Patagonman Xtri: Meller i Kostera gotowi na ekstremalne wyzwanie

Adrian Kostera i Piotr Meller są już w Chile i szykują się do startu w wyścigu Patagonman XTri. Co wiemy o tym wyścigu i jaką rolę odegra w nim Adrian Kostera?

ZOBACZ TEŻ: Na slota można czekać latami – kto z Polaków wystąpi w wyścigu Norseman 2023?

Tym razem uwaga skupiona będzie na Piotrze Mellerze. To On1 4 grudnia wystąpi w jednym z najtrudniejszych triathlonów świata Patagonman Xtri, a Adrian Kostera będzie go supportował i przebiegnie z nim ostatnie 12 km. Dwuosobowy zespół jest już w Chile i szykuje się do wyścigu, który rozpocznie się w nocy z soboty na niedzielę.

1 Prawdopodobnie nie będzie jedynym Polakiem – patrz ostatni akapit.

O Patagonman XTRI

Patagonman jest jednym z szesnastu ekstremalnych triathlonów wchodzących w skład XTri World Tour. Najbardziej znanym wyścigiem tej serii jest Norseman XTri, który rozgrywany jest rokrocznie w każdą pierwszą sobotę sierpnia. Więcej o tym wydarzeniu i o Polakach biorących w nim udział, można przeczytać tutaj: Polacy w Norseman 2023.

Podobnie jak w wyścigu Norseman, na trasę Patagonman wyruszyć może ograniczona liczba uczestników. Cap wyścigowy wynosi 300 miejsc, z czego 250 przyznawanych jest w formie losowania. Warto zaznaczyć, że w Patagonman 2022 można wygrać slota do mistrzostw świata XTri World Tour (Norseman 2023) – 4 sloty za zdobyte miejsca i 4 dzikie karty.

Trasa wyścigu – komentarz Adriana Kostery

Początek wyścigu w Chile wygląda niemal tak samo jak w Norwegii. Zawodnicy wchodzą na prom i rankiem skaczą do wody o temperaturze 10-12 stopni, żeby pokonać dystans 3,8 km. Strefa T1 znajduje się w miejscowości Puerto Chacabuco.

– Moim zadaniem będzie supportowanie Piotra. Będę czekał na niego, aż wyjdzie z fiordu. Trzeba będzie go ogrzać, bo będzie mocno wychłodzony, a potem wsadzić na rower – mówi na nagraniu z Chile Adrian Kostera.

Po zmianie czeka ich 180 km jazdy na rowerze trasą, która przez 80% swojej długości jest podjazdem, a przewyższenie sięga 2439 metrów. Trudnością na tym odcinku jest również zmieniająca się temperatura, która waha się od 4 do 22 stopni. Strefa T2 zlokalizowana jest w miejscu o nazwie Villa Cerro Castillo.

Przez pierwsze i ostatnie 20 km trasy rowerowej, a także w jej środkowej części support nie może pomagać, ale poza tym będę na trasie podawać mu jedzenie. W ogóle dużo będzie też logistyki z ubraniami, bo będą duże różnice temperatur. Po pływaniu będzie blisko zera, a później kilkanaście, nawet do dwudziestu stopni. Ogólnie słonecznie, ale na przykład dzisiaj bardzo wiało.

Piotr Meller oraz Adrian Kostera
Zdjęcie: Piotr Meller Triathlete
Trzeci i ostatni etap wyścigu to bieg na dystansie 44,1 km. Profil odcinka biegowego jest zupełnie inny niż rowerowego. Tu po 4. kilometrze zawodnicy muszą zmierzyć się ze stromym podbiegiem. Przewyższenie na trasie wynosi 1.200 metrów. W drugiej części tego odcinka głównie traci się na wysokości.

Na końcu będzie maraton. Wtedy też będę go [Piotra] trochę supportował, a ostatnie 12 km maratonu pobiegniemy razem. Ja pakuję wszystko na siebie – w razie czego będę miał ubrania, lampkę i jedzenie. Towarzyszę Piotrowi do samej mety. 

Patagonman - trasaPliki .gpx i .tcx można znaleźć tutaj: Trasa Patagonman.

Patagonman - rower Patagonman - bieg

Informacje końcowe

Wyścig Patagonman 2022 (trzecia edycja) odbędzie się 4 grudnia. Początek o godz. 05:00 czasu lokalnego. Niestety na ten moment nie udało nam się jeszcze zlokalizować trackera do tego eventu – jak tylko zdołamy to zrobić, zaktualizujemy ten tekst.

Podobnie jest również z oficjalną listą startową. Póki co natrafiliśmy na dokument, który jednak ciężko uznać za w pełni wiarygodne źródło. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz Piotra Mellera na tej liście znajdowało się jeszcze kilka innych polsko brzmiących nazwisk.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

16,202FaniLubię
1,217ObserwującyObserwuj
318SubskrybującySubskrybuj

Najpopularniejsze