Polscy juniorzy jednymi z najlepszych w Europie. Wysoka pozycja w klasyfikacji narodów

Bardzo dobry wynik uzyskała polska reprezentacja juniorów w tegorocznej klasyfikacji narodów. Zdobyte punkty pozwoliły na uplasowanie się na podium!

Doskonałe, 3. miejsce zajęła polska reprezentacja w rankingu krajów prowadzonym przez Europejską Unię Triathlonu. Drużyna Węgier zwyciężyła, zdobywając 8631 punktów. Na 2. miejscu uplasowała się Hiszpania z 7824 punktami. Polscy juniorzy i juniorki zdobyły łącznie 7568 punktów.

Jak liczone są punkty w tej klasyfikacji? Pod uwagę brana jest suma punktów trzech najwyższej sklasyfikowanych juniorek i juniorów, a także trzy najlepszy starty sztafety mieszanej. Ważne są także występy juniorów młodszych.

Na ranking indywidualny zawodnika wpływ mają najlepiej punktowane starty (5 topowych występów). Punkty zdobywane są na różnego rodzaju rangi zawodach. Najlepiej punktowane jest mistrzostwo Europy, które daje 600 punktów. Zwycięzca na pucharze Europy to 400 punktów, mistrzostwo krajowe 100 punktów. Każde kolejne miejsce to spadek liczby punktów wynoszący o 7,5%.

Młynarska punktowała najlepiej

Pośród naszych juniorek najwięcej punktów zdobyła Józefina Młynarska, która uzyskała ich 1771,1, a niedawno zakończyła swoje występy w tej grupie wiekowej. W TOP10 uplasowała się jeszcze Weronika Ptaszyńska (1116,2 pkt), a Aleksandra Ferchmin zdobyła 1025,4 pkt.

Pośród mężczyzn najwyżej, bo na 18. miejscu sklasyfikowany został Jan Chrzanowski. Zdobył 935,3 pkt. Filip Glapa zakończył sezon, mając nieco mniejszy dorobek, bo 923 punkty. Kamil Kulik zamyka nasze TOP3 pośród mężczyzn z dorobkiem 862,1 pkt.

Filip Przymusiński, który jest trenerem koordynatorem kadry narodowej, wyjaśnia, że zawodnicy znaczącą część występów odbywali właśnie w jej ramach. Zawodnicy nie udawali się na wszystkie możliwe zawody, a wysoka pozycja reprezentacji wynika również z odpowiedniego doboru startów.

Z każdym rokiem widzimy coraz większą liczbę Polaków i Polek startujących na zawodach PEJ. Nie trzeba być w kadrze, by móc przystąpić do takiej rywalizacji, z tym że kadrowicze mają pierwszeństwo wejścia na listy startowe. Sami Kadrowicze także często korzystają z możliwości zdobycia dodatkowych punktów rankingowych, startując nie tylko na zawodach wskazanych przez Związek. Wyższe miejsce w rankingu to większa szansa wejścia na listy startowe. Cały schemat jest swoistą kopią tego, co juniorów czeka w przyszłości w rywalizacji seniorskiej – dodaje trener Przymusiński.