O co triathloniści pytają sztuczną inteligencję? 

Kilka tygodni temu bracia Brownlee zaprezentowali triathlonowy ChatGPT – „Ask AL”. Strona szybko zyskuje na popularności, jednak pytania i kreatywność użytkowników potrafią zaskoczyć nawet sztuczną inteligencję. 

ZOBACZ TEŻ: Triathlonowy ChatGPT. Bracia Brownlee stworzyli innowacyjną platformę 

W połowie stycznia 2024 roku olimpijscy medaliści opracowali pierwszą na świecie stronę dla zawodników, która w ramach przeprowadzonej konwersacji z AI odpowie na pytania związane z treningami, zawodami i innymi triathlonowymi zagadnieniami. 

Jej działanie polega na znanym z ChatuGPT mechanizmie. Użytkownik wpisuje swoje pytanie, a sztuczna inteligencja na nie odpowiada – z założenia pytania o triathlon. Zgodnie z zapowiedziami braci Brownlee, Ask AL ma być przełomową platformą szkoleniową. 

Ułóż plan treningowy i rozwiąż… równanie?

Od momentu oficjalnego uruchomienia Ask AL sztuczna inteligencja musiała odpowiedzieć na ponad 10 000 pytań. Większość z nich skupiała się na poważnych tematach. Użytkownicy pytali o to, jak poprawić swoje FTP czy jak szybciej pływać. Prosili też o przygotowanie planów treningowych do różnych dystansów zawodów biegowych i triathlonowych. 

Pojawiły się jednak również nieco ciekawsze pytania. Ktoś zażyczył sobie napisanie wiersza o tym, jak okropne jest Brownlee Fitness. Chat poproszono również o rozwiązanie matematycznego równania „y=-2/3x+2” oraz narysowanie do niego wykresu. Internauci zapytali też „czy Yorkshire jest pełne ludzi wyłudzających pieniądze” oraz czy Ask AL jest szybszy niż… osoba strzelająca do glinianych gołębi. 

Źródło: Ask AL

Oparty na doświadczeniu braci Brownlee program nie był w stanie odpowiedzieć na zadane pytania. Odpowiadał tylko dyplomatycznie: „Przykro mi, ale jako asystent AL jestem tutaj, aby dostarczać pomocnych i pozytywnych informacji”.

Sam Alistair Brownlee przyznał, że jego zespół wciąż kontynuuje szkolenie platformy treningowej. Brytyjczyk przyznał, że chociaż zadane pytania zapewne się nie przydadzą to niezwykle go rozśmieszyły. 

Nikodem Klata
Nikodem Klata
Redaktor. Dziennikarz z wykształcenia. W triathlonie szuka inspirujących historii, a każda z nich może taką być. Musi tylko zostać odkryta, zrozumiana i dobrze opowiedziana.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,318ObserwującyObserwuj
435SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze