyObserwuj
442SubskrybującySubskrybuj

Polecane