Przez ostatnie tygodnie miałem możliwość testowania podkolanówek sportowych Belsana sport pro. Poniżej recenzja produktu wraz ze zdjęciami.
Prawidłowo zaprojektowana oraz wykonana skarpeta kompresyjna musi mieć kompresję stopniową (tzw. Graduated Compression), czyli większy ucisk przy kostce i stopniowo malejący do stałego na łydce. Tak to wygląda z medycznego punktu widzenia.
W przypadku podkolanówek sportowych Belsana sport pro odczuwam znaczny ucisk na samej stopie, w kostce nieco większy niż w łydce, jednak nie ma aż tak wyraźniej różnicy. Firma Belsana nie podaje dokładnej kompresji. Z tego co próbowałem się dowiedzieć teraz większość firm „ukrywa” stopień kompresji (tajemnica producenta). Kiedyś konkurencja podawała stopień kompresji 16 – 25 mmHg na poziomie kostki, który stopniowo zmniejsza się do 12 – 18 mmHg na poziomie łydki. Niestety w warunkach domowych nie mam jak tego sprawdzić.
Skarpety dobierane są na podstawie 3 pomiarów:
1. Obwodu łydki w najgrubszym miejscu
2. Najszczuplejszym miejscu na kostce
3. Długości stopy
Model do testowania to podkolanówki sportowe Belsana sport pro rozmiar 43 – 46 medium.
Teraz przeanalizuję zalety opisane w ulotce „podkolanówek sportowych Belsana sport pro o ekstra mocnej sile kompresji i najwyższym komforcie noszenia zaprojektowano dla sportu wyczynowego”.
Zaproponuję prostą punktację:
+ + + (zgodne z opisem, odczucia rewelacyjne)
+ + (zgodne z opisem, odczucia dostateczne)
+ (opis mija się z odczuciami, odczucia obojętne)
– (opis mija się z prawdą i z odczuciami, odczucia negatywne)
Opis:
miękki dziany ściągacz + + +
anatomiczny kształt + + + szyte na P i L nogę
leżą bez fałd, bardzo płaskie szwy + + faktycznie leżą bez fałd, bardzo płaskie szwy wcale nie wyczuwalne, jednak wzorek na całej długości łydki, oraz napis nad kostką pozostawiają wyraźny ślad na nodze. Pewnie nie ma to wpływu na kompresję, jednak po zdjęciu skarpet utrzymuje się wyraźny szlaczek na nogach.
miękko wyściełane + + + wyściełane miejsce pod język buta, wyściełana kostka, pluszowa podeszwa, która sprawia wrażenie w czasie biegu w terenie minimalnej niestabilności stopy podczas nagłych zmian kierunku. Znika po paru minutach gdy noga się przyzwyczai. Na prostych odcinkach asfaltowych niewyczuwalne. Pogrubiony materiał na stopie może zapobiegać powstawaniu odcisków, pęcherzy i otarć (ja osobiście nie mam z tym najmniejszego problemu, więc nie mam porównania).
anatomiczny przebieg ucisku i bardzo mocna kompresja + + kompresja rzeczywiście bardzo mocna, brak wyraźnej różnicy kompresji pomiędzy kostką a łydką.
świeże i higieniczne + + zapewne odczucia i ocena byłyby inne w chłodniejszym okresie. Skarpety kompresyjne były testowane od 25 czerwca do 22 lipca. Czarny kolor sprawiał, że podczas upalnych dni odczucia gorąca, szczególnie w słońcu, było znaczne. Bieg czy spacery w chłodniejsze dni (14 –18°C) były naprawdę przyjemne. Powyżej 20 stopni z dodatkiem słońca już niekoniecznie.
antybakteryjne dzięki przędzy z jonami srebra + + + materiały 83% Polyamid, 17 % Elastan spełniają swoje zadanie. Jony srebra utrzymują świeży zapach. Testowane na dłuższym pobycie np. na szkoleniach Szkoły Open Mind 6 – 10 godzin – przy zachowaniu higieny osobistej oraz czystym obuwiu, w połączeniu z jonami srebra zachowują świeżość.
Kryteria dodatkowej oceny:
wygoda – są komfortowo dopasowane i przylegające do stopy. Samo zakładanie zajmuje chwilę, więc jak komuś zależy na czasie podczas strefy zmian to nie będzie to najlepszy wybór. + + +
skuteczność – brak negatywnych skutków podczas noszenia jak i po zdjęciu. Brak skurczy, zakwasy w mięśniach nie były ani większe, ani mniejsze. Były porównywalne bez skarpetek. + + +
bezpieczeństwo – brak elementów mogących uszkodzić stopę podczas uprawiania sportu. Skarpetka nie jest w stanie zabezpieczyć staw skokowy przed skręceniem, jednak zgrubienie na ścięgnie Achillesa może zmniejszyć ryzyko otarć oraz przeciążeń ścięgna. + + +
cena – 128zł ze strony producenta w porównaniu do 60 –190 zł konkurencji czyni je przystępne cenowo dla normalnego zjadacza chleba. No, ale jaki normalny zjadacz chleba kupuje skarpetki powyżej 100 zł ? + + +
Reasumując:
1. Podkolanówki sportowe Belsana sport pro znakomicie sprawdzą się podczas treningów rowerowych, jak i biegowych. Nawet w dni nietreningowe lub w pracy, gdy musisz długo stać, sprawdzą się świetnie. Im dłuższy trening, zawody tym większe korzyści ze stosowania kompresji.
2. Nie nadają się na treningi zakładek. Zapewne po jednym treningu podeszwa skarpetki byłaby pozaciągana od chropowatości podłoża. W triathlonie, jak i podczas treningu na gołą stopę lepsze są opaski na łydkę.
3. Nawet po wielu praniach zachowują kolor, nic się nie zaciąga, kompresja wydaje się, że nie uległa osłabieniu.
Jako skarpetki / podkolanówki sportowe Belsana sport pro są w przystępnej cenie, w dwóch kolorach (jasne lub ciemne) z dopasowaniem na L i P nogę. Duża możliwość indywidualnego doboru. Mogą być alternatywą dla o wiele droższych firm, które jak się wydaje oferują podobne produkty. Podczas zawodów w Suszu miałem możliwość tylko „pomacania” skarpetek / podkolanówek konkurencji. Na pierwszy rzut oka wydają się takie same jak reszta. Pewnie diabeł tkwi w szczegółach. By rozstrzygnąć stopień kompresji zapewne potrzebne byłyby laboratoryjne badania. Z moich odczuć wszystko było w porządku.
Skarpetki były testowane:
– w biegach 4 – 12 km, głównie przebieżki i technika biegowa;
– na siłowni podczas treningów ogólnorozwojowych, treningów funkcjonalnych, jak i podczas rozciągania;
– na szosie i na góralu, jednak w warunkach rodzinnych (ja i przyczepka z dzieciakami z tyłu);
– w pracy „męcząc” ludzi (praca głównie stojąca), oraz na szkoleniach Szkoły Open Mind przez kilka godzin mając skarpetki na nogach (nawet do 10 godz);
– podczas spacerów rodzinnych (3-4 godzinnych), las, pola, po plaży nad morzem.
Podkolanówki Belsana sport pro można zakupić w za pośrednictwem M&J Corporation – Centrum Specjalistycznego Zaopatrzenia Medycznego i Ortopedycznego