Polskie nazwiska na listach Multisportowych Mistrzostw w Samorin

Od jutra rozpoczynają się Multisportowe Mistrzostwa World Triathlon. W aquathlonie, aquabike’u oraz na długim dystansie wystartują profesjonalni zawodnicy, amatorzy i paratriathloniści. Polskę reprezentować będzie sześciu zawodników.

To u naszych słowackich sąsiadów w tym tygodniu odbędą się Multisportowe Mistrzostwa organizowane przez globalną federację World Triathlon. Areną kilkudniowych zmagań będzie Samorin, a dokładniej kultowy sportowy kompleks x-bionic®, który znajduje się zaledwie 25 km od stolicy Słowacji.

Mistrzostwa rozegrają się równolegle do wyczekiwanego wyścigu PTO – Pucharu Collinsa, który odbędzie dokładnie w tym samym miejscu. Dzięki temu wszystkie błyski fleszy skierowane będą w ten weekend na jedną triathlonową destynację.

Harmonogram startów Multisportowych Mistrzostw w Samorin

CZWARTEK, 18 SIERPNIA
10:30 elita mężczyzn, U23, juniorzy aquathlon
10:35 elitya kobiet, U23, juniorki aquathlon
10:37 paratriathloniści aquathlon
10:55 amatorzy – grupy wiekowe mężczyzn 16-49 aquathlon
11:00 amatorzy – grupy wiekowe mężczyzn 50+ aquathlon
11:05 amatorzy – grupy wiekowe kobiet 16-49 aquathlon
11:10  amatorzy – grupy wiekowe kobiet 50+ aquathlon
NIEDZIELA, 21 SIERPNIA
9:00 elita mężczyzn triathlon
9:10 elita kobiet triathlon
9:30 amatorzy – grupy wiekowe mężczyzn 18-49 triathlon
9:40 amatorzy – grupy wiekowe kobiet 18+ triathlon
9:50 amatorzy – grupy wiekowe mężczyzn 50+ triathlon
10:20 amatorzy – grupy wiekowe mężczyzn aquabike
10:30 amatorzy – grupy wiekowe kobiet aquabike

Aquathlon po raz pierwszy…

Pierwszą dyscypliną, podczas której zawodnicy zawalczą o medale będzie aquathlon, który powraca do harmonogramu multisportowych mistrzostw po dużym sukcesie ubiegłorocznej imprezy w Extramadura w Hiszpanii.

Uczestnicy wystartują jutro (czwartek, 18 sierpnia) i pokonają dystans 1 km pływania oraz 5 km biegania. Do „zgarnięcia” będą medale w ponad 40 kategoriach (elita kobiet i mężczyzn, U23, juniorach i juniorkach, kategorie paratriathlonowe oraz age-group).

Na listach startowych widnieją m.in. nazwiska znane z tras WTCS. Z numerem #11 ścigać się będzie Węgier Márk Dévay (12. miejsce indywidualnie na ME w Monachium), pochodzący z Rumunii Felix Duchampt (#15) oraz reprezentujący polski klub GVT BMS Ukrainiec Sergiy Kurochkin (#8).

Wśród 16 startujących jutro juniorów zobaczymy trójkę Polaków – Jana Chrzanowskiego, Karola Armułę oraz Maję Wąsik. Chrzanowski swoimi ostatnimi występami na PEJ oraz MP udowodnił, że jest w bardzo dobrej formie (5. miejsce PEJ w Rzeszowie, 2. miejsce PEJ w Panevezys). Armuła od ubiegłego sezonu zbiera doświadczenie na arenie międzynarodowej. W tym sezonie udało mu się m.in. zająć 8. lokatę w PEJ w Rzeszowie. Wąsik zaś ma na swoim koncie m.in. 4. miejsce w PEJ w Rzeszowie z tego roku oraz wicemistrzostwo świata juniorów w duathlonie z ubiegłego sezonu.

Trasa aquathlonu

Trasa aquathlonu na mistrzostwach w Samorin 2022
źródło: PRO Triathlete

Długi dystans po raz drugi…

Trzy dni później (21 sierpnia) zaplanowano zmagania na długim dystansie. 2 km pływania, 80 km roweru oraz 18 km biegania w niedzielę pokona elita oraz amatorzy, którzy zawalczą o mistrzowskie tytuły. Tegoroczna trasa będzie krótsza, niż standardowy długi dystans mistrzostw World Triathlon. Powodem jest dopasowanie jej do wyścigu Pucharu Collinsa, gdzie zawodnicy ścigają się na tzw. „ultimate distance”, czyli trasie o sumarycznej długości 100 km.

Zarówno w elicie kobiet, jak i w elicie mężczyzn widnieją po dwa nazwiska z biało-czerwoną flagą tuż obok. Marcin Ławicki i Tomasz Brembor będą mieli 38 przeciwników do pokonania, by stanąć na jednym ze stopni podium. Będzie to niełatwe zadanie, gdyż wśród nich są triathloniści z WTCS — m.in. Francuz Pierre le Corre (2. miejsce indywidualnie podczas Mistrzostw Europy w Monachium), Jamie Riddle z Australli (6. Miejsce na Igrzyskach Wspólnoty Narodów) oraz Węgier Gábor Faldum (50. miejsce w rankingu światowym).

Poza tym zobaczymy również znanych w Polsce Denisa Chevrot (zwycięstwo rok temu podczas „połówki” w Warszawie) oraz Pablo Dapena Gonzalesa z Hiszpanii, który dwukrotnie stawał na podium podczas Challenge Gdańsk (rok temu 3. miejsce, w tym roku zwycięstwo).

U elity kobiet sytuacja wydaje się równie podobna – z tym że triathlonistek na długim dystansie będzie o połowę mniej. Startujące w tym wyścigu Maria Cześnik i Natalia Rypel zmierzą się ze światowej klasy zawodniczkami, w tym powracającą po kontuzji Brytyjką Lucy Charles-Barclay (mistrzyni świata na „połowce” z 2021 roku oraz trzykrotna wicemistrzyni świata na pełnym dystansie), pochodzącą z wysp brytyjskich Emmą Pallant, Brazylijską Luisą Baptistą oraz srebrną medalistką IO z Londynu Szwedką Lisą Norden.

Trasa triathlonu

Trasa triathlonu podczas mistrzostw w Samorin 2022
źródło: PRO Triathlete

Aquabike po raz trzeci!

W niedzielę do rywalizacji staną nie tylko triathloniści, lecz także mistrzostw w aquabike’u na dystansie długim, które dedykowane są wyłącznie amatorom. Wyścig składał się będzie z 2 km pływania oraz 80 km roweru. Tak, jak w triathlonie na dystansie długim, tak i w tym przypadku trasa została skrócona ze względu na Puchar Collinsa.

Podczas Mistrzostw World Triathlon w Aquabike’u w niedzielę rozdane zostaną medale w 15 kategoriach wiekowych wśród mężczyzn oraz 14 kategoriach wiekowych wśród kobiet.

Trasa aquabike

Trasa aquabike na mistrzostwach w Samorin 2022
źródło: PRO Triathlete

Wszystkie listy startowe oraz wyniki z Multisportowych Mistrzostw World Triathlon w Samorin znajdziecie na stronie wydarzenia na triathlon.org.

ZOBACZ TEŻ: Weekend ostatniej szansy – Hawaje dla Alistaira Brownlee i Sowińskiego?

Powiązane Artykuły

Śledź nas

18,455FaniLubię
2,503ObserwującyObserwuj
443SubskrybującySubskrybuj

Polecane