Polak wystartuje dzisiaj w finale Młodzieżowych Mistrzostw

Intensywny dzień mieli wczoraj młodzi triathloniści startujących w La Baule. W trzech półfinałach o kwalifikacje walczyli zawodnicy z Europy, w których wystartowali trzej zawodnicy z Polski. Jeden z nich ścigać się będzie dzisiaj w ścisłym finale Młodzieżowych Mistrzostw.

Wczoraj (16 września) rozpoczęły się zmagania triathlonistów, które potrwają do końca tego tygodnia. Pierwszego dnia, który przeszedł już do historii, wyłoniono najlepszych, którzy zakwalifikowali się do dzisiejszych finałów. W niedzielę zaś reprezentacje poszczególnych krajów wezmą udział w rywalizacji sztafet mieszanych (mężczyzna-kobieta-mężczyzna-kobieta).

Na linii startu wczoraj stanęło 86 triathlonistów, którzy w trzech turach ścigali się o jak najlepsze rezultaty, pozwalające im na uzyskanie „slota”. Według regulaminu bowiem pierwszych 9 zawodników z każdego półfinału oraz trzech z najszybszymi czasami (z pozostałej grupy) kwalifikowało się do finału A. Udało się to jednemu z Polaków – Kubie Gajdzie.

Gajda w finale Młodzieżowych Mistrzostw

Walka o kwalifikacje wśród mężczyzn rozpoczęła się wczoraj po południu. W pierwszym półfinale wystartowało 26 zawodników, wśród których był Polak Karol Armuła. Po wyjściu z wody znajdował się on w połowie stawki. Z każdym kolejnym etapem wyścigu strata jednak powiększała się, w wyniku czego dotarł on do mety na 22. miejscu, tracąc prawie 2 minuty do zwycięzcy.

Drugi półfinał okazał się najbardziej szczęśliwym dla polskiej reprezentacji. To w nim startował Kuba Gajda. Od samego początku triathlonista w biało-czerwonym stroju startowym uplasował się w czołówce. Po pływaniu był 8., a na etapie kolarskim pojechał z grupą, którą goniła uciekającego Francuza Arthura Blaisa. Jeden z najszybszych wybieganych czasów pozwolił Gajdzie zameldować się na mecie na 5. pozycji ze stratą zaledwie 24 sekundy do lidera.

W ostatnim półfinale rywalizował m.in. Stanisław Ptaszyński. Podobnie, jak w przypadku Armuły przyzwoite pływanie oraz powiększające się straty do czołówki w kolejnych etapach spowodowały, że finalnie Polak uplasował się na 20. miejscu. Do pierwszego zawodnika stracił on niecałe 2 minuty.

ZOBACZ TEŻ: Polki poza ścisłym finałem w Młodzieżowych Mistrzostwach w La Baule

Pozostali Polacy w finale B

Wczorajsze kwalifikacje były zaledwie przedsmakiem tego, co czeka Polaków oraz zawodników pozostałych reprezentacji. Dzisiaj bowiem odbędą się dwa finały – A i B zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn.

Jedynym triathlonistą z polską flagą przy nazwisku, którego zobaczymy w najlepszych z finałów, jest Kuba Gajda. Jego start odbędzie się dzisiaj o godzinie 17:00. Pozostała dwójka Polaków wystartuje 45 minut wcześniej, dokładnie o godzinie 16:45.

W półfinale B do rywalizacji staną także trzy triathlonistki z Polski. Żadnej z nich nie udało się wyścigać „slota” do ścisłego finału. To właśnie ich wyścig otworzy dzisiejszy harmonogram startów. Polki wyruszą na trasę w samo południe.

HARMONOGRAM STARTÓW, sobota 17 września
12:00 finał B kobiet Karolina Szalast, Joanna Pietruszyńska, Zofia Rosin
12:45 finał A kobiet
16:15 finał B mężczyzn Stanisław Ptaszyński, Karol Armuła
17:00 finał A mężczyzn Kuba Gajda

Oficjalne wyniki z wszystkich wyścigów znajdziecie na stronie wydarzenia na triathlon.org.

Jutro (18 września) wybrana czwórka triathlonistów z Polski weźmie udział w rywalizacji sztafet mieszanych. Zawalczą oni z 23 drużynami reprezentującymi pozostałe kraje europejskie.

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,503ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane